Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 13:52:02



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
 Mikroskopování 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Mikroskopování
Přátelé, rád bych se optal, nemá někdo z Vás nějakou zkušenost s typem mikroskopu, který umožňuje připojení fotoaparátu k okuláru, tedy snímání toho co prohlížíte....dnes se již vyrábí i typy přímo s digitální kamerkou, jenže je to v kvalitě tak webovky.
třeba tento přístroj:
http://aukro.cz/usb-mikroskop-bresser-b ... 92237.html


stř 31. říj 2012 8:03:33
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 06. říj 2011 16:50:40
Příspěvky: 12
Příspěvek Re: Mikroskopování
presne tento mikroskop mám doma,cez počítač som to ešte neskúšala.Inak je to super mikroskop na doma pre zvedavých a myslím,že za slušnú cenu


stř 31. říj 2012 15:10:53
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Mikroskopování
Díky za reakci...to je ale náhodička s tím typem :mrgreen: ....bylo by ode mne hodně troufalé, kdybych vás požádal o nějakou mikrofotku v tom nejlepším možném rozlišení, co ta kamera dovolí - poslat třeba na mail, nebo klidně v rozlišení max.1000x800 pixelů sem coby přílohu (pozorovaný předmět může být třeba nějaké semínko o velikosti 0.5 mm, pokud jej máte k dispozici či něco jiného....detail poštovní známky, mince atd. - to je v podstatě jedno)?
Díky moc za vaši snahu pomoci. 8-)


stř 31. říj 2012 20:06:22
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 06. říj 2011 16:50:40
Příspěvky: 12
Příspěvek Re: Mikroskopování
na mňa je to technicky zložité,musí prísť manžel,ktorý je momentálne v zahraničí,vráti sa budúci týždeň,ale budem sa snažiť čím skôr,sama som na to zvedavá.Ja som si ho kupovala len kvôli mojej zvedavosti,takže tam pozorujeme aj s deťmi nohy hmyzu,kúsky listov,nedávno sme mali kliešťa alebo pleseň na paradajke.


čtv 01. lis 2012 12:57:53
Profil

Registrován: pát 07. led 2011 13:46:59
Příspěvky: 38
Bydliště: Praha 4
Příspěvek Re: Mikroskopování
Zkusil bych napsat něco málo k mikroskopování (a focení). Přístroj z Aukra je monokulár s malým objektivem (nebudu hodnotit kvalitu), což je na malé vzorky, které nejsou trojrorměrné a "nezabírají moc místa" (výřez bude asi dost malý). Při troše cviku jde fotit i ze stativu - jen to chce pořídit okulár s velkou čočkou. Fígl focení přes mikrák je v tom, že se musí vytáhnout zoom, jako když chcete něco přiblížit.
Věci, které jsou trojrozměrné, tak se monokulárem nezaostří a tím pádem ani nevyfotí (jak je vidět na posledních dvou obrázcích - a vlastně už i na tom prostředním). Pak je varianta dělání řezů a skládání obrázků na sebe, což nejde focením ze stativu. Tam už musí být foťák napevno a je to piplačka. Další věc je binokulár (pro biologii lépe binolupa), ale tam už musí být originál nástavec (binokulární) nebo speciální uchycení foťáku, který nejde přes okuláry, ale jen přes objektiv (to pak může být i monokulár) a to jsou jiné cenové relace.


Přílohy:
Poznámka: Utricularia stygia, vstřebávací žlázky, zvětšení 150x
7b stygia.jpg
7b stygia.jpg [ 105.48 KiB | Zobrazeno 3288 krát ]
Poznámka: Utricularia bisquamata, lapací měchýřek, zvětšení 45x
utric_bisquamata10.jpg
utric_bisquamata10.jpg [ 197 KiB | Zobrazeno 3288 krát ]
Poznámka: Utricularia australis, trichom, zvětšení 20x
5a australis.jpg
5a australis.jpg [ 101.2 KiB | Zobrazeno 3288 krát ]
Poznámka: Dionaea muscipula, pylová zrna
dionaea19.jpg
dionaea19.jpg [ 98.03 KiB | Zobrazeno 3288 krát ]
Poznámka: Drosera rotundifolia, semeno
dr_rotundifolia46.jpg
dr_rotundifolia46.jpg [ 119.76 KiB | Zobrazeno 3288 krát ]

_________________
DejF
http://www.carniplants.cz
pon 12. lis 2012 19:00:00
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Mikroskopování
Díky DejFe za přínosné poznámky. Promiň, až dnes jsem si všimnul tvé reakce na můj dotaz.
Šlo mi právě o to pořídit si mikroskop v rozumné cenové relaci kolem 3-4 tisíce, pro zkoumání ponejvíce třírozměrných miniobjektů, jako třeba semen , či detailů určitých částí rostlin na které již nestačí můj ultrazoom při supermakru. Nevlastním bohužel zrcadlovku, a k mému Olympusu Sp 565 UZ jdou jedině za cenu dalších velkých výdajů dokoupit nějaké redukce k napojení další dodatečné vylepšené optiky. O pravé mikroskopování, tedy sledování přímo mikrosvěta by mi v případě koupi klasického mikroskopu šlo až ve druhé řadě, podle volného času, spíše jsem chtěl primárně digitálním okulárem fotit to co sleduji, tedy to znamená nákup asinepoměrně dražšího přístroje z jiné cenové relace, než jsem původně zamýšlel.
Již jsem vyzkoušel, jak bych asi dopadl s nákupem toho mikroskopu s digitálním okulárem s rozlišením 640x480 bodů....připojil (připevnil páskou) jsem k takovému dětskému mikroskopu zvrchu obyčejnou webku , posílil boční osvětlení zkoumaného objektu slušnou lampou a díval se na monitoru, co zkoumám......výsedky byly velmi neuspokující....za to bych rozhodně 3tisíce v jiném "originálním balení" nevyhodil.
Takže jsem asi se svými pozorovacími pokusy skončil. Na kvalitní sledování příslušně drahým vybavením v digitálu co zkoumám vážně nemám zbytečné peníze... :mrgreen:


sob 24. lis 2012 21:25:42
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 56 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: