Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 12:08:48



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 tillnadsia výsev 
Autor Zpráva

Registrován: sob 22. led 2011 17:43:37
Příspěvky: 34
Příspěvek tillnadsia výsev
Ahojte,vedel by mi niekto poradiť ako na výsev tillandsií? Zožal som menšiu úrodu pár druhov a rád by som ich vysial...
Ďakujem.


pát 02. bře 2012 10:53:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: úte 08. bře 2011 15:15:37
Příspěvky: 26
Příspěvek Re: tillnadsia výsev
Mě se nejvíce osvědčilo vysévat na kus kůry, nejlépe korkového dubu. Spíš než na materiálu ovšem záleží na prostředí kam následně výsev umístíš. Nemělo by tam být trvale mokro a zároveń by měl kolem proudit vlhký vzduch, případně být pravidelně zamlžené. O dostatku světla nemluvě.

_________________
Obrázek


pát 02. bře 2012 15:12:50
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: tillnadsia výsev
Běžně se vysévá na vlhkou pytlovinu.


pát 02. bře 2012 22:36:53
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: tillnadsia výsev
Nejlépe je vysévat na inertní materiál, jako komerční pěstitelé. Dobře se osvědčila síť proti komárům, prodávaná v domácích potřebách, vypnutá do rámečku. Tento materiál se mi jeví jako doslova nejideálnější. Má tu výhodu, že se nerozkládá a nemohou na něm působit houbové choroby, ani ta semena nepřemáčíte. Před výsevem se může lehce zdrsnit hrubým smirkovým papírem, aby na ní chmýr lépe přilnul. Kůra má tu nevýhodu, že na ní mohou semenáčky snadno odejít na houbičku, nebo může výluh z kůry působit škodlivě. Další problém je, že na kůře semenáčky snadno spálíte na slunku, protože tmavá kůra se zahřeje mnohem snáz než bílý inertní plast. Semena se umístí do polootevřeného akvária s trochou vody a denně se mlží. Klíčí rychle, zvětšování je patrné již po týdnu. Občas se mohou pohnojit velmi slabou koncentrací krystalonu 0,01%. Když mají několik pravých listů, je třeba je postupně aklimatizovat na normální podmínky. Otázka zní, kdy je na to správná doba. To musí odhadnout každý sám.
Malé tillandsie je časem možné přivázat na půlšpalíky tzv. nahusto, do skupinky. Rostou tak mnohem lépe než rozvolněné. Časem se ale musí převázat když se moc zahustí.
Na fotce je letošní klíčící výsev Tillandsia magnusiana a semenáčky staré od 6 do 8 let. T. calliginosa, juncea, balbisiana.
Mohou růst i rychleji, když se správně hnojí a mají ideální podmínky. U mě spíše trpí. Bohužel, je to opravdu zdlouhavá záležitost, jinak ale celkem snadná. Když tu dlouhou dobu přečkáte, máte tillandsií na rozdávání.


Přílohy:
semenace.JPG
semenace.JPG [ 118.56 KiB | Zobrazeno 5756 krát ]
T. magnusiana 2.JPG
T. magnusiana 2.JPG [ 74.63 KiB | Zobrazeno 5756 krát ]
sob 03. bře 2012 15:41:41
Profil ICQ

Registrován: sob 22. led 2011 17:43:37
Příspěvky: 34
Příspěvek Re: tillnadsia výsev
Ďakujem za podrobný návod a reakcie. ;)


sob 03. bře 2012 23:23:01
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: tillnadsia výsev
Dovolím si také stručně přispět, ikdyž tu Karlos popsal problematiku výsevu velmi výstižně. Já používám trochu jinou metodu, která bude asi nejlépe zřetelná z přiloženého snímku. Tuto techniku jsem rozhodně neobjevil já, ale viděl jsem ji předvádět Ing. Heřtusem z kakteen.cz. Trochu jsem si vše přizpůsobil svým podmínkám ..... a nyní mám namnoženy semenáče 4 druhů tillandsií. Netvrdím, že toto je univerzální návod na klíčení všech druhů tillandsií, ale mně se tato metoda zatím u všech zkoušených osvědčila.
Na mělkou misku napneme silonovou punčochu, schválně jsem ponechal určitou mezeru v zakrytí povrchu misky punčochou, aby byla usnadněna údržba odparové vody....to jest její doplňování (používám čistou destilku) a také její čistění od řas, které se vždy v letních měsících vyskytnou......počkám si až se voda odpaří a poté shluky řas otvory v síti špejlí vždy odeberu.
Zároveň je pro zdravý růst semenáčů velmi důležité větrání , aproto mám půl metru od misky vzdálený instalovaný PC větrák o průměru 120mm. větráček rostlinky nejen osušuje ale zároveň pomáhá odpařovat vodu v podmisce a tím semenáče zespod zásobuje vláhou a při vyšších teplotách i vlastně ochlazuje.


Přílohy:
P3061929.jpg
P3061929.jpg [ 100.9 KiB | Zobrazeno 5653 krát ]
úte 20. bře 2012 18:33:39
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. zář 2011 14:50:49
Příspěvky: 75
Bydliště: Plzeň-jih
Příspěvek Re: tillnadsia výsev
Moc pěkný, :o já se je snažil už několikrát vypěstovat ze semen výsevem na kůru a vždy bez úspěchu. :cry: Viděl jsem to v Plzeňské ZOO, měli to tam tak v Madagaskarském skleníku v nepřístupné části. Sice mi to místní pracovník ukázal, ale rady nepřidal. Přikládal jsem moje neúspěchy nekvalitnímu osivu, ale zdá se, že jsem někde dělal jinou chybu. Včera jsem zas po inspiraci z tohoto vlákna vysel na kůru ně, ale budu to muset asi nějak vymáknout.


úte 20. bře 2012 19:33:11
Profil

Registrován: stř 28. zář 2011 14:50:49
Příspěvky: 75
Bydliště: Plzeň-jih
Příspěvek Re: tillnadsia výsev
Chtěl bych se poptat, jak dlouho trvá, než semínka Tillansií dají alspoň trochu najevo, že se probouzí? Je mi jasné, že to nedude jako hrách, ale alespoň hrubý odhad by nebyl? Díky.


pon 02. dub 2012 17:52:36
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: tillnadsia výsev
Brook600 .... dovolím si to pojmout trochu obšírněji, přestože tobě nevykládám nic nového, ale spíše pro ostatní.
Přestože si pravidelně fotím rostliny, u kterých se "něco děje nového", a díky tomuto rozsáhlému fotoarchivu mohu i s odstupem času sledovat vývoj každé rostlinky, nemohu objektivně říci zda klíčení je pravidelně otázkou jen několika týdnů, či v řádu měsíců. Ono zdárný průběh klíčení semen v kultuře bude záležet na mnoha faktorech. V přírodě tillandsie, alespoň pokud vím, netvoří tzv.semenné banky, což znamená že semena vyklíčí v průběhu krátké doby při vhodných podmínkách. Rostliny zřejmě kvetou v nejhorších suchých časech a zrání semen v tobolkách je načasováno +/- tak, aby při puknutí tobolky nadcházelo příznivé děštivé vlhčí období k jejich vývoji. Navíc úspěch vzklíčení alespoň několika rostlin je podpořen množstvím vytvářených semen.V kultuře bude tedy vše záležet na daných podmínkách.
1)Pokud jsou semena čerstvá, máme největší naději .... v knize ing.Z.Ježka - Na lovu mexických orchidejí, je uvedeno, že semena (nejen tillandsií ale i catopsů) skladovaná déle jak půl roku, mají již velmi omezenou, v podstatě minimální klíčivost .
2)Semena zdárně klíčí, pokud mají vhodné noční a denní teploty a rovněž příslušnou okolní vlhkost v danou dobu.
Na webu http://fcbs.org/articles/seed_raising.htm, je autorem deklarován jako ideální rozsah teplot :
LIGHTS OFF: 19-20C (66-68F), 100% RH, equals 0% vapor pressure deficit (nulový odpar vody rostlinou)...... noční teplota a vlhkost
LIGHTS ON: 25-26C (77-79F), 85% RH, equals around 0.5 Kpa vapor pressure deficit.......denní teplota a vlhkost
Protože používá pro vzklíčení jakýsi inkubátor s umělým osvětlením (proto ty údaje Lights ON,OFF) a termostatickou tepelnou podložkou (spodní teplo,odpar vody).
Při těchto podmínkách docílíme maximálního růstu u všech zelených druhů a zřejmě i většiny stříbrných druhů.
3)Příčinou neúspěchu, sice ne třeba při samotném klíčení, ale spíše až v dalším růstu semenáče může být i tmavá barva (přehřívání semenáčů), udává se i nevhodná struktura povrchu (je známo, že určité druhy tillandsií nejlépe prosperují na příslušných druzích stromů, kaktusů, sukulentů - zřejmě hraje roli nasákavost pokožky daného druhu, rychlost růstu hostitele a možná i chemické interakce mezi kořeny epifytů a borkou stromů).
Toto jsou pro pěstitele s rostlinami v kultuře ale spíše nepodstatné, mnohdy možná spekulativní faktory jistě nemající ten nejdůležitější vliv na růst mladých rostlin.
Abych jen neuváděl samé obecné informace ale byl také konkrétní, tak zde je fotograficky zdokumentovaný průběh klíčení semen druhu T.trichocaulis:
Semena jsem odebíral postupně, jak dozrávaly tobolky (období 20.2.-10.3.) a dnes ráno jsem schválně s bleskem nafotil dotyčné místo (semenáče jsou lépe vidět-zelenají se pod chmýrem). :D


Přílohy:
P2271749.jpg
P2271749.jpg [ 150.71 KiB | Zobrazeno 5550 krát ]
P4032731.jpg
P4032731.jpg [ 120.38 KiB | Zobrazeno 5550 krát ]
úte 03. dub 2012 7:29:45
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: tillnadsia výsev
Tak jsem dopsal předešlý příspěvek, a už mám důvod zveřejnit další novinku.
Minulý rok koncem ledna mi začala nakvétat krásná velikostně decentní a dobře odnožující tilandsie T.rectifolia - jde o přírodního křížence Tillandsia ionantha and Tillandsia schiedeana (pozn.1) z dílny Z.Ježka - je škoda, že svou sbírku tilandsií již rozpustil, vždy od něj přišli opravdu vitální rostlinky.
Koncem května po odkvětu začala tvořit jedinou tobolku, opylení proběhlo bez mého přičinění, takže jde zřejmě o samoopylivý,samosprašný (autogamní) druh. Shodou okolností přibližně ve stejnou dobu kvetla i T.pseudobayleyi, a T.schiedeana, kterým rovněž zrají od té doby tobolky, takže budu moci srovnávat délku vývoje zrání tobolky.
Tobolka T.rectifolia zrála (+/- nějaký den) tedy plných 308 dní. :mrgreen:
Semena jsem hned za čerstva vysel, překvapivě jich bylo 44 na tak malou tobolku. :o
Budu v budoucnu referovat o dalších (ne)úspěších. :roll:

pozn.1 -(zjištěno z webu - Bromeliads image rectifolia Tillandsia native to Costa Rica. It results from a cross between Tillandsia ionantha and Tillandsia schiedeana. It has been described as a genuine species, as the population became very big in habitat. This vigorous plant produces slender, soft, pale green to yellow leaves, with a silvery base. The tubular, 3-cm long flowers are cream to violet from the bottom to the top.)


Přílohy:
P3034511.jpg
P3034511.jpg [ 126.42 KiB | Zobrazeno 5529 krát ]
P3165104.jpg
P3165104.jpg [ 156.47 KiB | Zobrazeno 5529 krát ]
P4055340.jpg
P4055340.jpg [ 132.25 KiB | Zobrazeno 5529 krát ]
P5306502.jpg
P5306502.jpg [ 174.65 KiB | Zobrazeno 5529 krát ]
P4032753.jpg
P4032753.jpg [ 88.17 KiB | Zobrazeno 5529 krát ]
úte 03. dub 2012 9:59:54
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: