Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 12. kvě 2024 18:15:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 578 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 58  Další
 Cibule, hlízy, oddenky... 
Autor Zpráva

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1017
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
V jiho- a středoamerických tropech roste mnoho zástupců čeledi podpětovitých. Pro mne zajímavé jsou například siningie, ve velikosti dost rozmanité rostliny (celá dospělá S. pusilla se v pohodě vejde do otevřeného květu S. speciosa). Letos na podzim se mi sešlo několik druhů v květu, tak jsem se pokusil vyfotit je dohromady pro ilustraci rozmanitosti. Na dalších snímcích jsou pak jednotlivé druhy. Nejprve modrá S. sp. Brazil (pravděpodobně S. speciosa) a takřka bílá S. eumorpha - tyhle nálevkovité zygomorfní (souměrné podle jedné osy) květy jsou opylovány trubci blanokřídlých z rodu Euglossa. Pak následuje S. insularis s pravidelným trubičkovitým květem....
T.


Přílohy:
Sinningia skupina_a resize.jpg
Sinningia skupina_a resize.jpg [ 129.77 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
Sinningia sp_Brazil_a resize.jpg
Sinningia sp_Brazil_a resize.jpg [ 77.52 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
Sinningia eumorpha_a resize.jpg
Sinningia eumorpha_a resize.jpg [ 48.17 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
Sinningia eumorpha_b resize.jpg
Sinningia eumorpha_b resize.jpg [ 67.21 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
Sinningia insularis_a resize.jpg
Sinningia insularis_a resize.jpg [ 52.98 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
sob 24. lis 2012 1:31:03
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1017
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
...a S. cardinalis, taktéž červená a trubičkovitá, ale tentokrát opět zygomorfní. Červená barva a protáhlý květ znamenají u jihoamerických rostlin skoro vždycky opylování kolibříky (hmyz červenou zpravidla nevidí). Na konci je pak bílý kultivar S. cardinalis 'Innocent', bohužel jsem "chytil" až poslední uvadající květ.
T.


Přílohy:
Sinningia cardinalis_a resize.jpg
Sinningia cardinalis_a resize.jpg [ 80.75 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
Sinningia cardinalis_Innocent_a resize.jpg
Sinningia cardinalis_Innocent_a resize.jpg [ 55.2 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
sob 24. lis 2012 1:32:15
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1017
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Z jihoevropských jsou tu obligátní bramboříky a sternbergie; u těch jsem si letos vedle sebe dal květináče dvou druhů a nějaký rozdíl tam je, ale vůbec se nedivím, že zrovna tyhle dva taxony byly nedávno sloučeny do jediného (ještě spolu se S. greuteriana).
Už tu byla řeč o smitiantách, letos se mi jedna celkem povedla - říkám jí "ŘSD", protože jsem ji dostal na Ředitelství silnic a dálnic. Je to skoro určitě hybrid S. zebrina. Jak už tu bylo napsáno, je s nimi potíž, protože pozdě raší, pozdě kvetou, pozdě zatahují...
T.


Přílohy:
Cyclamen hederifolium Gardiki_a resize.jpg
Cyclamen hederifolium Gardiki_a resize.jpg [ 139.98 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
Cyclamen hederifolium Pantokrator jiny_b resize.jpg
Cyclamen hederifolium Pantokrator jiny_b resize.jpg [ 125.88 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
Cyclamen hederifolium Pantokrator_a resize.jpg
Cyclamen hederifolium Pantokrator_a resize.jpg [ 124.52 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
Sternbergia vlevo lutea_vpravo sicula resize.jpg
Sternbergia vlevo lutea_vpravo sicula resize.jpg [ 122.31 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
Smithiantha hybrid RSD_a resize.jpg
Smithiantha hybrid RSD_a resize.jpg [ 101.11 KiB | Zobrazeno 4231 krát ]
sob 24. lis 2012 1:39:51
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1017
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Ještě z Jižní Ameriky Zephyranthes candida. Z jihoafrických mne letos příjemně překvapil semenáč Haemanthus coccineus, který vykvetl - měl jsem za to, že na kvetení je v pěti letech ještě brzo. Na dalším obrázku spodní strana rašícího listu neurčeného krvokvětu od Umdaus v JA - většina druhů z okruhu coccineus - sanguineus má podobné příčné proužky, různě zbarvené od červené až po fialovou. Pak by tu byla řádka masonií a nějaké výsevy daubenií, které tedy rostou dost pomalu...
T.


Přílohy:
Zephyranthes candida_b resize.jpg
Zephyranthes candida_b resize.jpg [ 105.63 KiB | Zobrazeno 4230 krát ]
Haemanthus coccineus_a resize.jpg
Haemanthus coccineus_a resize.jpg [ 88.62 KiB | Zobrazeno 4230 krát ]
Haemanthus sp_Umdaus_b resize.jpg
Haemanthus sp_Umdaus_b resize.jpg [ 86 KiB | Zobrazeno 4230 krát ]
koutek Massonia a Daubenya resize.jpg
koutek Massonia a Daubenya resize.jpg [ 137.39 KiB | Zobrazeno 4230 krát ]
sob 24. lis 2012 1:45:12
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Tome, zkusil jsi tedy dát bramboříky ven?
Letos mi kupodivu vůbec nezakvetly. Snad přílišné sucho? Netuším.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


sob 24. lis 2012 1:58:50
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1017
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
No a teď už jen pohled na nějaké lachenalie z čeledi hyacintovitých, které se mi jaksi rozmnožily pod rukama - třikrát jsem si objednal semena a teď tu mám zhruba 35 - 40 druhů, které začínají dospívat. Na jednom snímku jsou dvouleté rostliny L. trichophylla, vyznačující se řídkými chlupy po celé svrchní straně listu. Semena ochotně klíčí, ale semenáče se druhým rokem neprobudí. Takže těch 9 kytek z 50 semen považuji za úspěch. Doufám, že až je příští rok přesunu blíž ke světlu, přitisknou list ukázněně k substrátu jako tady: http://farm3.staticflickr.com/2703/4355451966_005de56c02.jpg.
Pak je Polyxena longituba z příbuzenstva lachenálií; květy jsou malé, ale krásně voní. Na posledním obrázku z téhle série je Nerine sarniensis. Lámu ji ke kvetení už čtyři roky a teprve letos se povedlo; pokud někoho zajímá variační šíře těchle cibulovin, doporučuji tuhle stránku: http://www.nerines.com/. Tak, a jdu spát ;) .
T.


Přílohy:
Lachenalia políčko I_b resize.jpg
Lachenalia políčko I_b resize.jpg [ 199.91 KiB | Zobrazeno 4228 krát ]
Lachenalia rubida_d resize.jpg
Lachenalia rubida_d resize.jpg [ 50.96 KiB | Zobrazeno 4228 krát ]
Lachenalia trichophylla_a resize.jpg
Lachenalia trichophylla_a resize.jpg [ 111.72 KiB | Zobrazeno 4228 krát ]
Polyxena longituba resize.jpg
Polyxena longituba resize.jpg [ 154.21 KiB | Zobrazeno 4228 krát ]
Nerine sarniensis_a resize.jpg
Nerine sarniensis_a resize.jpg [ 68.82 KiB | Zobrazeno 4228 krát ]
sob 24. lis 2012 2:00:06
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1017
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
olaw píše:
Tome, zkusil jsi tedy dát bramboříky ven?
Letos mi kupodivu vůbec nezakvetly. Snad přílišné sucho? Netuším.
Ne, nedal - ještě tu pro to nemám podmínky. A ve skleníku byly ztráty, přišel jsem o všechny dospělé C. coum. Naštěstí mi všude v pískových ložích a květináčích s jinými kytkami rostou semenáče ze semen roznesených mravenci, tak snad si za pár let zase budu moci dopřát jejich květy ;) .
T.


sob 24. lis 2012 2:02:54
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Taky se mi kolem matečních rostlin objevilo spoustu malých hlízek a kupodivu vše venku a bez jakékoliv pomoci. Pokoušel jsem se i něco udržet sám, ale v květináčích vždy vše pomrzlo. To, co narostlo samo, tak ne. budu muset ještě nějakě druhy pořídit. Tady se jednalo o břečťanolistý, takže žádnej velkej špek. :mrgreen:

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


sob 24. lis 2012 2:06:51
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
tommy píše:
Z jihoevropských jsou tu obligátní bramboříky a sternbergie; u těch jsem si letos vedle sebe dal květináče dvou druhů a nějaký rozdíl tam je, ale vůbec se nedivím, že zrovna tyhle dva taxony byly nedávno sloučeny do jediného (ještě spolu se S. greuteriana).
Už tu byla řeč o smitiantách, letos se mi jedna celkem povedla - říkám jí "ŘSD", protože jsem ji dostal na Ředitelství silnic a dálnic. Je to skoro určitě hybrid S. zebrina. Jak už tu bylo napsáno, je s nimi potíž, protože pozdě raší, pozdě kvetou, pozdě zatahují...
T.

Tommy, nádhera, co kvete je vždy krásné, já se dnes kochala novýmí pelargoniemi.....Věra


sob 24. lis 2012 16:00:27
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Tommy díky,jsou to pro mně úplně neznámé,ale nádherné květy


sob 24. lis 2012 18:04:52
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 578 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 58  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: