Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 17:36:16



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 Poinsettia pulcherrima 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Díky oběma za info. Já ten humus také nechci úplně vyloučit, protože tento druh má velmi tenké kořínky a v té humosní zemině se lépe udržuje stálá vlhkost. Také ale snadněji odejdou kořeny při přelévání jak píše Karlos. To je ale má pěstitelská chyba! Minerální substrát zkusím v zimě na nové rostlině. Namíchám kytce něco Mexického, i když i v Mexiku je více humusu mezi kaktusy než by se zdálo.


pát 15. čer 2018 8:44:32
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Zaruba: pochybuju že je tam více humusu, než v našich půdách. V těch je tuším max 5% humusu. Samo neřeším slatiny, ale ornici, louky, a td. Výhoda jílu je samo i v přirozeném obsahu živin a v jejich vázání v jílových minerálech, obsahu široké škály mikroorganismů, většinou však ne patogenních. Některé půdy mají tendenci ke spékání, ale to by měl řešit ten hrubší písek.


pát 15. čer 2018 20:21:29
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Karlos: Těžko to nějak srovnávat. Každopádně představa že všechny kaktusy rostou v přírodě ve směsi jílu, kamení a písku je mylná. V přírodě je to hodně různorodé. Mammillaria senilis a některé další druhy rostou v borovém lese v podobné humosní
půdě jako je u nás v borovém lese. Rostou přímo v mechu a jehličí na vápencových skalkách. Něco druhů roste na horských loukách kde je půda podobná jako u nás na louce. Mammillaria herrerae a další druhy rostou v podrostu nižších akácií kde je lehounká černá zemina podobná dobré černé pařeništní zemině. Coryphantha valida a jí podobné druhy rostou v rovině snad v úplně čistém jílu s pískem. Něco jiného zase v kamení s jílem a pískem.
U kaktusářů se léta traduje zásada že rostliny s jemnými kořeny vyžadují humosnější zeminu a rostliny s tlustými až řepovitými kořeny se mají sázet do půdy spíše jílovitopísčité.
Vánoční hvězdy jsme viděli v Mexiku spíše ve vesnicích kde byly vysázené než ve volné přírodě. Ani nevím jak jí rostou volně v přírodě kořeny. Jestli do hloubky nebo při povrchu.
Já ale přeci nijak nerozporuji, že by jí možná v minerální zemině bylo lépe. Určitě ji ale nyní když se začala vzpamatovávat nepoškodím kořeny přesazováním do minerální země. A nebudu zkoušet co to udělá s oslabenou rostlinou. Nakonec Míra píše že ji má ve velmi humosní zemině a je ok. Myslím že více než na přesném složení záleží na zálivce. Nyní ji mám ze 2/3 v minerálním substrátu (písek a perlit) a 1/3 je ten zahradnický substrát.


pát 15. čer 2018 21:53:30
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Takže pane Zárubo. Úplně zbavená listů. protože byla obalůná molicí. Znovu krásně obráží zcela bez problémů. Sestříhaná a v klasickém kupovaném profi substrátu.


Přílohy:
P1110730.jpg
P1110730.jpg [ 105.34 KiB | Zobrazeno 4907 krát ]
P1110731.jpg
P1110731.jpg [ 109.6 KiB | Zobrazeno 4907 krát ]
stř 27. čer 2018 19:25:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Příloha:
P1300366a.jpg
P1300366a.jpg [ 139.15 KiB | Zobrazeno 4903 krát ]
Příloha:
P1300368.JPG
P1300368.JPG [ 158.67 KiB | Zobrazeno 4903 krát ]
Molici jsem likvidoval chemicky což bylo pro rostlinu šetrnější. Když má ale ta Vaše zdravé kořeny tak obrazí rychle. Ta moje má daleko širší dřevnatý kmínek a jen něco zdravých kořenů takže jsem v horší situaci. No snad se z toho nějak vylíže :)


stř 27. čer 2018 21:31:41
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Také jsem to likvidovával chemicky ale bohužel dnešní přípravky už nejsou to, co bývaly. Bohužel to nesebere vše a to ani ty takzvané systémové. Prozatím se mi osvědčil způsob, který dělám. Obě rostliny jsou mladé, takže ten kmínek není tak silný a dřevnatý. Jak jsem už psal ty velké a silné jsem zlikvidoval pro nezájem.


čtv 28. čer 2018 8:31:24
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Podle mne je to jedna z nejhezčích pokojových kytek která je krásná jako zelená a půl roku skvostná jako červená. Pravou krásu ukáže až když je to větší stromek nebo keřík. Bez zatemňování ale nekvete nebo až později po vánocích. Potřebné je také tvarování a sestříhávání aby byla krásná a pravidelná.


čtv 28. čer 2018 9:22:08
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Tak pane Zárubo. Jak jsem v létě zveřejnil fota zcela ostříhaných a do běžných půd vsazených, tak tady jsou fota z dneška. Příští rok už budou tak velké, že asi zase skončí na kompostě.


Přílohy:
P1110896.jpg
P1110896.jpg [ 167.53 KiB | Zobrazeno 4784 krát ]
pát 23. lis 2018 16:33:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Příloha:
P1320006.JPG
P1320006.JPG [ 90.68 KiB | Zobrazeno 4782 krát ]
No obrostly Vám krásně jen co je pravda. Já tu svou málem zničil a tak začínám opět skoro od nuly. V létě jsem ji přesadil opět do takové skoro kaktusové země jak mi bylo poraděno. Nechci se na nic vymlouvat, bylo to mé rozhodnutí. Tam to šlo od 10ti k 5ti , takže ztratila skoro všechno listí. Tak jsem jí musel přesadit do humosní země s pískem a perlitem. To už byl konec září. Při každém přesazení málo prokořeněné kytky se hodně poškodí ty vlasové kořínky. Nakonec jsem ji přenesl ze ZZ do obýváku kde je stálých 22°C a koupil jsem jí lampu a svítím jí a zalévám jako ve vegetaci. Začala se pomalu vzpamatovávat a takhle ji chci pěstovat celou zimu a až do října příštího roku. Dříve než o příštích vánocích ale hezká nebude. Je 12 roků stará se silným kmenem a větvemi a tak bych o ni nerad přišel. Snad to jednou bude taková bonsaihvězda :) . Ani Vy ji nemusíte dávat pryč. Když ji zjara ořežete tak zmohutní, rozkošatí se a bude tvořit hezký kmen i při relativně malé rostlině. Já bych od Vás i nějakou koupil ale já tu svou zatím nedokáži vyhodit. Již jsem jí koupil topnou podložku pod květináč, Lampu, žárovky ap. Stála mne spoustu peněz již druhým rokem se mi ji nedaří rozchodit. Tak snad příští vánoce se budu moci pochlubit- ještě vydržím :D
Tak tady je ta moje ostuda :oops:


pát 23. lis 2018 18:01:02
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Míra píše:
Také jsem to likvidovával chemicky ale bohužel dnešní přípravky už nejsou to, co bývaly. Bohužel to nesebere vše a to ani ty takzvané systémové. Prozatím se mi osvědčil způsob, který dělám. Obě rostliny jsou mladé, takže ten kmínek není tak silný a dřevnatý. Jak jsem už psal ty velké a silné jsem zlikvidoval pro nezájem.

Existuje účnný biologický prostředek https://www.koppertbio.de/swirski-mite-ld/. Roztoč žere i svilušky, třásněnky a obáváného tropického roztoče Brevipalpus. Letos jsem dovezl pro 5 zájemců, takže každého to stálo 300-. Nejmíň na rok mám od jmenovaných potvor pokoj. Kdyby se vyskytli za rok zájemci, můžeme se domluvit.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 23. lis 2018 20:38:58
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron