Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 3:56:35



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další
 Catasetum schmidtianum 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Pro ostatní ze soukromé zprávy- vysvětlím v e vláknu lidé!
Dobrý den,
Na podzim zálivku snížím. Já se spíše u zálivky řídím napitostí pahlíz. Když jsou staré hodně zcvrklé tak občas mírně zaliji i v zimě. Jenom ale do misky, aby báze pahlíz zůstala suchá. Když vidím že se rostlina napila tak ji zase nechám vyschnout. Na podzim redukuji vodu tak, aby rostlina do konce listopadu ztratila listy. Pak už zálivka stačí nepatrná. Vše se u mne řídí tím, jak napité či zcvrklé jsou pahlízy. Na jaře asi budu muset přesadit a zase do keramiky a piniovky. Co funguje neměním.
Ty kořeny myslím jsou živé celoročně, pouze v zimě jsou špičky zarostlé a kořeny nepřirůstají. Další rok z nich ale začnou rašit ty "kartáčové" co směřují vzhůru a jsou tenoučké. V přírodě chytají mlhu a humus ze stromů.


ned 28. srp 2016 19:53:22
Profil

Registrován: pát 10. srp 2012 17:49:30
Příspěvky: 872
Bydliště: Litoměřice
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
samamalo: Teď už myslím nepřesazujte, je riziko, že si ten kořínek ulomíte. Vyzkoušejte lávu a příští rok uvidíte. :P
Martina


ned 28. srp 2016 20:05:22
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Bomba.
Ani jsem netušil, že se tato debata posune tímto směrem. Myslel jsem, že ji pan Záruba instalací foto parádních kytek zabil ( ale vysvětlil to ).
Myslel jsem zprvu, že vyprovokuji debatu s těmi , co nakoupili od pokojovek, protože se mi nechce věřit, že byla přivezena jen jedna kytka.
Kořen je krátký, takže by to asi vydržel. Nicméně pan Záruba má pravdu v tom, že na stromě asi žádné kamení nebude, takže čistá piniovka má opodstatnění.
Kytka prý roste nejlépe v košíku (web), což asi prořezané květináče plně nahrazují, takže tam bych to směřoval.
Nicméně otázkou je, kdy se kořeny změní na ty, co drží rostlinu na podložce a ty co zajišťují výživu.
Taže jak bylo navrhováno nereaguji, mám to v 8 cm páleném květináči a čekám na správný okamžík.


ned 28. srp 2016 21:00:32
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Názory se různí- od toho také ta diskuse je. Mě připadá docela vhodná doba pro přesazení právě nyní. Jednak jsme před podzimní vegetací a jednak rostlina má pouze jeden kraťičký kořínek. Při vysypání bych odstranil případné mrtvé kořeny, které by se mohly stát zdrojem infekce. Pak bych bázi rostliny poprášil dřevěným uhlím a troufám si tvrdit, že ten jediný výrustek kořenu bych dokázal uchránit. I když vždycky se může při manipulaci něco přihodit. A pak bych očekával při minimální zálivce, že do zimy se kořeny trochu rozrostou a na jaře bych již nepřesazoval. Obecnými doporučeními se moc neřídím. V prosinci jsem přesadil Coelogyne dayana v době kdy nasazuje na květ a jak pěkně kvetla. Byla vysušená a vše šlo jednoduše.

Já bych tento druh Cataseta také měl rád, ale nějak jsem to propásl- takže já ho určitě nemám. Kdyby se ho někdo zbavoval tak dejte vědět :P


ned 28. srp 2016 21:46:01
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
zaruba píše:
Tím podmokem ale také záleží na nasákavosti substrátu. V zimě se mi tímto způsobem zálivky namočí pouze kořeny v podmisce a kousek nad, kam se nasákne velamen. V létě ale namáčím celý květináč a ještě nechám trochu vody v podmisce aby se rostlina dostatečně nasákla. Když má listy tak potřebuje vody hodně. Snažím se ale nerosit a to ani v létě.
To upřesnění proto, aby jste mě neproklínala kdyby to ve Vašich podmínkách nefungovalo :P :P

Pane Záruba, určitě bych neproklínala :) , já pěstuji pro radost a i z neúspěchu se člověk učí ;)
Prostě se mi líbí jak kytky pěstujete tak se ráda přiučím ..pěstuji také v piniovce a kytky tedy proleji a po určité době zbytek z podmisky vyleju. Mám tři cataseta , jedno už je po odkvětu a ty dvě jsou docela pěkná , mají tlusté pahlízy , no uvidím zda se někdy dočkám květů :P


pon 29. srp 2016 5:51:42
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
evulka píše:
zaruba píše:
Tím podmokem ale také záleží na nasákavosti substrátu. V zimě se mi tímto způsobem zálivky namočí pouze kořeny v podmisce a kousek nad, kam se nasákne velamen. V létě ale namáčím celý květináč a ještě nechám trochu vody v podmisce aby se rostlina dostatečně nasákla. Když má listy tak potřebuje vody hodně. Snažím se ale nerosit a to ani v létě.
To upřesnění proto, aby jste mě neproklínala kdyby to ve Vašich podmínkách nefungovalo :P :P
no uvidím zda se někdy dočkám květů :P

Já myslím, že se určitě dočkáte. Podle toho co píšete tak to s nimi také umíte. Vychytala jste to nejdůležitější, tedy substrát, zálivku a vodu máte asi také dobrou :P Cataseta na rozdíl od jiných rodů mají nevýhodu v tom, že se růstový vrchol dělí jen občas. Pokud tedy člověk přijde chybou o jednu pahlízu tak je to vlastně celoroční pěstování. Jak by napsala Haki "chyby neodpouštějí". Ty chyby jsou ale z jiného soudku než u Pafíček. Cataseta rostou pomalu, proto jsou také při nákupu dražší.


pon 29. srp 2016 7:08:36
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Je pravda, že je více variant pěstování těchto rostlin. Často se to dělá tak, že se rostlina zcela zbaví starých kořenů a v dormanci čeká na narašení. Docela to takto funguje, ovšem je potřeba mít na to asi nějakou tu zimní zahradu nebo skleník. V mých bytových podmínkách je to poněkud problematičtější, pahlízy příliš vysychají a pak jim dlouho trvá, než naraší. Takže postupně přecházím od tohoto "klasického" způsobu k tomu, který popisuje pan Záruba a rostliny nechávám i s kořeny v květináči. Jako substrát používám taky kůru, ovšem při přesazení dávám vrstvičku rašeliníku, na kterou nasypu dávku pomalurozpustného hnojiva typu Substral Osmocotte. Tento způsob v mých podmínkách docela dobře funguje, rostlina má v počátečním období zásobu živin a nemusím míchat speciální dávku zálivkové vody pro tyhle žrouty. Někdo používá i granulovaný kravinec, zatím jsem ho nezkoušela, ale funguje to asi taky dobře. K mormodesům přidávám i trošku ztrouchnivělého dřeva (to není z mé hlavy, vyčetla jsem to), nevím, jestli to má nějaký účinek, nebo ne. nemám jich zas tolik, abych mohla posoudit rozdíly. Nicméně cyklus Růst - dormance je prostě to zásadní pro tyhle rostliny. Trochu problém je s importy z jižní polokoule, tam přechod na roční cyklus severní polokoule dělá trošku problémy, kytky se probouzejí na podzim místo na jaře. Tolik můj příspěvek k pěstování


pon 29. srp 2016 10:19:23
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Pěstuji je také na parapetu a přes zimu je po vyschnutí lehce občas zaliji , na jaře se objeví cosi začnu více zalévat ,nevydržím čekat až bude mít kořen určitou délku :oops: . Zalévám dešťovkou , konduktometr nemám a ani si jej nebudu pořizovat. Tyto žrouty hnojím kristalonem , trošku. Vím , že je to pro někoho děs , ale tak to dělám a Cycnodes peruviana kvete pravidelně každý rok :roll:
Na první fotce Cycnodes Wine Delight
druhá Catasetum pileatum


Přílohy:
C4.jpg
C4.jpg [ 105.06 KiB | Zobrazeno 3227 krát ]
C7.jpg
C7.jpg [ 87.27 KiB | Zobrazeno 3227 krát ]
pon 29. srp 2016 13:33:23
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Obě vypadají dobře. Nová pahlíza je podstatně větší než staré takže kytky se vyvíjejí skvěle. Také bych v takovém případě nic neměnil. Na brzkou zálivku na jaře bych ale dával pozor. Je to období kdy jsou na vodu citlivá :P Kristalon květ na jaře používám a kristalon podzim od konce léta. Nesmí se to ale přehánět, poloviční koncentrace většinou stačí.


pon 29. srp 2016 14:48:38
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Nic nedělání se nekonalo, kytku jsem vybral a takto to vypadalo, viz foto.
Ostříhal jsem suché kořeny a zbytky listí a nasadil do košíku s piniovkou a zasypal dřevěným uhlím.
Zítra se má ochladit, ale koncem týdne budou tropy, tak zkusím vodu.


Přílohy:
Catasetum schmid_výhon.jpg
Catasetum schmid_výhon.jpg [ 113.94 KiB | Zobrazeno 3199 krát ]
pon 29. srp 2016 19:51:36
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: