Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 16. dub 2024 19:12:05



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 571 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Další
 Cibule, hlízy, oddenky... 
Autor Zpráva

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1009
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Karlosi, bílé hederifolium mám ze tří zdrojů: opravdu čistě bílé kytky z výstavy skalniček, bílou kytku se stříbrnými listy taktéž odtamtud, ale od jiného pěstitele, a konečně ne úplně čistě bílou kytku z Řecka. Jinak tu mám asi padesát kvetoucích semenáčů těch různých růžových, tak jestli chcete, můžou být - stejně potřebuju udělat místo ve skleníku, protože pořád vysévám další věci a už se mi toho sem moc nevejde.
Radku, díky - totéž se dá říct o Vašich orchidejích :) .
T.


sob 27. srp 2011 18:06:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Tommy, můžu se na něco zeptat? Měla jsem bílý brambořík, voněl velmi výrazně po konvalinkách, utýrala jsem ho :cry: , po přečtení tvýho příspěvku si myslím, že potřeboval jen jinej rytmus a péči než ostatní bramboříky. Byl to takovej střeďák, ani mini ani normální vzrůst, ale mě jde spíš o tu vůni. Jsem jak magor, v květinářství očuchávám všechny bílé bramboříky, ale zatím jsem nepadla na jedinej vonící. Jak je to možný? Tenhle byl taky z celýho plata bílých bramboříků tehdy jedinej vonící.


sob 27. srp 2011 18:10:58
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1009
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Apolenko, těžko říct, ale já si myslím, že to byl určitě kříženec toho běžného bramboříku, což je původně C. persicum. V posledních deseti letech se objevily vonící typy a taky ty mini, které kupodivu nejsou ošetřené nějakým morforegulátorem jako třeba ibišky, ale jsou to opravdu stálé miniaturní formy. Zkusím někde najít fotku, jak jsem je před lety pěstoval na zasklené lodžii. K nejvoňavějším bramboříkům patří i u nás se vyskytující C. purpurascens, který já osobně považuji za kytku s nejhezčí vůní vůbec, aspoň co znám. Pokud to někoho zajímá, tak u Dalešické přehrady na pravém břehu u hradu Holoubek je veliká kolonie, teď by to ještě mohlo kvést (aspoň moje kytky momentálně kvetou).
K pěstování obecně se dá říct, že (s výjimkou právě toho našeho C. purpurascens, který je stálezelený) všechny druhy včetně toho z běžného obchodu ocení aspoň krátké období odpočinku v nejteplejší části roku - ale úplné sucho to taky nemusí být, vždycky, nejen u C. graecum, je výhoda, když kořeny vydrží živé.
T.


sob 27. srp 2011 18:41:22
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Tommy, z Tvých bramboříků jsem si musel sednout na zadek ;) (tedy vlastně, kdybych už neseděl, tak bych si určitě sedl :mrgreen: ) . Tyhle kytky miluju (stejně jako orchideje), ale zatím jich moc nemám. Krásně mi tu na skalce rostou 2 obyčejné purpuraescens (letos poprvé bohatě kvetou a již několik let jedno hederifolium. Celkem bez problémů zvládá naše zimy v nadmořské výšce 550mnm. Bohužel mi ale nechce kvést :( . Pak tu mám ještě od jara spousty malých semenáčků od jednoho kolegy ze zdejšího fóra. Snad se u nich také jednou dočkám květů.
Nemáš náhodou k dispozici nějaký klíč k jejich určování. Přijdou mi totiž všechny stejné a rád bych do toho pronikl hlouběji. Díky
Hezký den
Pavel


sob 27. srp 2011 21:20:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1009
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Pavle díky, já jim to vyřídím :mrgreen: . K pěstování venku: řekl bych, že C. purpurascens je bez debaty, C. coum taky pokvete, C. hederifolium při souběhu okolností pravděpodobně občas něco udělá, pokud se mu pomůže dobrým stanovištěm (pata jižní zdi nebo něco takového). Klíč je tady: http://www.cyclamen.org/spec_frame.htm, ještě jsem ho nepoužil, mám jen C. purpurascens, C. hederifolium, C. coum, C. graecum, C. cilicium a C. repandum (jedna kytka :cry: ) a byl jsem zatím schopen je od sebe odlišit, takže nevím, nakolik je užitečný; protože pochází od Grey-Wilsona, autora základní monografie (ještě ji nemám ;) ), tak asi užitečný je.
Vůbec celá ta stránka stojí za prošťourání, když jsem ji objevil, bylo to pro mne zjevení, ale bohužel od roku 2002 vůbec "neapdejtují"...
Tak ještě pohled do skleníku a zatím konec, další fotky, až zase něco rozkvete.
T.


Přílohy:
skleník2 resize.jpg
skleník2 resize.jpg [ 163.78 KiB | Zobrazeno 6488 krát ]
sob 27. srp 2011 22:11:54
Profil

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Tomáši, pěkné brambury. ;)
Taky přidám jeden C. hederifolium 'Album'. Jak je vidět, o samovýsevy není nouze :D
K.


Přílohy:
Cyc_hed_album.jpg
Cyc_hed_album.jpg [ 195.07 KiB | Zobrazeno 6461 krát ]
ned 28. srp 2011 17:59:00
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Chlapi, nedrážděte......nemám jediný,ale my tady máme úpal,ale mám mísstečko, kde by šly,ale tam mjě Olaw láká na Cypripedia.....Věra


ned 28. srp 2011 18:07:20
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
A tu klasická forma C. hederifolium (brambořík břečťanolistý)
Dal jsem pro jistotu i loňské kvetení, protože to letošní jsem byl fotit teď v noci :idea: a fotka nevznikla moc dobrá. :oops: :mrgreen: :mrgreen:
Snad je tam dobře vidět ta letitá brambora. :lol: :lol: :lol:


Přílohy:
P1070554.JPG
P1070554.JPG [ 255.77 KiB | Zobrazeno 6446 krát ]
P1020430.JPG
P1020430.JPG [ 163.25 KiB | Zobrazeno 6446 krát ]

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/
ned 28. srp 2011 20:40:45
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1009
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
karel_t, olaw - krásné kytky, tak já asi taky něco nasázím ven :-) .
T.


ned 28. srp 2011 21:20:00
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Tommy, díky za odkaz. Ani jsem netušil, že jich je tolik :( Pohled do skleníku je monstrózní ;)
Karle, nádherná skupština :mrgreen:
Hezký den
Pavel


ned 28. srp 2011 21:26:08
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 571 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: