Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 16. čer 2024 0:40:21



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Další
 Catasetum schmidtianum 
Autor Zpráva

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
kvusta píše:
Zdenko, přeju pevné nervy.
Martina

Dík


úte 13. zář 2016 20:08:18
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Já se k tomuto tématu ještě naposledy vyjádřím.
evulka: Nebojte se, že bych odešel. Já myslím, že na fóru je naprostá většina lidí pro které má smysl psát a nějaká konfrontace názorů, pokud je vedena zdravým rozumem, tak je i prospěšná. Každý den venku také nesvítí sluníčko :P

Zdenka: Já jsem se Vám jenom snažil věcně vysvětlit, že ta druhá, Vámi popisovaná metoda pěstování Cataset není úplně správná, protože těm dobře pěstovaným rostlinám jak v kultuře tak v přírodě kořeny na podzim neodumírají. V Mexiku jsem byl 14x a strávil jsem na lokalitách kaktusů ale i orchidejí více jak rok čistého času. Za tu dobu + 45roků pěstování kytek člověk hodně vypozoruje. Nechci to tu uvádět jako nějaký trumf k té debatě, protože špatné závěry mohu vyvodit jako každý jiný- čili tohle mě neopravňuje myslet si, že mám pravdu.
Také jsem se zamýšlel nad tím, proč ten Clark došel k těm 8cm. Já Vám to věřím. Ale ve veliké sbírce či pěstírně je třeba spousta rostlin a každý jedinec který koření má ty kořeny jinak dlouhé a tak je možná lepší nechat je narůst radši více než přijít o některé rostliny které měly ještě ty kořínky krátké. Jiné je to také na jaře, kdy Cataseta mají v přírodě sucho a do léta jdou do období dešťů. Z jara se asi vyplatí počkat déle nežli v ranném podzimu, kdy i v přírodě mají deště poměrně časté. Také ale hlavně ten Clark myslel asi zálivku kdy se namočí celý květináč a kořeny jsou dlouho mokré, nikoli porosení jenom kořínku, což ve velkém individuálně nejde vůbec praktikovat. Proti zálivce celého květináče jsem také- jak jsem uvedl! Atd, atd. Prostě vidět věci v souvislostech a brát v úvahu i rozdíly mezi malou a velkou sbírkou.
Myslel jsem, že když Vám vysvětlím, že Cataseta na podzim kořeny v přírodě neztrácejí tak si sama uvědomíte, že v té "tradiční metodě pěstování" něco skřípe a začnete o ní pochybovat. Místo toho se debata stočila do absurdna a začala ztrácet smysl, což mi bylo líto. Jsou jiné druhy orchidejí o kterých nevím vůbec nic, ale Mexiko, kaktusy, Cyrtopodia, Cataseta ap. trochu přečtené mám. Jinak ale proti Vám nic nemám, navíc Vás ani neznám.
Ten internet je takový anonimní- bohužel. Možná by bylo prospěšné, kdyby se všichni účastníci fóra jednou ročně někde scházeli aby se lépe poznali. Mohli by postupně kolovat podle pořadníku ve sbírkách :lol: :lol:


úte 13. zář 2016 20:34:17
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Vidím, že někteří účastníci tohoto föra si diskusi spletli s fanděním v hokeji. Klidně budu tím poraženým. Nemám potřebu násilím někoho přesvědčovat. Přeji všem zapojeným hezký večer. Radši půjdu dát pár fotek kaktusů než rozdělovat fórum podle sympatií na dva tábory. Tady už to končí.
Ještě na vysvětlení: Paní Zdenka mi opravdu soukromé zprávy nepsala, ale evulka to také nemyslela proti ní, ale obecně- alespoň tak jsem to pochopil. Cením si všech názorů které se tu objevují veřejně- ne každý je takový.


úte 13. zář 2016 20:40:10
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Zdenka píše:
Ani tomuhle nerozumím :-) Žádné soukromé zprávy jsem nikomu nepsala.

Zdeno, já přeci nemyslela Vás :P ale v předchozích diskuzích psal p. Záruba , že mu lidé píší soukr. zprávy a to není můj styl, napíši co si myslím a není to nic proti nikomu, já bych naopak přála pevné nervy p. Zárubovi a tím končím tuto diskuzi , protože zde je opravdu těžké napsat co si myslím, aniž by to nebylo pochopeno jako útok, tím ale nemyslím Zdeno Vás , aby bylo správně pochopeno ;) Eva


stř 14. zář 2016 6:25:55
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Ještě abych vysvětlil:
Ty soukromé zprávy se týkaly pouze rad s pěstováním, nebyly to většinou žádné pomluvy osob. Nakonec jsem se i někomu vlastně omluvil, protože jsem se domníval, že nechce aby ostatní věděli že žádá o radu, proto píše soukromě. Nakonec se ale ukázalo, že osoba měla zkušenost takovou, že jí jistý pán řekl, že někteří nechtějí své zkušenosti prezentovat veřejně, tak se to dělá takhle- což mě do té doby vůbec nenapadlo. Holt lidé jsou různé :P
evulka: Pevné nervy mám, ale potřebu něco násilně vnucovat jiným ne :P .
Celý rozpor mezi mnou a Paní Zdenkou byl pouze v tom, že ona upozorňovala na ještě jinou metodu zimování Cataset, která mě ale připadá nevhodná. Klidně ať si tímto způsobem jiní pěstují.
Přeci když staré pahlízy mají vlastní živé kořeny které je zásobují tak to musí být pro rostlinu lepší, než když nový rostoucí výhon musí svými kořeny předávat část energie do starých zásobních pahlíz. Připadalo mi divné, že to někdo nechápe a nezamýšlí se nad tím, že na tom asi něco bude- v tom byl můj problém.
A to, že někdo něco píše(Clark)? Když jsem řešil problém nekvetoucí Stanhopea tigrina tak tu kdosi napsal, že v literatuře se uvádí, že "pokud loňské pahlízy sušením zcvrknou tak se již nedokáží znovu napít". Přesvědčil jsem se, že to je nesmysl. Pokud rostlina má zdravé kořeny tak se i hodně scvrklé pahlízy znovu u tohoto druhu napijí. Napsal to ale někdo kdo na podzim rostlinu připravil o kořeny a ta se mu pak nenapila ani po zálivce. Jen si nevšiml toho, že chyba je v tom, že kytku připravil o kořeny.


stř 14. zář 2016 8:09:41
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
já se vrátím k tomu pěstování. Catasetum moc nepěstuji, mám jich asi jen pět, věnuji se jiným druhům. Můj způsob hlavně substrátu je odlišný od obou zmiňovaných. Pěstuji je pouze v hoblinách, celoročně na okně, moc si jich nevšímám a myslím, že jsou spokojené. Ve skleníku mi vůbec nešly, tam jsem pro ně v zimě měla příliš vysokou vlhkost a nízkou teplotu. Takže okna ideální a hobliny doporučuji (pozor, ne piliny !!), ale znám jiné pěstitele, kterým v hoblinách nerostly. Je to o vyzkoušení...


Přílohy:
20160914_211204_resized.jpg
20160914_211204_resized.jpg [ 143.83 KiB | Zobrazeno 3465 krát ]
stř 14. zář 2016 20:58:52
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Roste Vám perfektně a podle bohatého kořenového systému je vidět že hobliny jsou Ok. Teplé a suché zimování je rozhodně lepší než vlhký a chladný skleník. Nejhorší je, když navlhnou pahlízy v zimě a na jaře. Pak dost často začnou hnít.
Mohu se ještě zeptat? Ty kořeny co jdou ze starých pahlíz jsou živé nebo mrtvé? Vytvářejí se Vám totiž ty "kartáčové kořeny" o kterých jsem psal v předchozí diskusi.
Jinak pěstování jste vychytala a rostlina Vám roste super! Ty kartáče většinou směřují za vodou. Nevím co je příčinou toho směru u Vás.


stř 14. zář 2016 22:52:22
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Nádherná rostlina , evidentně se jí v hoblinách daří ;)


čtv 15. zář 2016 6:29:19
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
Víte, nedá mi to, a přestože není asi moje myšlení na patřičné úrovni, zkusím to ještě jednou a naposled. Velkým obloukem se vrátím na začátek. Pan (paní) samamalo má zadní pahlízu bez kořenů a s malým výhonkem. Důraz kladu na to bez kořenů. Kartáčových, nekartáčových. Tak jsem se prostě jen pokusila sdělit mu, že existuje poměrně osvědčený způsob, který s takovými pahlízami umí zacházet, má vypracované postupy, jak takovou rostlinu udržet při životě a umožnit jí růst. A vytvářet další a další kořeny, kartáčové, nekartáčové, řezané, neřezané. Jenže my tu nepomáháme panu (paní) samamalo. My řešíme, kdo má jakou kytku, jak to dělá, ale neřešíme původní problém. A tenhle starý způsob to prostě nabízí a umí to. Jak svoji rostlinu bude samamalo pěstovat dál, je výsostně jeho rozhodnutí. A tím už fakt končím. Abych si náhodou nevysloužila nějaké další nelichotivé přízvisko. Už jich mám nasbíraných několik


čtv 15. zář 2016 8:01:17
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Catasetum schmidtianum
EvaJ píše:
já se vrátím k tomu pěstování. Catasetum moc nepěstuji, mám jich asi jen pět, věnuji se jiným druhům. Můj způsob hlavně substrátu je odlišný od obou zmiňovaných. Pěstuji je pouze v hoblinách, celoročně na okně, moc si jich nevšímám a myslím, že jsou spokojené. Ve skleníku mi vůbec nešly, tam jsem pro ně v zimě měla příliš vysokou vlhkost a nízkou teplotu. Takže okna ideální a hobliny doporučuji (pozor, ne piliny !!), ale znám jiné pěstitele, kterým v hoblinách nerostly. Je to o vyzkoušení...

Záleží na tom, z jakého dřeva hobliny jsou, nebo to je jedno? Možná, že v hoblinách by Catasetum šlo i mně, :mrgreen:


čtv 15. zář 2016 8:05:59
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: