Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 14:21:30



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 568 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 57  Další
 Cibule, hlízy, oddenky... 
Autor Zpráva

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
A ještě mé oblíbené jihoafrické cibuloviny. Nejprve pohled na "progres" v koutku masonií a detail Massonia pustulata - mezi listy se už rýsuje květní puk. Na dalších fotkách zástupce krvokvětů, aby se to nepletlo bělokvětý Haemanthus sp. Ratelkloof. Sbírán u stejnojmenného městečka, bude asi patřit k běžnému druhu Haemanthus albiflos, ale liší se od něj sympatickou velikostí; je určitě aspoň pětkrát menší než klasický druh, který se u nás hojně pěstuje pod jménem "sloní ucho" (aspoň u nás ve východních Čechách ;) ).
T.


Přílohy:
Massonia skupina_resize.jpg
Massonia skupina_resize.jpg [ 114.26 KiB | Zobrazeno 5859 krát ]
Massonia pustulata_resize.jpg
Massonia pustulata_resize.jpg [ 141.72 KiB | Zobrazeno 5859 krát ]
Haemanthus sp. Ratelkloof_a_resize.jpg
Haemanthus sp. Ratelkloof_a_resize.jpg [ 104.71 KiB | Zobrazeno 5859 krát ]
Haemanthus sp. Ratelkloof_c_resize.jpg
Haemanthus sp. Ratelkloof_c_resize.jpg [ 72.65 KiB | Zobrazeno 5859 krát ]
sob 05. lis 2011 1:07:32
Profil

Registrován: pát 20. lis 2009 15:44:42
Příspěvky: 725
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Něco podobného mě teď kvete, ani jsem nevěděla co to je ;)


Přílohy:
PB043881.JPG
PB043881.JPG [ 76.04 KiB | Zobrazeno 5833 krát ]
sob 05. lis 2011 17:55:10
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
ma-ja píše:
Něco podobného mě teď kvete, ani jsem nevěděla co to je ;)
Jo, to je on, klasický H. albiflos. Pěkně vám kvete. Pokud párkrát přejedete prstem přes tyčinky a blizny, vytvoří červené plody; v každém bude jedno nebo dvě velká, skoro průhledná semena - je vidět zelené embryo uvnitř endospermu. Při klíčení je pak vidět, jak se embryo prodlužuje a kořínek se dere ven. Semena se nesmí překrýt zeminou, jen zlehky přitlačit. Pak je zajímavé pozorovat, jak se obsah semene přelévá do vznikající cibulky. Později přiložím fotku semen příbuzných cibulovin z rodu Nerine, která mají stejný způsob klíčení.
T.


ned 06. lis 2011 20:45:46
Profil

Registrován: pát 20. lis 2009 15:44:42
Příspěvky: 725
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Tommy, to je hrozně zajímavé, zkusím to :P


ned 06. lis 2011 23:29:00
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Rozkvetla Massonia pustulata (vlastně dvě ;) ; ta třetí se nějak loudá). Květy vydrží dost dlouho, po odkvětu je nutné pečlivě odstranit veškeré zbytky květů, jinak se do toho v našem podnebí dá botrytida a to může být konec celé rostliny. Na prvním snímku vpravo vzadu je vidět výsev M. depressa, vstupující do třetí sezóny - nedospělé rostliny mají zpravidla jen jeden list a ten se drží vzpřímeně, teprve v dospělosti se začnou vytvářet listy ve dvojici (výjimečně v trojici) a ukázněně se přitisknou k substrátu. Předpokládám, že většina kytek z tohoto hrnku dospěje příští rok na podzim :D .
T.


Přílohy:
pustulata 1a.jpg
pustulata 1a.jpg [ 105.56 KiB | Zobrazeno 5744 krát ]
pustulata 1b.jpg
pustulata 1b.jpg [ 114.27 KiB | Zobrazeno 5744 krát ]
ned 11. pro 2011 19:11:59
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Nádhera. Zkusila jsem napsat na toho pána, co jste mi poradil, ale bez odpovědi. Asi nemá čas. :? Ty rostliny jsou nádherný.


ned 11. pro 2011 21:29:28
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Zdenka píše:
Nádhera. Zkusila jsem napsat na toho pána, co jste mi poradil, ale bez odpovědi. Asi nemá čas. :? Ty rostliny jsou nádherný.
Petr bývá touhle dobou v jižní Africe nebo na Madagaskaru, někdy dost dlouho. Taky jsem mu psal, taky zatím čekám na odpověď ;) .
Jinak jsem rád, že se Vám kytky líbí - když jsem je objevil, měl jsem asi podobné pocity jako Vy. Což koneckonců přetrvává stále, aspoň u mne :) .
T.


ned 11. pro 2011 21:40:34
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Tak já se obrním trpělivostí, třeba mi ještě napíše. Něco jsem si o nich už početla a musím říct, žem ne zajímají ještě víc :P


ned 11. pro 2011 22:01:49
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Po delší době je zase něco nového, co jsem sem ještě nedával. Nejdřív bramboříky: systematika druhu Cyclamen coum je podle mne poněkud zmatená (pokud bych si nebral servítky, řekl bych, že je dokonce chaotická :mrgreen: ); není mi moc jasné, čím se od sebe liší jednotlivé poddruhy. Rozdílů moc nevidím a jen z piety nechávám u kytek jmenovky, se kterými jsem je získal. Rozdíly v barvě květu nejsou úplně dobrým rozlišovacím znakem, pokud vysejete semena z kontrolovaného samosprášení jedné rostliny, semenáče vytvoří pestrou paletu různých barevných typů, ve které se dají najít "typičtí" zástupci jednotlivých poddruhů pěkně vedle sebe. Možná je to způsobeno tím, že u nás je to za ty generace pěstování všechno pokřížené a ze semen z přírody by vyrostly jasně odlišné kytky - nevím. Takže čtyři obrázky jednotlivých "poddruhů" plus jeden celkový na bohatě kvetoucí velkou kytku.
T.


Přílohy:
Cyclamen coum abchasicum_a_resize.jpg
Cyclamen coum abchasicum_a_resize.jpg [ 85.87 KiB | Zobrazeno 5642 krát ]
Cyclamen coum caucasicum_a_resize.jpg
Cyclamen coum caucasicum_a_resize.jpg [ 101.95 KiB | Zobrazeno 5642 krát ]
Cyclamen coum ibericum_a_resize.jpg
Cyclamen coum ibericum_a_resize.jpg [ 85.1 KiB | Zobrazeno 5642 krát ]
Cyclamen coum_a_resize.jpg
Cyclamen coum_a_resize.jpg [ 103.98 KiB | Zobrazeno 5642 krát ]
Cyclamen coum_b_resize.jpg
Cyclamen coum_b_resize.jpg [ 120.18 KiB | Zobrazeno 5642 krát ]
čtv 09. úno 2012 0:25:31
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Pak mi tu kvete divoká forma bramboříku Cyclamen persicum, ze kterého byli vyšlechtěny všechny ty hojně v květinářství prodávané "kulturní" typy. Ve srovnání s nimi mi ten původní přijde elegantnější... Spolu s předchozím druhem patří k tzv. jarním bramboříkům, kvetoucím na konci zimy a na jaře.
A opět něco z jižní Afriky: konečně rozkvetl Cyrtanthus flavus. Květní stvol měl už vloni, ale těsně před rozkvětem ho pěkně u země ukousl slimák. Letos se moje jediná cibulka vytáhla a udělala dva stvoly; doufám, že se mi podaří samosprášení a budou semena - tenhle druh je údajně v přírodě velmi vzácný. Samosprášení se mi povedlo koncem léta s červeným zde představeným druhem C. elatus (syn. Vallota speciosa), semen bylo v asi šesti semenících několik stovek, ale po vysetí vyklíčil jediný semenáč. Těšil jsem se, jak si ho budu piplat do dospělosti, a najednou, snad tři měsíce po vysetí .... doklíčila snad stovka dalších. Pěkně mě to otrávilo, protože to budu muset všechno dopěstovat do květu, abych zachytil případnou variabilitu :mrgreen: :mrgreen: .
Pak následuje nepříliš fotogenická Lachenalia reflexa, kvetoucí třetím rokem po výsevu, a tvořící se první květenství u Veltheimia bracteata.
T.


Přílohy:
Cyclamen persicum_b_resize.jpg
Cyclamen persicum_b_resize.jpg [ 69.24 KiB | Zobrazeno 5641 krát ]
Cyrtanthus flavus_a_resize.jpg
Cyrtanthus flavus_a_resize.jpg [ 123.64 KiB | Zobrazeno 5641 krát ]
Cyrtanthus flavus_c_resize.jpg
Cyrtanthus flavus_c_resize.jpg [ 72.72 KiB | Zobrazeno 5641 krát ]
Lachenalia reflexa_b_reflexa.jpg
Lachenalia reflexa_b_reflexa.jpg [ 98.77 KiB | Zobrazeno 5641 krát ]
Veltheimia bracteata_a_resize.jpg
Veltheimia bracteata_a_resize.jpg [ 89.62 KiB | Zobrazeno 5641 krát ]
čtv 09. úno 2012 0:42:12
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 568 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 57  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron