Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 12:28:31



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1012 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 98, 99, 100, 101, 102  Další
 Pleione 
Autor Zpráva

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Pleione
Jsou skvělé


stř 01. kvě 2019 15:59:17
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Pleione
Tohle je nádhera
Já tedy letošní sezonu moc nezabodoval, P. maculata je děsná, asi o ni přijdu a zbytek fakt nestojí za moc, trošku se zlepšují, ale pochvalu si nezasloužím :|

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


ned 28. črc 2019 21:01:13
Profil

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Pleione
Po dlouhé době zdravím všechny pěstitele Pleionek. Bohužel s poněkud nepěknou informací, nicméně dle mého názoru velice důležitou.
Bohužel se v pleionkových kulturách napříč Evropou masívně šíří virová infekce. V minulých letech jsem inicioval výzkum prováděný VÚRV v Praze, jehož výstupem je následující článek: http://pleione.cz/viry.html
Výsledkem výzkumu bylo nalezení a popsání nového viru PlFBV - Pleione flower breaking virus.
V mém článku rovněž naleznete odkaz na oficiální virologickou závěrečnou zprávu.

Příště se snad ozvu s pozitivnějšími informacemi, nebo i nějakou novou fotkou.
K.


čtv 23. led 2020 17:41:29
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Pleione
karel_t ,
nádherně a přesně popsané jak to u orchidejí "chodí". Jak přenos zálivkovou vodou , hmyzem nebo kontaktem rostlin.
Dříve někteří pěstitelé ani nepouštěli do skleníku kuřáky. Virus tabákové mozaiky zdecimoval několik starých sbírek velkých amatérů v USA. Už jsem taky polevil v opatrnosti a sem tam málo sleduji rostliny v karanténě. A získané rostliny málo prověřuji. Několik překvapení jsem předloni měl a dlouho jsem s tím bojoval. Sice nešlo o viry ale i tak to docela naštve. ;)


čtv 23. led 2020 18:30:51
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Pleione
karel_t : Souhlasím s virensem. Situaci jste perfektně popsal. Jen mi přijde zcela nereálné že by se ty viry podařilo nějak zlikvidovat. Jistý návod jak postupovat sice nabízíte ale v praxi je myslím jen velmi málo použitelný. Spíše bych věřil tomu, že pokud bude veliké procento rostlin virósních tedy znetvořených typy virů které rostliny budou hyzdit, tak postupně o Pleionky ochabne zájem a amatérští pěstitelé zlikvidují své sbírky a přejdou na něco jinak zajímavého. Takový článek mě osobně motivuje spíše k tomu nepěstovat vůbec rod Pleione. Pokud by to podobně viděli i ostatní tak nikdo nebude rostliny kupovat a nakonec ani nabízet. To bych viděl jako reálnější vývoj situace v praxi než dodržovat všechny popsané zásady -prakticky nemožné!
Nyní je v Číně nový typ viru na lidech. Mohl bych poradit jak šíření zabránit. Stačí když nikdo nebude moci z oblasti odletět ani odjet a věc ohledně rychlého šíření ve světě je vyřešena. Zkuste to ale aplikovat do praxe.....


pát 24. led 2020 13:05:18
Profil

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Pleione
zaruba:
naprosto s vámi souhlasím. Nicméně článek jsem nepsal proto, aby všichni hned začaly řešit viry a čistit sbírky. Je to shrnutí několikaletého výzkumu, jehož výsledkem bylo objevení a popsání nového viru.
Jen jsem shrnul a popsal momentální stav v pleionkové kultuře. Mimochodem, kdo se pohybuje v pleionkách déle ví, že toto propaguji již léta, takže z mé strany to není nic nového. Jen to nyní mohu podpořit důkazy. Bohužel, celá léta na má varování nikdo neslyšel a situace se dostala tam kde je.
Osobně začínám s tím, že testuji rostliny a zakládám izolovanou viruprostou sbírku. Věřím, že časem budu schopen nabídnout "garanci" na viruprostý materiál. Je to běh na dlouhou trať, ale jiná cesta nevede. Alespoň za mne.
K.


pát 24. led 2020 16:54:46
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Pleione
karel_t: Já pěstuji kytky pro zábavu a tak vznešené cíle nemám :) . Sbírku se snažím mít různorodou což mi přijde lepší i z hlediska virů. Nejenom orchideje ale i kaktusy, cibuloviny, bonsaje, a další rostlinstvo. Vyloženě podezřelé kytky jsem vyhodil ale zbytek je bez známek nějakých anomálií. Kytky mi rostou a přinášejí radost. Virens mi nedávno napsal že moje ZZ je prázdná. Ona jenom není přehuštěná jak tomu bývá zvykem a právě tím také bojuji proti virózám. Chtěl bych vidět kolik pěstitelů má kytky tak řídce aby z jedné kytky neskapávala voda na druhou. A co obchodníci? Tam je situace 2x horší. Plata rostlin nad sebou, kytky na parapetech, pod nimi a všude tam kam se dostane trocha světla. Po přečtení Vašeho článku si ani nedovedu představit že by mohl mít někdo viruprostou sbírku a dokázal ji takovou udržet.
Někdy trochu podezírám i obchodníky že se snaží vyvolat různé paniky aby se opět oživil trh a znovu se nakupovalo. Tím nemyslím Vás a ani prodejce orchidejí ale platí to všeobecně ve všech sektorech obchodu. Obchodník má určitě zájem na tom aby lidé kupovali stále dokola a čím více tím lépe :) . Sám jsem se také přesvědčil že někdy jsem něco považoval za virózu a nakonec to byla pouze fyziologická choroba. Vaše možnosti testování jsou pro ostatní nedostupné.
Určitě Vám přeji úspěch při budování bezvirózní sbírky. Já se místo toho budu radovat ze svého omezeného počtu rostlin a vzpomínat při tom na zážitky z cest za rostlinami :) . Když uvidím vyloženě podezřelou kytku tak ji vyhodím a koupím si jinou. Budu tedy postupovat jako naši předchůdci. Pro mne se důkazy testováním na virózy nic nezměnilo.


pát 24. led 2020 17:56:26
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Pleione
Karel: díky za zajímavé počteníčko. I mě pan Komínek hodně pomohl a je skvělé že se této práci věnuje.
Osobně ve virech vidím velkou hrozbu pro budoucnost a zachování rostlin hlavně v botanických zahradách, ale i soukromých sbírkách. Obecný přístup je skutečně ignorantský a pěstitelé si nepřipouští ani existenci tohoto problému, natož fakt že jejich rostliny mohou být nakaženy. Je až neuvěřitelné, s jakou rychlostí se mohou viry šířit. Znám to dobře ze své malé sbírečky. Dokud se mi tam viry nerozšířily, problém mi byl ukradený. Bohužel musím konstatovat, že ani pouhé vyřazování podezřelých chcípáků, které doporučuje třeba Paphio, nemusí stačit. Viry se totiž šíří z kytek bez projevů.
Obecně si myslím, že průser je ve vegetativním přístupu množení. Vemte si třeba virus šarky. Vše se množilo odkopky a byla jen otázka času, kdy se něco takového rozjede.
Viry jsou obecně vážným zahradnickým tématem. Jako pěstitel rostlin čeledi Gesneriaceae jsem docela otrávený, jak rychle se vir šíří a cítím i jistou beznaděj v řešení.
Téměř jsem zavrhnul pěstování lilií, neboť liliový vir dokáže doslova zničit sbírku orientálek. Peckoviny to je téma samo pro sebe. Máme viry na begoniích, Impatiens nebo i světe div se, masožravých rostlinách. V posledních několika letech se mi doma ve sbírce špirlic rozmohla podivná mozaika, mající za vinu i jisté deformace jarních pastí a deštníkovité květní čnělky.
Když mozaiku objevuji na dalších a dalších klonech, jsem skutečně hodně znechucen. Platí to i pro mucholapky a další.
Viry se šíří kytičkářským světem.
Karel.


stř 12. úno 2020 13:39:53
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Pleione
Karlos píše : Obecný přístup k virům je skutečně ignorantský....... .
Co ale dělat? Pro mne jediná možnost obrany je vyřazení "podezřelých" rostlin ze sbírky a menší hustota rostlin v Zz. Řekl bych ale, že profesionální pěstírny a prodejci se chovají úplně stejně neli hůře než amatéři. Některé rostliny které jsem objednal přišly tak mizerné že bych si netroufl takovou kytku nabídnout někomu ani zadarmo. Co jsem měl podezřelé ve sbírce jsem vyřadil a pokud by se mi sbírka zaneřádila i přesto tak bych asi s orchidejemi skončil. Určitě bych nenakupoval znovu kytky které bude někdo vydávat za viruprosté protože bych už nevěřil tomu, že sbírku udrzim čistou. Takže profesionálové zamyslete se nad kvalitou rostlin které nabízíte aby se vám nestalo že o rostliny opadne zájem :-)


stř 12. úno 2020 19:29:36
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Pleione
Zaruba. Nevím. Je frustrující, vyhazovat kytku, kterou pěstuju přes deset let, na kterou jsem zvyklý. Cítím v tom jistou marnost a pomíjivost. Orchideje na fotkách pěstitelů, zdobící facebookové a jiné chlubírny stejně skončí za x let v popelnici a ne jen díky virům:-) Inu, je to hlavně zábava no.
Ty informace, že orchidejové viry jako CymMV se přenáší hlavně mechanicky taky neberu moc vážně. Občas mám na parapetu roztoče brevipalpus a věřím že je to vektor přenosu jednoho z těch čárkovitých virů. Ono v přírodě to jede přes semena a tak se viry nepřenáší. Je to opět člověk kdo v tom dělá binec.


čtv 13. úno 2020 7:19:42
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 1012 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 98, 99, 100, 101, 102  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron