Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 1:01:35



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1012 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 102  Další
 Pleione 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát 15. srp 2008 20:07:02
Příspěvky: 50
Bydliště: Česká Kamenice okr Děčín
Příspěvek Pleione
Pěstujete někdo pleionky :?: Svého času jsem se o to s velkým nezdarem pokoušel. Nakoupil jsem je od pana ing. Prášila z Lahovic a dovedl tyto jinak podle mého názoru velmi krásné orchideje, které dovedou překvapit velikostí svých květů(některé kultivary si nezadají co do velikosti i s některými cattleyemi) k bídnému konci. Bohužel. :oops: Od té doby jsem už nesebral odvahu ke koupi nových rostlin(pahlíz). A i když literatura hovoří o tom, že v převážné většině to není obtížně pěstovatelný druh orchidejí, tak já mám opačné zkušenosti. :?

_________________
Ať se daří.


čtv 23. dub 2009 21:06:25
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Pleione
Radku, kdysi jsem je pěstovala v bytě a s úspěchem,ale to jsem o orchidejích neměla ani páru, jinak mám radost včera jsem zjistila ,že nakvétá Vanda, kdybys měl zájem Ludo Pleione má... Věra


pát 24. dub 2009 6:53:01
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20. úno 2009 20:41:52
Příspěvky: 655
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou,Vysočina
Příspěvek Re: Pleione
Radku,já jsem s pěstováním pleonek na tom stejně.Také jsem je zkoušela,ale výsledek byl stejný jako u vás.Letos na jaře jsem neodolala a hlízku znovu zakoupila,rostlinka roste,ale květ nikde a to jsem ji zkusila nechat v bytě u západního okna.Jsem ráda,že se toto téma objevilo a také prosím,nemáte někdo zkušenosti s pěstováním?Já mám pleone formosana.


pát 24. dub 2009 7:14:58
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: Pleione
Taky bych se teda chtěla zeptat,co je na tom pravdy,že se dávájí přez zimu do vlhka do ledničky,aby na jaro dobře nasadily na květ?Ještě jsem si na ně netroufla,ale za zkoušku by mně to určitě stálo.Doufám,že jsem svoji otázkou nehodila pořádný trapas?! :oops: ;)


pát 24. dub 2009 12:25:45
Profil

Registrován: pon 25. srp 2008 9:30:28
Příspěvky: 191
Bydliště: Plzeň-sever
Příspěvek Re: Pleione
Ahoj, mě vevnitř také vůbec nekvetly, takže je mám venku natvrdo v záhonu u rododendronů (SV), na zimu je vyndavam a skladuju jako ostatní cibule v garáži. Vloni jsem zapomněla a společně s bletillou strávily zimu venku. A teď už pomalu lezou...po těch letošních mrazech příjemné překvápko :)


pát 24. dub 2009 15:05:47
Profil

Registrován: stř 22. dub 2009 13:49:37
Příspěvky: 198
Bydliště: Frýdek-Místek
Příspěvek Re: Pleione
Radku, i já jsem zažila stejný nezdar s prvními pleionkami před dvěma lety. Od té doby jsem si prozatím další ještě nepořídila. Dokonce jsem je měla v zimě na dva měsíce vytažené ze substrátu a schované v lednici, tak jak jsem také četla v chytrých knihách. Na jaře vyrašily, v létě jsem je ovšem usušila v malém květníku a vysušených kokočipsech. Poučena nezdarem se chystám znova pořídit pár kousků, neboť ty květy vypadají opravdu úchvatně.


pát 24. dub 2009 16:01:36
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Pleione
Kfyž jsme už u venkovních orchidejí, máte někdo zkušenosti s Cypripediem?
Chtěla bych si je pořídit


pát 24. dub 2009 21:07:10
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. led 2009 1:28:54
Příspěvky: 309
Bydliště: Ústí nad Labem
Příspěvek Re: Pleione
s cypripediem má zkušenosti pavel heger, jedno jsem si od něj pořídila a tak jsem zatím ve fázi očekávání, je zasazeno a oba máme svou premieru ono u mě a já s ním. Uvidíme za rok, trochu se bojím abych ho nezahubila, spolu s ním mám Epipactis palustris, s tím snad problémy nebudou...těším se a zároveň se trochu bojím :-)
Pavle ještě jednou Vám děkuju za rady. H.


pát 24. dub 2009 21:15:18
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Pleione
Pleionky se pokouším pěstovat asi šest let, ze začátku mi to šlo velmi dobře, poslední dva roky se trápím. Na začátku jsem měl podle mého názoru dost špatné podmínky (a rostlo mi to dobře), letos jsem se dopracoval ke skleníku... a je to strašná bída. Přestože je na severní straně baráku, přehřívá se.
K zimování: lednice je výborná, jen s tím vlhkem bych byl velmi opatrný - dospělé pahlízy ho nemají moc rády. Dávám je do plastových krabiček do vrstvy úplně suchého písku; ten tam je jen proto, aby se pahlízy "neválely" na boku, což by vedlo k deformaci rašících pupenů na jaře. Trochu vlhký substrát se používá jen pro malé pahlízky, které by prostředí lednice nemusely vydržet. Zmiňovaný ing. Prášil zimoval ve sklepě, který držel nízkou teplotu.
Venku na skalce se dá s jistým rizikem zimovat asi jen Pln. limprichtii, pro zvýšení úspěšnosti je důležité zajistit jí sucho, např. zasypáním listím a překrytím folií.
Základem úspěchu je vystihnout pravý čas pro zasazení a následnou zálivku. Jakmile se pupeny začnou zvětšovat (bývá to koncem února a v průběhu března, u některých až do dubna), měly by jít do substrátu. Vodu ale nesmí dostat, nejprve je nutné, aby na sucho vybudovaly dostatečně rozvinutý kořenový systém. Voda je pro rozvíjející se kořeny zhoubná, snadno je zničí a to může být konec, protože nové kořeny rostlina už neudělá - v nejlepším případě vyroste na vrcholu pahlízy, tam kde vloni byl list, tzv. vzdušná pahlízka, se kterou můžeme zkusit štěstí v příštím roce. Bude ale menší a určitě nepokvete. Druhým základním kamenem úspěšného rašení je teplota - ta by v téhle fázi neměla dlouhodobě ani ve dne přesahovat 10 - 12 stupňů, a to je trochu problém.
Pokud kytky úspěšně naraší a už rostou, je nutné nenechat je přeschnout, jak tu bylo zmíněno Nadikem. Čím otevřenější a lehčí substrát, tím častější musí být zálivka a také hnojení, aby kytky do podzimu vybudovaly dostatečně silnou pahlízu, která v příštím roce pokvete.
Některé druhy vyžadují trochu jiné podmínky a teploty, ale většina běžných hybridů se dá opečovávat podle výše napsaného. Ale jak už jsem psal na začátku, i když to znám celkem dobře, tak poslední dva roky jsou pro pleionky v mé péči dost stresující.
V ČR vím o třech lidech, kteří se jimi více zabývají nebo možná zabývali. Jsou to jihlavský pan Karban, který koupil sbírku hybridů od pana Obdržálka z Průhonic (ten dováží pahlízy z přírody a napsal o pleionkách knížku). Nevím, jak jsou na tom tihle dva v současnosti, už nejsme v kontaktu. No a skvělou sbírku a taky velké úspěchy při pěstování má Karel Týbl z Prahy, ten spolupracuje s největšími kapacitami na pleionky vůbec - s Angličanem Ianem Butterfieldem a Italem Torrellim. Ing. Prášil už bohužel pleionky nedělá, v roce 2002 mu všechno vzala velká voda, tak se odstěhoval z Lahovic a pokud vím, momentálně se baví pěstováním falenopsisů.
T.


sob 25. dub 2009 0:29:06
Profil

Registrován: stř 22. dub 2009 13:49:37
Příspěvky: 198
Bydliště: Frýdek-Místek
Příspěvek Re: Pleione
tommy...díky za vyčerpávající info


sob 25. dub 2009 13:26:28
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 1012 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 102  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: