Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 16:48:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Coronavirus 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Coronavirus
Paphio píše:
Má mi přijít zásilka z Belgie, včera to odeslali. To jsem zvědav....Coronavirus začal v Číně v půlce prosince. Do ČR dorazil 1. března. Je jasné, že ho přivezla Česká Pošta.

Malý omyl. Coronavirus začal v USA již koncem srpna a hádejte, v které oblasti. A nejen to. Tato kniha je z roku 1981 a je z USA. No není to náhoda, že pojednává o roku 2020 a Wu CHANU? Část je překlad ten kdo umí anglicky toho najde víc. Že by tak strašná náhoda či jasnozřivost nebo uniklé plány?


úte 07. dub 2020 22:08:33
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: Zasílání rostlin
Přeji hezký den.
Teď bych se jako dlouholetý milovník sci-fi měl nafouknout pýchou a říct - My jsme to věděli. jenže k té pýše není žádný důvod. V původním vydání knihy The Eyes of Darkness z roku 1981 se virus jmenoval Gorki-400 a byl vyvinut v Sovětském Svazu. Na Wuchan-400 byl přejmenován až ve vydání z roku 1989, protože nakladatel usoudil, že Sovětský Svaz už mele z posledního a jako nepřítel už nebudil dostatečnou hrůzu.
Podobné aktualizace sci-fi knih podle aktuálních politických poměrů nejsou nic mimořádného, stačí srovnat si různá vydání Dne trifidů či Troskova Vládce mořských hlubin.
A ještě něco - téma pandemie, která zdecimuje lidstvo, poté co z tajné laboratoře unikne něco strašně nakažlivého, je už ve sci-fi hodně profláknuté, takže divné by bylo spíš to, kdyby se aspoň některý z autorů trochu netrefil. A Koontz se trefil opravdu jen trochu, jeho virus má podstatně jiné vlastnosti než skutečný koronavirus. A uhodnout rok také není nic divného - vhodné epidemie jsou co chvíli - SARS, MERS, ebola, ptačí chřipka, prasečí chřipka, AIDS, Covid-19, stačí si jen vybrat. A prakticky u všech se objevily spekulace, že to je tajný vojenský projekt.
Lukáš Křesina


stř 08. dub 2020 9:44:25
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Coronavirus
Pane Křesino máte sice v něčem pravdu ale náhod je příliš. Tato kniha byla v USA po jistou dobu zakázána. Ano filmy s touto tématikou jsou profláknuté ale z 90% provenience USA, které už při osídlování dávali indiánům deky nakažené černými neštovicemi. Navíc ta trefa je spíš k zamyšlení je tam příliš náhod jako je SARS, Wu Chan, rok 2020 a konec konců tato nemoc zabíjí právě díky selhání plic. No a nejsem naivní, že to různé země nedělají byť je zákaz vývoje a používání chemických a bakteriologických zbraní leč jen jediná země i přes tento zákaz má tyto laboratoře po celém světě včetně Evropy, Kavkazu i Asie. A také je již prokázáno a to i českou bakterioložkou a nejen jí, že tento virus je vytvořen uměle. Není to o panice ale chce se to také zamýšlet a hledat zdroje pravdy.


stř 08. dub 2020 17:41:16
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Coronavirus
Jéje,
to je nadělení – Paphio udělal vtip ohledně „rychlosti“ České pošty a někdo se chytil :-) . A já se taky chytil :-) .

Já bych ke knihám s pandemickou tematikou rád přidal můj oblíbený kousek, Muži po ochranou od Roberta Merlea. Je to z roku 1974, takže to předpověděl ještě dřív než Koontz, a kromě toho je to opepřené i dnes velmi moderní gender a feministickou tematikou :-) :-) . Doporučuji, královsky jsem se u toho bavil. A abychom natřeli i druhou stranu: ve filmu Nejhorší obavy (The Sum of All Fears) z roku 2002 se mluví o tom, že nejmenovaná armáda zaútočila na jedno město na Kavkaze novičokem :-) . Takže pokud bych se na to díval logikou Míry, je naprosto jasné, že Skripala se pokusila zlikvidovat KGB…

K tvrzení, že česká „bakterioložka“ dokázala, že SARS-CoV-2 je umělého původu: ona to nedokázala, jen si to myslí. A to je trochu rozdíl :-) . Mimo jiné se opírá o své přesvědčení, že přeskok z netopýra na člověka je nepravděpodobný, protože jsou si evolučně moc vzdálení, a předpokládá spíše přeskok z netopýra na myš, "nebo něco podobně příbuzného" (cituji nepřesně paní doktorku :-) ). Podle mého skromného názoru je netopýr myši asi stejně příbuzný, jako slon žirafě – oba jsou savci :-) .

Osobně mi připadá věrohodnější vysvětlení v článku Andersen, K.G., Rambaut, A., Lipkin, W.I. et al. The proximal origin of SARS-CoV-2. Nat Med (2020). https://doi.org/10.1038/s41591-020-0820-9. Zde se o možném původu tohoto viru říká zhruba to, že možnosti jsou tři: a) postupná evoluce ve zvířecím rezervoáru a následný přeskok virulentního kmene na člověka, b) opakovaný přenos na člověka ze zvířecího rezervoáru a postupná evoluce receptorové domény viru na virulentní formu, c) postupné přizpůsobení receptorové domény viru během opakovaného přeočkovávání v buněčných laboratorních kulturách a následný nezáměrný únik vysoce nakažlivého kmene z laboratoře ven.

U toho posledního bodu se zastavím. To, že jsou různé koronaviry leta letoucí pěstovány v laboratořích, není nic překvapivého. Je to nutné, abychom pochopili dobře systém jejich fungování, protože v minulosti způsobily závažné lokální epidemie syndromu akutního respiračního selhání, SARS a MERS. Dočíst se o tom můžete například v článku Ge, X., Li, J., Yang, X. et al. Isolation and characterization of a bat SARS-like coronavirus that uses the ACE2 receptor. Nature 503, 535–538 (2013). https://doi.org/10.1038/nature12711. A že k nezáměrným únikům viru může dojít, například nedostatečnou opatrností nebo nedbalostí personálu laboratoří, se píše v článku Poh Lian Lim, Asok Kurup, Gowri Gopalakrishna et al. Laboratory-Acquired Severe Acute Respiratory Syndrome. N Engl J Med 2004; 350:1740-1745. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa032565

Každopádně Andersen a kolektiv (první citovaný článek) se domnívají, že virus SARS-CoV-2 je spíše přírodního původu, nevykazuje známky „záměrného opracování“ v laboratoři.

Poznámka na okraj: Paphiův dotaz na zdroje je naprosto legitimní, to se ve slušné diskusi tak dělá, že když něco tvrdím, tak se opřu o nějaký zdroj. Odkud se bere tvrzení, že koronavirus začal již v srpnu v USA? A moc by mne zajímalo, v které oblasti. Že by Area 51 :-) :-) ?

T.


čtv 09. dub 2020 0:10:35
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: Coronavirus
Přeji hezký den.
Především děkuji Tommymu za příspěvek.
Já sám nejsem odborník na viry, mohu uvést jen to, co jsem vygooglil.
Pokud jde o údajný výskyt koronaviru v USA v srpnu 2019, zdá se, že zdrojem je Larry Romanoff, viz třeba zde:
https://www.globalresearch.ca/covid-19- ... us/5706078
Pokud jsem ovšem správně pochopil, jde o to, že onemocnění doposud připisovaná účinkům e-cigaret, by MOHL BÝT koronavirus. Důkazy pro tento názor ovšem nejsou, je to jen autorova spekulace.
Každý si také může najít na internetu seznam vydání knihy The Eyes of Darkness. Je jich za uplynulých 40 let kolem dvaceti, v USA, Velké Británii, Francii, Nizozemí a Finsku, trochu moc na údajně zakázanou knihu :-)
Stejně tak si každý snadno může dohledat bibliografii děl Deana Koontze (včetně jeho dalších pseudonymů). Vše se dá najít na anglické wikipedii a odkazech tam uvedených pro hesla Dran Koontz či The Eyes of Darkness. Autor chrlí knihy takovým tempem, že na nějaké velké zamýšlení ohledně předpovídání budoucnosti nejspíš nemá čas.
A proč jako nový zdroj v upravených vydáních Koontz označil zrovna Wu-chan? No protože tam skutečně je velký virologický ústav. Případný únik koronaviru z ústavu přitom nelze vyloučit, ale ani prokázat. Takže to není žádná geniální předpověď, to pouze autor vycházel z dostupných informací o existenci skutečné instituce.
A ještě jedna perlička na závěr. O lithiovém boomu posledních let už asi každý slyšel. Mezi perspektivní světová ložiska patří jaké údolí Jadar v Srbsku. Lithium je tam vázáno na nově objevený minerál jadarit, což je boritan a křemičitam sodílu a lithia. Po jeho objevu se na webu rozšířila informace, že složení jadaritu dosti přesně odpovídá substanci zvané kryptonit, známé z filmů o Supermanovi. Ovšem podezírat jejich tvůrce, že prozradili nějaké tajné informace, by asi bylo již hodně přitažené za vlasy.
Přeji všem v rámci možností co nejpříjemnější velikonoce.
Lukáš Křesina


čtv 09. dub 2020 11:11:09
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Coronavirus
Lukáši, i já děkuji za příspěvek a za snahu vnést do diskuse racionální argumentaci.

Ohledně Koontze a jeho předpovědi z roku 1981: metoda sekvenování nukleových kyselin se do použitelné podoby dostala zhruba kolem roku 1975, kdy dokončil své práce Fred Sanger (dvojnásobný nositel Nobelovy ceny). Teprve sekvenování umožnilo číst pořadí nukleotidů v DNA a RNA, což je nutná podmínka pro pochopení, jak geny fungují. Ale to je jen první krok – při sekvenování se molekula nukleové kyseliny rozbíjí, tedy se dozvíme, jak je složená, ale vytvořit jsme ji v té době myslím ještě neuměli. Kromě toho to bylo dost zdlouhavé - v roce tuším 1976 trvalo přečtení sekvence asi 5 500 párů bází (= nukleotidů, základních stavebních kamenů nukleových kyselin; jsou 4 v DNA - adenin, thymin, guanin, cytosin, v RNA totéž, jen místo thyminu je tam uracil) skoro celý rok; lidský genom pak má asi 3 miliardy párů bází :-) . Polymerázová řetězová reakce (PCR), první efektivní metoda vytváření nukleových kyselin, byla objevena až v roce 1983 (Kary Mullis, v roce 1993 za to taky dostal Nobelovu cenu). Teprve tehdy bylo možno začít se syntézou sekvencí nukleových kyselin, ale jenom podle existující předlohy – do reakční směsi se musí dát nějaká sekvence, kterou pak ten systém pomnoží. Ani to tedy nebyla ještě metoda, jak vytvářet úplně nové molekuly nukleových kyselin s požadovanými vlastnostmi, tedy například sekvence bojových virů přesně zacílených na receptor ACE2, což je třeba ten pitomý SARS-CoV-2 :-) . Přečíst o sekvenování si můžete třeba v knížce Watson, Tooze, Kurtz: Rekombinantní DNA, Academia 1988; o PCR je tam jen drobounká zmínka, protože anglický originál vyšel právě v roce 1983. Takže jestliže Koontz už v roce 1981 věděl o vývoji viru SARS-CoV-2 v nějaké laborce, tak klobouk dolů, to tedy výzkumníci "strýčka Sama" předběhli vývoj asi o 30 let :-) :-) . Jen se divím, že to ti prohnilí američtí vědci nechtěli zpeněžit, protože tyhle schopnosti jsou dobře placeny - na Wikipedii jsem četl, že firma Cetus, kde pracoval Mullis, prodala koncept PCR firmě Roche za 300 milionů USD....

Konspirátoři samozřejmě neuvěří, ti mají jasno – tohle je jen pro ty, kteří se chtějí něco dozvědět a jsou schopni informace zvažovat, třídit a hodnotit :-) .

Taky přeji hezké svátky, a nepropadejme chmurám. Myslím, že Santayana říkal: Proti narození a smrti není léku, v mezidobí zachovej radost. Nebo něco takového...

T.


čtv 09. dub 2020 13:19:53
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Coronavirus
Zajímavý článek k zamyšlení od prof. MUDr. Michala Anděla, CSc., z 3. lékařské fakulty UK.
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2020/cislo-5/muj-zivot-viry.html

T.


stř 06. kvě 2020 10:51:21
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Coronavirus
Tahle blbá nemoc nám vzala včera Věrku Vonáškovou. Kdo jste ji znali, vzpomeňte na ni. Buď v pokoji a míru, Věrko. Je mi to opravdu líto.


úte 16. bře 2021 13:32:55
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Coronavirus
Nene... Věrku jsem znala, tak to je smutný.


úte 16. bře 2021 13:51:31
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 02. črc 2012 12:51:33
Příspěvky: 248
Příspěvek Re: Coronavirus
Tak to snad není pravda... Věra byla plná života.. je mi to moc líto


úte 16. bře 2021 15:09:27
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron