Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 11:15:57



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 Živé kameny (Lithopsy, atd.) 
Autor Zpráva

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Já bych sem takový přízpěvky zakázal dávat. Kdo se má nejmíň dvě noci přesvědčovat, že tohle už se mu fakt nikam nevejde . :lol:


čtv 07. bře 2013 17:36:05
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Oběma Tomášům vše nej.. k svátku. Kamínky nádherné a s tím povzdechem taky souhlasím. Jen vidím zajímavou kytku, chci ji mít...A to nemám skleník :)


čtv 07. bře 2013 20:53:25
Profil

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Tomáši vítej, děkuji za krásné fotky krásných rostlin


čtv 07. bře 2013 20:54:09
Profil

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Děkuji za shlédnutí obrázků, milé komentáře a popřání k svátku.

to radzak: Radku až budu mít skleník hotový, tak do příslušného fóra dám fotky, popis i rozpis nákladů. Plocha bude asi jako má Hanka nebo Eva zim. zahradu, ale stavět (předělávat) budu úplně jinak, tak to bude třeba zajímavé pro porovnání.
Myslím, že bych tě několika fotkami mohl rychle přesvědčit, že moje prsty často chytají úplně jinou barvu než zelenou :lol:

to karlos: Karle díky za pochvalu, rody které jmenuješ také pěstuji, vlastně kde co z mesemb, z ostatních rodu suk. hlavně haworcie. Konofytům nepřisvětluji, ale vzhledem k tomu, že nemám zrovna ideálně orientovaný skleník, tak je to na nich ke konci růstové sezóny už vidět. Na tyhle v zimě rostoucí kytky by to chtělo jižně orientovaný solární skleník, a nejen na ně…

To pavelhager: Pavle díky za přivítaní, děkovat nemáš zač, kdybych měl děkovat za všechny krásné fotky a zajímavé informace tady na fóru, tak po zbytek sezóny nedělám nic jiného :D

To zdenka: Zdenko na litopsy nepotřebuješ skleník, těm je stejně přes sezonu nejlíp venku a na zimu se šoupnou někam za okno. A na rozdíl od orchidejí vyžadují minimum péče.

to tommy: Taky přeji Tomáši všechno nej k svátku. Přikládám fotky rostlin o něž si píšeš, akorát foto verrucul. tady v počítači nemám, pošlu o víkendu – mám ji doma. Jestli budeš chtít, tak jak bude příležitost mohu ti nějaké rostliny dát, mám jich dost namnožených, mimochodem taky krásnou vyselektovanou formu ssp. kenedyi jak se ti líbila na fotce, tyhle jsou podle mne ještě hezčí, foto mám ale taky doma. Bohužel zrovna keneďáci patří k choulostivějším litopsům a někdy zlobí a člověk neví proč.U Hušnera by byla ve svém živlu určitě Věrka, má hodně botanických pelargonií, sám jsem neodolal a řádně provětral peněženku :mrgreen: Byl jsem u něj minulý rok a mám dojem že litopsy měl, jeho webové stránky musíš brát z rezervou... Petr Pavelka by je měl mít v nabídce taky. Já jsem nikdy rostliny nekupoval, vždy jsem si nakoupil semena, výsevy litopsů mají své kouzlo a rychle rostou, za dva roky jich je většina květuschopných, nehledě na to, že to přijde levněji. Kdybys o tom někdy uvažoval, tak doporučuji nakoupit zde: http://www.mesagarden.com/
Brack má dobré ceny a bezkonkurenční nabídku nejen litopsů, špatné klíčivosti se obávat nemusíš, tu si litopsy drží mnoho let.
S výsevem ti rád poradím.


Přílohy:
LIT_135p.jpg
LIT_135p.jpg [ 118.9 KiB | Zobrazeno 5728 krát ]
LIT_145p.jpg
LIT_145p.jpg [ 136.38 KiB | Zobrazeno 5728 krát ]
LIT_233g.jpg
LIT_233g.jpg [ 134.45 KiB | Zobrazeno 5728 krát ]
LIT_240e.jpg
LIT_240e.jpg [ 143.01 KiB | Zobrazeno 5728 krát ]
LIT_271p.JPG
LIT_271p.JPG [ 141.26 KiB | Zobrazeno 5728 krát ]
pát 08. bře 2013 1:17:49
Profil

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
...druhá část.


Přílohy:
LIT_421x.jpg
LIT_421x.jpg [ 124.21 KiB | Zobrazeno 5728 krát ]
LIT_420y.jpg
LIT_420y.jpg [ 112.47 KiB | Zobrazeno 5728 krát ]
LIT_407e.jpg
LIT_407e.jpg [ 178.35 KiB | Zobrazeno 5728 krát ]
LIT_395e.jpg
LIT_395e.jpg [ 146.44 KiB | Zobrazeno 5728 krát ]
LIT_294p.jpg
LIT_294p.jpg [ 87.09 KiB | Zobrazeno 5728 krát ]
pát 08. bře 2013 1:19:17
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Díky za fotky, je to radost vidět tyhle kytky v takové kondici. S výsevy si nechám poradit určitě, naposledy jsem je vyséval někdy před patnácti lety, když ještě žil Pavelkův otec a semena se distribuovala z Příbrami - předpokládám, že se teď používají jiné substráty (pemza, lignocel?), než v těch prehistorických dobách. Děkuju za velkorysou nabídku přenechání kytek, vážím si jí, ale klidně to zkusím zase od těch semen - nemám moc místa a ještě taky nejsem doma hotov s terénními úpravami, takže není kam dávat...
Co se týká L. gracilidelineata a L. pseudotruncatella, tak ty tady u nás opravdu asi moc nejsou, aspoň Petr Pavelka mi to potvrdil a myslím, že už je nemá ani on. Pan Hušner je na výstavu nevozí (viděl jsem z podobných nabízet jen "dorotky" C 124); v jakém stavu je sbírka pana Vojáčka netuším, nebyl jsem u něj určitě osm let - už se v sukulentářských kruzích moc nepohybuju :-) , svého času byla ale impozantní. U dr. Glosera jsem nikdy nebyl a popravdě jsem ani netušil, že litopsy pěstuje/pěstoval? Takže to, že je máš ty (pseudotr. a gracil.), je pro mne malý zázrak.
Sakra, to jsem se zase namlsal :mrgreen: ! Prohrabal jsem zásuvku a našel ještě nějaká nedovysetá semena dílem z Příbrami, dílem ze své "sklizně", tak jestli můžeš, lípni sem prosím, jak při výsevu postupuješ.
Díkes, T.


pát 08. bře 2013 4:46:56
Profil

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
tommy: Používám následující osvědčený postup.
Substrát: směs lignocelu, perlitu a křemičitého písku(1:2:1). Když mám nadrcené sphagnum, tak ho přidám do substrátu (max 10%). Lignocel nekupuju kostky, ale pytlovaný, vyjde to levněji, nemusím ho máčet a není tak zasolený jako kostky, na orchideje by proprat ale potřeboval. Perlit požívám jemný(!), ne hrubý adroperlit.Kupuji z první ruky přímo ve firmě Perlit Praha, vyjde to daleko levněji než ty malé pytlíky v obchodech, nehledě na to, že ty jemnější frakce se v maloobchodě vůbec neprodávají. Písek kupuji v Mladějově u Jičína - sklářský sušený pytlovaný, je minimálně stejně kvalitní jako ty předražené v maloobchodech. Sphagnum nekupuji, roste ho u nás dost.Lignocel sterilizuji v troubě, písek ani perlit nesterilizuji. Vše smíchám a dám do výsevních nádob. Použít se dá kde co, důležité je, aby byly nádoby hlubší, tak 8cm ideál. Spousta lidí vysévá i pěstuje litopsy v malých květináčkách, což je chyba, litopsy potřebují dost místa na kořeny, aby mohly zdárně růst a nebyly vytažené nad zem - v přírodě rostou zároveň se zemí. Většinou používám na výsevy 10cm květníky, hlavně nepoužívat bílé nebo transparentní, roste pod nimi řasa.
Připraveným substrátem naplním nádoby, zarovnám povrch a nakonec zasypu povrch cca 3mm silnou vrstvou písku frakce 2-3mm. Použít se dá i antuka. Písek používám na povrch říční, křemičitý ne, ten mají řasy moc rády…
Takto připravené květníky zaleju destilkou. Na klíčení nepoužívám hnojiva ani stimulátory. Po vyklíčení pochopitelně hnojím, požívám wuxal a ze stimulátorů používám atonik. Není potřeba tolik ředit jako pro orchideje, dávám 1ml/5l (wuxal).
Semena vysévám na povrch, po vysetí jemně poklepu květníkem, aby semena dobře zapadla mezi zrnka písku, potom povrch přestříknu pětiprocentním peroxidem vodíku. Dám do minipařeniště, zakreju a šoupnu pod zářivky. Cyklus svícení 8/4,tj. 8hod. světlo 4hod. tma, rostliny rychleji rostou. Než rostliny vyklíčí svítím normálně 14/10. Ideální teplota na klíčení je cca 23st. den a 10st.noc. Zvláště druhy pocházejíci z oblastí zimních srážek potřebují výraznější pokles nočních teplot, letňáci klíčí dobře i bez výrazného poklesu teplot. Po vyklíčení teplotu tak o dva tři stupně zvýším, výrazný noční pokles teplot není již nutný. Rostliny se poprvé převlékají asi za dva měsíce po vyklíčení, v té době se jen omezí zálivka, nenechat ale úplně přesychat, rostliny by mohly jít do dormance a zastavily by růst.
Jinak výsevy konofyt jsou obdobné, rozdíl je jen v substrátu a teplotě na klíčení.
Substrát jemnější s přidáním listovky,teploty pro klíčení i růst nižší, ideál 20st. den, 8st. noc. Je to ale nimračka, mají prachová semena, některé druhy mají po vyklíčení velikost špendlíkové hlavičky, proto je výsev konofyt náročnější. Předpokládám, že orchidejáři mají i v zimě doma dost smutnic, takže chránit zvláště čerstvé výsevy před smutnicemi!
Přikládám ještě foto vyselektovaného „keneďáka“, jak jsem slíbil, dále taky lithops v květu a ukázku v čem spočívá krasa lithopsů - i v rámci druhu a lokality je každá rostlinaje jedinečný originál.
Tak ať se případný výsev zadaří!


Přílohy:
L_1.jpg
L_1.jpg [ 164.75 KiB | Zobrazeno 5693 krát ]
L_2.jpg
L_2.jpg [ 156.84 KiB | Zobrazeno 5693 krát ]
L_3.jpg
L_3.jpg [ 158.47 KiB | Zobrazeno 5693 krát ]
ned 10. bře 2013 21:08:37
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Krásný kamínky. :mrgreen:

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


ned 10. bře 2013 22:16:52
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Opět nádhera ;) . Tomáši, manželce jste nasadil pěknýho brouka do hlavy. Pořád teď slyším jestli by ty kameny nešly pěstovat s orchidejema :roll:

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 10. bře 2013 22:23:44
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Živé kameny (Lithopsy, atd.)
Tomáš: díky za perfektní návod; jen dotaz: nemá tendenci se takhle namíchaný substrát při zálivce zvedat, vzhledem k množství perlitu?
Díkes, T.


pon 11. bře 2013 0:21:18
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: