Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 12:27:16



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 138 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další
 Coelogyne dayana 
Autor Zpráva

Registrován: ned 18. říj 2009 23:13:24
Příspěvky: 50
Bydliště: okr.Rychnov nad Kněžnou
Příspěvek Coelogyne dayana
Zdravím všechny, ráda bych se poradila, jak se starat o Coelogyne dayanu,aby mi hezky rostla a kvetla, jaký substrát použít, až budu časem přesazovat atd. Máte s touto orchidejí, prosím, někdo zkušenost? Dostala jsem ji darem a nerada bych ji umořila. Orchidejí mám asi 70, ale coelogyne mám první.


pon 07. čer 2010 21:37:02
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: coelogyne dayana
Dnes ji najdete pod názvem Coelogyne pulverula, ale orchidejáři ji stále často mají vedenou jako dayana, takže se můžete i v literatuře setkat s oběma názvy. vyskytuje se v Malajsii, Thajsku, na Borneu, Jávě a Sumatře, v nad. výškách 250 - 1900 m n.m. Vyroste z ní poměrně robustní rostlina, která chce teplo, žádné přímé slunce, ale pohyb čerstvého vzduchu a propustný substrát. Já ji mám pouze v korovém poměrně hrubém substrátu, v drátěném košíku. Rostlina nemá ráda přesazování, poměrně dlouho pak stagnuje jak v růstu, tak v kvetení.


pon 07. čer 2010 21:57:08
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: coelogyne dayana
Jo jo, moc krásná, ale taky moc velká. Listy měří až 60 cm. Květenství měří až 1 metr. Obryně, ale mně nejde. :oops: :oops: :oops: Potvora.....

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pon 07. čer 2010 22:46:06
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 18. říj 2009 23:13:24
Příspěvky: 50
Bydliště: okr.Rychnov nad Kněžnou
Příspěvek Re: coelogyne dayana
Děkuji, ta moje je tedy zatím v květináči, má 2 malé stvoly u jedné z pahlíz, takže doufám, že skutečně vykvete, dala jsem ji na východní okno, dál se už uvidí :-) ještě jednou díky H.


pon 07. čer 2010 23:14:16
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: coelogyne dayana
Dřív jsem ji koupil namontovanou. Vůbec nešla, naštěstí jsem zavčas část oddělil a zasadil do květináče. Zbytek namontovaný brzy odešel. Ve skleníku MZLU y Brně ji mají u skalního jezírka , vodopádu. Není vidět, jestli jsou kořeny přímo ve vodě, ale jistě ve velkém mokru. Mají ji opravdu velikou. Zalévám tedy také hodně, patně se jedná o vůbec nejmomokřejší Coelogynu. Sušit se nedá, musí narůst. Hledím, aby se pahlízy moc nescvrávali. Bude asi opravdu teplejší. Ne tedy jako faleňák, ale mnohem teplejší než cristáta. Při těchto nárustech teplot vyloženě valí. Přes zimu zalévám méně, ale žádné velké sušení.


Přílohy:
Coelogyne dayana.jpg
Coelogyne dayana.jpg [ 58.99 KiB | Zobrazeno 12678 krát ]
úte 08. čer 2010 10:25:16
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 18. říj 2009 23:13:24
Příspěvky: 50
Bydliště: okr.Rychnov nad Kněžnou
Příspěvek Re: coelogyne dayana
Díky, ještě by mě zajímalo, čím, kdy a jak hodně ji hnojíte a případně složení substrátu, kdybych ji časem chtěla přesadit? Když tedy chce větší vlhko, je pro ni vhodný substrát hutnější jako pro cymbidium nebo spíš samotné kokočipsy? H.


úte 08. čer 2010 21:25:35
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: coelogyne dayana
Raději moc hutný substrát ne. Užívám standartní střední hrubost, jak je vidět raději menší množství, tedy misku aby přeci jen lépe prosichal. Masangeana je podobná, ve větších květináčích s větším množstvím substrátu jí to nesvědčí. U dayany jsem to raději nezkoušel přesto, že bude možná proti mokru odolnější. Raději tedy více kontroluji a častěji zalévám. To je bezpečnější. Musím ale podotknout, že ponořuji květináče na hodinu až dvě do vody s hnojivem. Při méně důkladném prolití bude vhodnější substrátu trochu víc. Tohle ale závisí na celkových podmínkách, na vlhkosti, jak rychle komu substrát prosichá. Hnojiva dostává průměrně.
hanyzka píše:
Díky, ještě by mě zajímalo, čím, kdy a jak hodně ji hnojíte a případně složení substrátu, kdybych ji časem chtěla přesadit? Když tedy chce větší vlhko, je pro ni vhodný substrát hutnější jako pro cymbidium nebo spíš samotné kokočipsy? H.


stř 09. čer 2010 20:20:43
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: coelogyne dayana
Substrát užívám vícesložkový- kůra, čipsy, uhlí , molitan, polystyren. Méně plesniví, je méně napadán houbami. Dayaně nedělám žádnou vyjímku. Každý ať užívá substrát který má ověřený a vyhovuje mu nejlépe. Závisí to hodně na podmínkách.


stř 09. čer 2010 20:30:04
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 18. říj 2009 23:13:24
Příspěvky: 50
Bydliště: okr.Rychnov nad Kněžnou
Příspěvek Re: coelogyne dayana
Děkuji za rady, tak snad ji zvládnu ;) H.


stř 09. čer 2010 20:46:14
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Coelogyne dayana
Právě nádherně kvete. Laty dlouhé cca 1 metr.


Přílohy:
Coelogyne dayana.jpg
Coelogyne dayana.jpg [ 133.99 KiB | Zobrazeno 12424 krát ]
Colelogyne dayana.jpg
Colelogyne dayana.jpg [ 72.59 KiB | Zobrazeno 12424 krát ]
ned 19. čer 2011 8:53:02
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 138 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron