Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 16:16:00



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Živé kameny (Lithopsy, atd.) 
Autor Zpráva

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Tomáši, substrát s perlitem se nezvedá, žádný problém.

Radku, litopsům je stejně nejlépe někde venku na sluníčku a přes zimu se ochotněji převlékají
v bytě na parapetu kde je susší vzduch , proto si myslím, že si s vaší drahou polovičkou konkurovat nemusíte :D


pon 11. bře 2013 12:44:53
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Tomáš píše:
Tomáši, substrát s perlitem se nezvedá, žádný problém.

Radku, litopsům je stejně nejlépe někde venku na sluníčku a přes zimu se ochotněji převlékají
v bytě na parapetu kde je susší vzduch , proto si myslím, že si s vaší drahou polovičkou konkurovat nemusíte :D

Tomáši, to jste mne moc neuklidnil. Já mám i parapety plné orchidejí :?

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 11. bře 2013 15:33:39
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Letos jsem se poprvé pokusil o výsev živých kamínků. Semena jsem koupil od pěstitele Vladimíra Nešuty a termín jsem volil podle počasí, jak to teploty dovolí, poněvadž jsem sel v nevytápěném skleníku. K výsevu jsem se odhodlal v první polovině května a sel jsem 20 položek, do prakticky anorganické směsi písku 3/4 a luční krtinové drnovky 1/4 ve dvou 10tikomůrkových sadbovačích.
Podle doporučení pěstitelů jsem prolil obsah cca 2% peroxidem vodíku a sadbovače umístil na polici do plastové přepravky bez děr(podmok), kterou jsem shora uzavřel dvěma vrstvami bílé netkané textilie, která by měla podle předpokladů stínit i zvýšit vlhkost. Po cca 9 -14 dnech nastalo vskutku hromadné klíčení prakticky většiny klíčivých semen. Caa po dalších 3 týdnech ještě něco málo doklíčilo. V některých chlívcích je semenáčků mnoho, jiných poskrovnu, ale mě to bohatě stačí. Jako parapetář jsem si to chtěl spíše zkusit a s takovým množstvím dospělých rostlin ani do budoucna nepočítám.
Textilii jsem asi po 3 týdnech sejmul a umístil ji jako stínící vrstvu asi 40 cm nad rostliny, takže měly přísun vzduchu. Po nějaké době jsem ji sundal úplně, což jsem neměl dělat, neboť v jednom chlívku byly doslova spáleny veškeré semenáčky L. bromfieldii letním sluníčkem. Zajímavé je, že pouze v jedné kolonce, jedna varieta druhu a vedle, stejný druh pod jiným označením ...nic. Textilii jsem tedy vrátil zpět a prakticky celé léto ji nad semenáčky ponechal.
Očekávané rychlé převlékání se však nekonalo. Ani nyní v současnosti nemohu říci, že by rostliny byly převlečené. Nová tělíčka jsou sice pod starými vidět, dokonce již mají znaky a barvu dospělých jedinců, ale jde to velmi pomalu a záleží na druhu.
Ve skleníku je ponechám do prvních silnějších mrazů, tedy asi do poloviny listopadu, pokud to počasí dovolí.
Potěšilo mě, že mi je nedecimovala žádná houba, že počáteční vývoj je opravdu rychlý a jsem zvědav jak se budou dále srovnávat s převlékací fází dospělých jedinců a zda-li přežijí bez úhony okenní kultivaci v zimě.


Přílohy:
Lithops seedlings.jpg
Lithops seedlings.jpg [ 56.52 KiB | Zobrazeno 3107 krát ]
ned 16. říj 2016 11:08:55
Profil ICQ

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
nádhera...je to jako mrňata v jeslích...mám jen jeden....letos vykvetl a já jsem se radovala jak malé dítě...


ned 16. říj 2016 13:37:23
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Kdyby to vyrostlo všechno tak to bude alespoň na předokenní skleníček, nebo skleníček na zábradlí balkonu, které v bytě místo nezabírají :P .


ned 16. říj 2016 14:20:15
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: