Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 0:13:37



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 mechy, rašeliníky 
Autor Zpráva
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Karlos,
no já mám ten mech taky jen na to abych udržel rostliny v dobrém stavu!! Zamechovat samovolně se mi nedaří rostliny už několik let a jsem rád když udržím aspoň při životě mech uměle navázaný. Kdybych ho neměl, tak je musím stříkat každý den. A co by dělali ty kytky po dobu kdy do skleníku nejdu? Do skleníku jdu max 3 x týdně (většinou 2 x) a na 4-5 hod a když je dovolená tak jen jednou se sebezapřením můj syn. :lol: . V zimě rostliny když vydrží ve skleníku v květináči (Cattleje, Laeliae, Paph, a pod) vysychací dobu 10-14 dní tak navázané si musí těch průměrných 3- 4 dnů docela vážit :D . Ano , některé by rostly lépe ale jiné hůře je to vypozorovaný kompromis za více jak 47 let. A v té přírodě to chodí přeci jenom trochu jinak jak doma nebo ve skleníku.


čtv 02. led 2014 17:31:08
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Já bych řekla Virensi,že máš plnou pravdu. Není to o tom jak orchideje pěstovat,ale aby se dařily.......někdo si jich nevšímá(tedy skoro) a kvetou a rostou moc dobře, někdo kolem nich chodí každý den a výsledek spíš horší než lepší a čím to je? V kultuře taky buď prší 14 dní a pak je měsíc sucho apod....a taky máme jiné povinnosti než jen běhat kolem kytek,že?


čtv 02. led 2014 19:14:45
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 23. lis 2013 11:21:38
Příspěvky: 7
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
radzak píše:
Ještě mne napadlo připsat, jak se zbavit bez použití chemie různých potvor s mechem donesených. Tuhle radu jsem kdysi někde četl, tak možná stojí za vyzkoušení (poslední odstavec v článku): http://www.webareal.cz/kvetyzlucni/7-OR ... -pojednani

Já pro změnu zas mech dám do hlubšího tácu naplnění vodou a zatěžkám a tam ho nechám tak dvě - tři hodiny a kolik vyleze breberek. :D


čtv 02. led 2014 21:04:53
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Je fakt, že některým orchidejím mech vyloženě škodí. Takhle jsem málem odrovnal Soph. cernua. Ta L. pumila vypadá moc pěkně, ale některé takhle tvrdě pěstované rostliny pomalu přirůstají i když jsou zase o to více vitální.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 02. led 2014 21:35:44
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Radzak: Máte pravdu. Zdá se mi ale, že přirůstají pomalu hlavně prvních několik let, než vytvoří ten požadovaný kořenový systém a usadí se. Pak už se mi růst jeví celkem normální, jakkoliv v květináčí hodně hnojené rostou většinou rychleji to ano. Na parapetu je zas mnohdy nedostatek světla a to pouze jednostranného a nízká vlhkost vzduchu. Věřím že tvrdá kultura v dobře řešeném a větraném skleníku je to nejlepší co může být. Čím déle je pěstuji, tím víc tvrdší se mi zdají, jen je to člověk musí tak nějak naučit a dát jim šanci k růstu kořenů. Vy máte kytky perfektní, to spíš ostatní pěstitelé jakoby se báli, že jim navázané uschnou.


pát 03. led 2014 12:26:37
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Karlosi, to snad o tom taky tolik není,ale Radzak je doma a má na ně tedy i více času...to bych neřešila i některé věci, které prostě vyřešit musím když jste v práci od 5.30-16-30, přijedete domů tma a ráno ani nemluvím a to vstávám před pátou hodinou a zase se těším na víkend abych si hodinku mohla přispat(tedy v zimě). Než se ten mech chtí to rosit každý den ráno i večer,pak už je to lepší,ale důležité je že rostou a kvetou a jestli jsou na kůře nebo v květináči je i celkem jedno.Na kůře to vypadá samozřejmě líp......Věra


pát 03. led 2014 13:05:12
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Karlos: Mně se zdá, že navázané rostou pomalu hlavně semenáče. Začal jsem dělat určitý kompromis. Mladé rostliny pěstuju v květináči a navazuju až dospělé.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pát 03. led 2014 13:42:35
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Tak , tak asi bych to lépe neřekla.....Věra


pát 03. led 2014 15:50:06
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 23. dub 2012 14:42:58
Příspěvky: 7
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Podle ( nejen ) mých zkušeností se rašeliník dá dobře uchovat tak, (pokud si jej sami seberete v lese ), že potřebné množství srovnáte tak, aby "hlavičky" byly ve stejné výšce a spodek ustříhnete asi 3 - 4 cm pod "hlavičkami". Tento svazeček zasadíte do čistého říčního písku v květináči nebo jiné čisté, raději plastové n. skleněné nádobě a přikryjete sklenicí. Stačí i miska s pískem, umístěná ve 4litrové sklenici od okurek s víčkem.Nádobu s rašeliníkem stačí umístit i pod okno - ne na slunce. Je samozřejmě nutné občas zkontrolovat nebo přidat vodu, je-li nutno.Rašeliník opravdu nepotřebuje velkou péči a roste sám, i bez jiné výživy.Je opravdu sterilní, stačí vybrat jehličí a nechat vylézt živočichy, nejlépe někde venku.
Staří orchidejáři pokrývali povrch substrátů v květináčích hlavičkami rašeliníku, zčásti kvůli udržení vlhkosti a kvůli indikaci vlhkosti - ale to už znáte.
Pokud jde o získání rašeliníku, vyskytuje se v dost velkém množství v lesích na Třeboňsku, jen při odběru je třeba se vyhnout zběsilým ekologům.


čtv 20. úno 2014 19:14:13
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 45 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: