Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 11:46:08



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Poinsettia pulcherrima 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Poinsettia pulcherrima
Příloha:
P1290930a.jpg
P1290930a.jpg [ 164.32 KiB | Zobrazeno 5871 krát ]
Dovolil jsem si založit tomuto pryšci z Mexika samostatné vlákno. Vánoční hvězda je nádherná rostlina s hodně citlivými kořeny na přelití a nebo přesušení. Zejména starší rostliny toto špatně snášejí. Oboje způsobuje shození listů s podobnými příznaky a náprava tohoto stavu není jednoduchá.
Již více jak rok zachraňuji Vánoční hvězdu kterou jsem připravil ulitím o kořeny. Nechtěl jsem o ni přijít protože mám 10 roků starou rostlinu s docela solidním dřevnatým kmínkem. Je to druh, kterému vyhovuje neustále mírně vlhký vzdušný substrát. Koupil jsem si dokonce v Zahradním centru detektor vlhkosti zeminy abych věděl kdy zalévat. Byly to vyhozené peníze a díky jeho špatné diagnostice jsem rostlinu opět přelil a zas ji připravil o část kořenů a většinu listů. Na podzim jsem ji musel přesadit do menšího květináče který lépe odpovídal redukovaným kořenům. Do jara rostlina přežívala. Jak ale zajistit správnou vlhkost v květináči kam nevidím? Nakonec mě napadla obyčejná dřevěná špejle která se používá třeba při pečení vánočky. Udělám na ní ostrou špičku aby se kořeny v květináči co nejméně poškodily a zapíchnu ji asi 3cm od stěny květináče až ke dnu. Pak asi 3mm povytáhnu zpět. Při tom povytažení dojde k lepšímu styku se zeminou. Pak nechám špejli asi 12 hod. v zemině. Při vytažení se na špejli krásně pozná, jak je vlhká zemina uvnitř květináče. Podle vlhkosti špejle pak pouze mírně dozalévám povrch zeminy a po 24hod. opět kontroluji vlhkost. Špejli je možno používat několikráte a též otvor v zemině také stejný vícekrát. Po této technice kontroly vlhkosti se stav Vánoční hvězdy rychle zlepšuje a myslím, že ji zachráním. Je to zatím můj nejlepší detektor vlhkosti v květináči použitelný ale spíše pro pokojové květiny v květináčích nežli pro orchideje. Doufám, že tato zkušenost někomu pomůže třeba alespoň při zachraňování Vánoční hvězdy :) .


čtv 31. kvě 2018 17:02:21
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Mám takový pocit, že tato rostlina, ač je pěstována vyloženě v rašelinových substrátech, roste v přírodě v něčem zcela chudém a písčitojílovitém. Už mnohokrát se mi potvrdilo, že vynechání organického podílu byla správná cesta ke zdravým kořenům a myslím že i zde by to mohlo fungovat. V organických zeminách totiž k uhnívání dochází snáze. Bohužel konkrétní zkušenost s touto kytkou a minerálním substrátem mi chybí, takže jen takový tip.


stř 13. čer 2018 19:06:25
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Příloha:
P1300106.JPG
P1300106.JPG [ 97.64 KiB | Zobrazeno 5824 krát ]
Já vsadil na malý květináč a míchaný substrát 1/3 zahradnického substrátu, 1/3 písku a 1/3 agroperlitu, aby vše bylo vzdušné a udržovalo to vlhkost. Problém je ten, že jsem si usmyslel že chci v ZZ vánoční hvězdu pro kterou tam ale nemám vhodné podmínky.
Trochu na ní fouká z ventilátorů a je tam hodně rozdílů teploty. Na jaře když se měla vzpamatovat tak tady v Praze bylo léto s denními teplotami v ZZ nad 30°C. V předchozích letech jsem jí uštědřil několik pěstitelských ran a starší kytku s částí kořenů a bez listů zachraňovat v ne optimálních podmínkách je docela problém. Nyní to již vypadá, že se rozhodla zachránit se a tak ji musím nechat v klidu a snažit se ji do podzimu dostat do co nejlepší kondice :) . Přesazení tedy nepřichází v úvahu.
Je fakt, že z pozorování z přírody bych usuzoval, že je spíše suchomilná než aby snesla premokřený substrát. Také přesušení je méně nebezpečné nežli přelití. Rostlina sice shodí listy, ale po zalití se rychle zazelená. Když ztratí kořeny z přelití tak je to na hodně dlouho a nebo jde na kompost :) .
V zimě si ale koupím ještě jednu rostlinu a tu pak zkusím přesadit do něčeho hodně minerálního míchaného s pemzou nebo zeolitem a agroperlitem a uvidím jak se v tom rostlina bude chovat. Zkušenosti bych pak mohl aplikovat při přesazení té co zachraňuji.


stř 13. čer 2018 20:55:58
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Nebo něco jako na kaktusy. Hlinitou zem, drnovku, smíchanou s pískem, trochou pemzy. Kupované substráty jsou vlastně rašelina.
Choval bych se k tomu spíše jako ke kaktusu, když je z Mexika.


čtv 14. čer 2018 5:36:49
Profil ICQ

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Možná se chová jinak v bytě a jinak ve skleníku. Mnohdy je mám vyschlé na troud, listy zvadlé a tak dostanou pořádnou zálivku. Rostou neustále a není s nimi nejmenší problém. Mnohdy jim i listy prostě ostříhám sám, protože jsou přímo magnetem na molici. Bohužel když dosáhnou výšky cca metru a koruna je v průměru také tak, tak s nimi většinou zkončím, protože zabírají moc místa a nikdo tak velké rostliny nechce.


čtv 14. čer 2018 7:13:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Karlos píše:
Nebo něco jako na kaktusy. Hlinitou zem, drnovku, smíchanou s pískem, trochou pemzy. Kupované substráty jsou vlastně rašelina.
Choval bych se k tomu spíše jako ke kaktusu, když je z Mexika.

No asi by to chtělo nějaké experimenty ale nikoli s tou co se vzpamatovává. Z Mexika je také Jakubská lilie kterou mám v rašelinovém substrátu s pemzou a roste výborně. V takovém substrátu jako ji mám nyní jsem ji měl i před ztrátou kořenů a rostla výborně. Asi se v tom ale rostlina snadněji ulije protože to pojme více vody.


čtv 14. čer 2018 8:01:34
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Míra píše:
Možná se chová jinak v bytě a jinak ve skleníku. Mnohdy je mám vyschlé na troud, listy zvadlé a tak dostanou pořádnou zálivku. Rostou neustále a není s nimi nejmenší problém. Mnohdy jim i listy prostě ostříhám sám, protože jsou přímo magnetem na molici. Bohužel když dosáhnou výšky cca metru a koruna je v průměru také tak, tak s nimi většinou zkončím, protože zabírají moc místa a nikdo tak velké rostliny nechce.

To je cenná informace že než shodí listy tak napřed zvadnou. U mě hnědnou a současně žloutnou od okrajů a pak upadnou. Ta moje se ale chová jinak, protože nemá tolik kořenů kolik by potřebovala.
Klidně bych nějakou metrovou koupil, pokud by byla hezky rostlá s kmínkem a Vám přebývala. Musela by to být ta červeně kvetoucí obyčejná a musel bych vidět foto. Pak bych i přijel. Na zemi v ZZ ještě nějaké místo mám :) .
A v jakém substrátu je máte Vy?


čtv 14. čer 2018 8:11:01
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Metr udělá nahnojená bez problémů za rok. Měl jsem něco podobného, ale bohužel jsem se tenkrát bál to seříznout, takže to pak kvetlo na konci těchto tykadel a vypadalo to dost blbě. Šíleně na to jde puklice. Většinou jsme to takové vyhodili. Opravdu stačí málo(pouliční lampa) a nekvete, nebo jen bídně.


čtv 14. čer 2018 17:35:27
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Příloha:
WP_20160423_022.jpg
WP_20160423_022.jpg [ 163.93 KiB | Zobrazeno 5777 krát ]
Příloha:
P1300201a.jpg
P1300201a.jpg [ 98.44 KiB | Zobrazeno 5786 krát ]
Karlos píše:
Metr udělá nahnojená bez problémů za rok. Měl jsem něco podobného, ale bohužel jsem se tenkrát bál to seříznout, takže to pak kvetlo na konci těchto tykadel a vypadalo to dost blbě. Šíleně na to jde puklice. Většinou jsme to takové vyhodili. Opravdu stačí málo(pouliční lampa) a nekvete, nebo jen bídně.

Já mám 10 roků starou a řezanou podobně jako bonsaj. Vysoká je cca 80cm protože jsem ji seřízl když ztratila část kořenů. Když mi kvetla tak to byl krásný keřík celý červený. U země má kmínek cca 3cm v průměru. Bohužel zatím vypadá žalostně ale zpepšuje se. Ročně mi přirůstala tak 20cm a listy byly tak 7cm délky-takové menší. Každý rok na jaře jsem ale výhony ještě zkracoval.
To co popisujete znám z Bauhausu, kde prodávali na vánoce cca 70cm vysoká košťata narostlá během jednoho roku se zeleným stonkem až k rašelině.


čtv 14. čer 2018 20:57:17
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Poinsettia pulcherrima
Míchám listovku s rašelinovým substrátem. Kvete červeně (květ je žlutý a mrňavý) tedy horní listy strašně dlouho. Od loňska mám nové už vysoké cca 50cm. Až to doroste nafotím a dám vědět.


pát 15. čer 2018 7:17:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron