Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 23:49:18



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další
 Catasetum schmidtianum 
Autor Zpráva

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Hu, v Ládví se něco chystá? :o


sob 17. zář 2016 10:09:12
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Promiň, já blbnu, v Letňanech :-)


sob 17. zář 2016 11:14:11
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Příloha:
PICT0363.jpg
PICT0363.jpg [ 160.84 KiB | Zobrazeno 3217 krát ]
Příloha:
P1190554.jpg
P1190554.jpg [ 76.28 KiB | Zobrazeno 3217 krát ]
Příloha:
P1190556.jpg
P1190556.jpg [ 72.39 KiB | Zobrazeno 3217 krát ]
kvusta píše:
Hmm, hobliny - to je zajímavý nápad. Teď ještě nějakou truhlárnu. Na cataseta by to mohlo být zajímavé a na zachraňování tuplem.
Ten rašeliník pod zachraňovanou kytkou vždycky najednou vyschne. A dost rychle.


Zkusím zrekapitulovat to podstatné, protože se toho tu o kultuře napsalo hodně.
Jestli hobliny nebo piniovka myslím není podstatné i když uznávám že jako alternativa je to zajímavý nápad. Jestli porosit kořínek, nebo sušit až do prosince - rostlina vydrží oboje v pohodě.
Myslím, že to podstatné proč má p. EvaJ tak pěknou rostlinu, nebo rostliny tohoto rodu je to, že jak se sama nazvala patří k "sušičům" nikoli "přelévačům". Mezi zálivkami nechává takové odstupy, že vše proschne na padrť :P -to je pro kulturu důležité.
Druhá neméně důležitá věc je to, že pěstuje rostliny na okně kde je suchý vzduch, asi tam ani nekropí :P . Také je tam teplo a dostatek světla. To je vše co tento rod potřebuje. Cataseta jsou jakési "kaktusy" mezi orchidejemi. Prostě to pozorováním po počátečním neúspěchu vychytala a teď to má super.
Já jsem před dvěma lety dostal od kamaráda jednu malou pahlízu Cataseta z Yucatanu(Mexiko) z Chichen Itza-pyramidy. Byl tam na dovolené s manželkou a rostlo to u Pyramid. Ukroutil tomu bázi tak, že jsem musel uříznout ostrým nožem asi 1cm ze spodu. Skoro jsem mu tenkráte vynadal, že tu pahlízu měl vzít i s kouskem oddenku, protože právě tam jsou nejživotaschopnější pupeny aby to vyrašilo a že takhle to asi nic neudělá. Nechal jsem ji na sucho v piniovce a po zhruba třech měsících se z boku z očka, které je také za každým článkem pahlízy začal tvořit výhonek. Jakmile se objevil kořínek tak jsem začal ošetřovat způsobem který jsem tu popisoval. A dnes jsem si všiml, že i na této mladé rostlince raší z jarního výhonu květní stvol. Doufám, že ho dopěstuji a budu rostlinu po vykvetení moci určit. Asi to bude také C. integerrimum, protože na Yucatanu jsem nic jiného nedopátral. Mám již tento druh jako velikou rostlinu ze státu Tamaulipas což je ale cca 1000km daleko od Yucatanu a tak doufám, že to pokvete alespoň trochu odlišným květem.


sob 17. zář 2016 12:11:14
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Tak jsem udělal odkrytí kořenového systému, jak to vypadá viz foto
Nicméně se neřeklo to podstané, pri jakých teplotách a co. Rostlina je v klidu, suchá při jaké teplotě ? Změna počasí jako nyní ještě v čtvrtek jsem ji dal 6 ml, v pátek nic a krásně to proschlo. Z fotky pana Záruby je vidět, že to neroste přímo na Slunci jako některé katleje nebo skalní laelie , ale u nás to potřebuje asi to maximum bez stínění.
A protože neříká se nikdy neříkej nikdy, koukl jsem do nabídky v chotči a bylo tam ještě Catasetum pileatum, tak jsem si ho objednal. Tato kytka je ve sbírkách mnohem častější, jak jsem zjistil z Vaších příspěvku. Tak snad se něco dovím, jak to máte a snad budou přispívat je Ti co kytku skutečně mají a nebo měli a co se stalo, že o ni přišli.


Přílohy:
Catasetum schmidtianum _18092016.jpg
Catasetum schmidtianum _18092016.jpg [ 176.32 KiB | Zobrazeno 3190 krát ]
ned 18. zář 2016 8:34:29
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Má se čile k světu, ale s tou vodou opravdu opatrně. Pouze rosit místo, kde se kořínky proplétají a dbát aby to vyschlo. Jak jsem popsal ve vláknu C. pileatum, vlhko pouze nad 20°C nebo ještě o několik stupňů více. Vůbec pro rostlinu v takovémhle stavu je ideální okenní parapet v bytě, jako má EvaJ, kde teplota neklesá pod 20°C. Pod 20°C přes den už mohu doporučit pouze sucho.
Plné slunce jsem u nás nikdy nezkoušel, myslím, že vhodnější je mírné zastínění v poledních a odpoledních hodinách. V přírodě je to tak, že rostlina dokáže překonat široký rozsah jednotlivých faktorů. Ta na snímku je stíněná hodně, ale zrovna tak přežije i na kaktusu na plném slunci. Řekl bych že světlo jako pro ty náročnější katleje z hlediska osvětlení je optimální.

V Chotči, když jsem byl teď na výstavě tak měli pouze C. pileatum v. imperiale které kvete červeně. Mám tuto varietu a také pileatum "oro verde". Obě jsou prakticky baravný protipól. Už se těším až pokvetou :P .


ned 18. zář 2016 15:02:10
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Nevím jak působí hobliny u Cataset, ale u Paphiopedil se neosvědčily Zpočátku asi půl roku to vypadá nadějně, kořeny silně rostou, ale asi po půl roce začínají hnít a pokud se z toho kytka nevyndá tak shnije. Myslím že to je jen dočasný substrát podobně jako čistý rašeliník.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 18. zář 2016 15:58:04
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Paphio píše:
Nevím jak působí hobliny u Cataset, ale u Paphiopedil se neosvědčily Zpočátku asi půl roku to vypadá nadějně, kořeny silně rostou, ale asi po půl roce začínají hnít a pokud se z toho kytka nevyndá tak shnije. Myslím že to je jen dočasný substrát podobně jako čistý rašeliník.

Paphio, mám stejné zkušenosti. u Phapiopedil to používám právě jako dočasný substrát při záchraně kořenů a hodně přidávám kousky polystyrenu, aby šel ke kořenům vzduch. Nenamáčím, jen rosím povrch, ale ve skleníku si nějakou vlhkost hobliny nasají i ze vzdušné vlhkosti. Trvale mám v hoblinách právě jen Cataseta, která hodně suším.


stř 21. zář 2016 8:15:44
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Vlastní zkušenost je nenahraditelná i ve století informatiky a internetu. Pozorovat, zkoušet a nevěřit úplně všemu co se píše, nebo někdo doporučuje. To je cesta k úspěchu :P


stř 21. zář 2016 16:53:46
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Tak jsem dnes trochu více obnažil kořenový systém. Myslím, že se rozvíjí dobře, tak my mu přidal na " žrádle" na vikend hlásí docela teplo.
Mám to stále ve skleníku , noční telota nad ránem 14, přes den 30.


Přílohy:
Catasetum schmidtianum _27092016.jpg
Catasetum schmidtianum _27092016.jpg [ 142.87 KiB | Zobrazeno 3080 krát ]
úte 27. zář 2016 19:14:28
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
samamalo: Já bych nepřidával. Ta stará pahlíza je krásně napitá a výhoneček maličký. Občas rosit kořínky úplně postačí. Voda v piniovce je spíše na škodu. Přenesl bych ho do bytu, protože těch 14°C po ránu není vůbec optimální. V bytě na okně bych ho pak při občasném mírném rosení pěstoval dále. Větší střídání teplot také není dobré, rostliny to chápou jako příchod období sucha a připravují se na stagnaci. Já budu mít za chvíli něco podobného. Objednal jsem si na ebay Catasetum denticulatum z Anglie.
Na fotce byla blecha s rašícím výhonem. S poštovným to vyjde přes 1000,-kč. Je to ale druh který se téměř nedá sehnat tak jsem to risknul. Kdyby někdo věděl kde by se tento druh dal objednat tak informaci uvítám.


stř 28. zář 2016 9:10:22
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: