Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 13:16:32



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další
 mechy, rašeliníky 
Autor Zpráva

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Zdenka píše:
A nemůže to být rokyt? Je podobný a dobře se odlupuje

Zdeňko, máte pravdu. Je to Rokyt cypřišovitý, pokud mě Wikipedie neklame ;)
Milane, díky za informace ;)

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 31. pro 2013 15:34:16
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Příloha:
30.12.2013 010.jpg
30.12.2013 010.jpg [ 124.05 KiB | Zobrazeno 4059 krát ]
Příloha:
30.12.2013 036.jpg
30.12.2013 036.jpg [ 76.01 KiB | Zobrazeno 4059 krát ]


MYslím,že by to mohl být ten první.....


úte 31. pro 2013 17:19:00
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Ještě mne napadlo připsat, jak se zbavit bez použití chemie různých potvor s mechem donesených. Tuhle radu jsem kdysi někde četl, tak možná stojí za vyzkoušení (poslední odstavec v článku): http://www.webareal.cz/kvetyzlucni/7-OR ... -pojednani

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


stř 01. led 2014 23:19:03
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 01. říj 2009 9:05:28
Příspěvky: 1485
Bydliště: Liberec
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
No - rada brutální, ale je fakt, že tam stále nějaké malé drzé potvory přežívají.....snečci zákeřní....a ukoušou vždy ten nový výhonek, nebo kořínek....i když jim dám vanish...


čtv 02. led 2014 0:19:05
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Chtěla bych vyzkoušet(zda to bude funhovat)nechat mech uschnout a pak na namočený kus kůry vysít,mech by měl obrůst kůru......tak dám vědět jak to dopadlo...Věra


čtv 02. led 2014 12:03:04
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Věra: to se mi zdá celkem zbytečné. Na to aby mech kvalitně rostl je zapotřebí dost vlhko a to nemusí vždy svědčit kořenům orchideje. Třeba ve větších sbírkách se mech šíří na podložky sám a stává se doslova plevelným škodlivým činitelem, takže jej pěstitelé odstraňují, aby kořeny nestály po zálivce dlouho ve vlhku a nehnily.


čtv 02. led 2014 12:24:35
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Karlos píše:
to se mi zdá celkem zbytečné. Na to aby mech kvalitně rostl je zapotřebí dost vlhko a to nemusí vždy svědčit kořenům orchideje. Třeba ve větších sbírkách se mech šíří na podložky sám a stává se doslova plevelným škodlivým činitelem, takže jej pěstitelé odstraňují, aby kořeny nestály po zálivce dlouho ve vlhku a nehnily.

Já bych to neviděl tak černě. V tomto období ( v zimě) kdy teploty jsou stále kolem +3 - +7 mám ve skleníku 85-90% rel. vlhkosti.
Navázané rostliny vysychají tak za 3-4 dny což jim nemůže uškodit. Některé více zabalené vysychají za 5 dnů. V létě pak tyto rostliny vysychají v polovičních intervalech i když jsou denně mlženy a mlžení mohu regulovat podle teploty. Málokteré rostliny vyžadují kratší vysychací dobu. V létě držím vlhkost 60-80% Ty které jsou opravdu náchylné jako Tolumnie a pod. tak pěstuji bez mechu. ;) Jde taky o to vychytat sílu mechu a nebo mech stříhat jak píše Radzak.


čtv 02. led 2014 13:52:57
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Virens. Uznávám že živý mech má jiné vlastnosti než příliš nasáklivý rašeliník, ale mech jako takový není podmínkou růstu orchidejí, je spíše doprovodným faktorem. Semena by v bujně rostoucím mechu sice vyklíčila, ale nedovedu si představi další růst, a jak trsy orchidejí rostou, může se objevit i mech ale orpavdu ne každá skupina mech miluje, rostly by totiž i bez mechu. Takové ty pravé kůrové epifyty jako katleje či dendrobia mohou růst bez mechu lépe, nebo na podložce která tolik nesaje(polypodium), a pro kořeny je rychlé vysychání rozhodně lepší. Kdysi jsem experimentoval s podložkama a dneska jsem si jistý, že většina druhů nechce ani ten rašeliník, protože kořeny v něm rostly pomalu a měly nižší trvanlivost. V bytě se bez vitríny mech udržet prakticky nedá, leda že byste denně rosili dešťovkou, ale to orchideje také nepotřebují. Ve sklenících se mechy pokud vím rozšiřují samy a po x letech pěstování, je-li vlhko, naroste mech sám, někdy do takových objemů, že je nutné ho odstranit. Pamatuju na kytky pana Ryšavého, který mi ukazoval, kdy už mech začíná vadit. Jako parapetář jsem nosil orchideje na léto do skleníku a někdy se stávalo, že na podzim už místy rostl mech. Nemusí to tedy trvad dlouho a mech se objeví sám. Jistotou je, že trvanlivost kořenů úzce souvisí s vododržností podložky. Pokud drží vodu dlouho, kořen vydží funkční kratší dobu, než při rychlém osychání. Jinak uznávám že zamechované kůry Radzaka vypadají moc hezky, to rozhodně.
Zdá se mi však, že mezi orchidejáři stále převládá jakási iluzorní představa orchidejí z deštných lesů, které musí mít kořeny stále ve vlhku. Opak je pravdou. Podívejte se na fotku L. pumila. Koupil jsem ji s dvěma pahlízkami a bez jediného živého kořene. Mech nikdy neviděla a ty kořeny udělala za nějakých 4 - 5 let a jsou stále všechny živé. Mlžím tak jednou za dva dny a osychání je velmi rychlé. Prakticky když pomlžím ráno, v poledne už jsou úplně suché. To že se čerstvě nakoupené a navázané kytky bez funkčních kořenů scvrkávají je logické. Nemají čím nasávat. Neustálým mlžením a obalováním kořenů kvanty sphagna se ale problém neřeší ideálně. Jinou kaegorií jsou jistě různé drobné Lepanthesy a Telipogony z mlžných lesů, jako tady předvádí Haki, tam mech má rozhodně význam.


Přílohy:
L. pumila.JPG
L. pumila.JPG [ 55.95 KiB | Zobrazeno 3960 krát ]
čtv 02. led 2014 15:01:41
Profil ICQ

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
Teta píše:
No - rada brutální, ale je fakt, že tam stále nějaké malé drzé potvory přežívají.....snečci zákeřní....a ukoušou vždy ten nový výhonek, nebo kořínek....i když jim dám vanish...

Teta, tak nevím, který způsob je brutálnější. Já když vidím, jak se ti slimáci po postřiku Mesurolem kroutí v křečích, tak z toho moc dobrý pocit nemám :(

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 02. led 2014 16:07:40
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 01. říj 2009 9:05:28
Příspěvky: 1485
Bydliště: Liberec
Příspěvek Re: mechy, rašeliníky
radzak píše:
Teta píše:
No - rada brutální, ale je fakt, že tam stále nějaké malé drzé potvory přežívají.....snečci zákeřní....a ukoušou vždy ten nový výhonek, nebo kořínek....i když jim dám vanish...

Teta, tak nevím, který způsob je brutálnější. Já když vidím, jak se ti slimáci po postřiku Mesurolem kroutí v křečích, tak z toho moc dobrý pocit nemám :(


Tak Mesurol jsem nezkoušela...asi máš pravdu....já když nějakýho najdu, tak už ho taky bez milosti spláchnu...dříve mi jich bylo líto....ale když oni žerou, to co tam mají....nedá se nic dělat....nebo nepěstovat kytky...


čtv 02. led 2014 16:51:45
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: