Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 12:50:42



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 568 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 57  Další
 Cibule, hlízy, oddenky... 
Autor Zpráva

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Zdenka píše:
To jsou úžasný rostliny, vůbec o nich nic nevím. Musím si je trochu nastudovat.
Pak doporučuji začít tady http://srgc.org.uk/wisley/2007/071107/log.html a tady http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Massonia. Příbuzné a pro mne ještě krásnější jsou daubenie, viz http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Daubenya a http://srgc.org.uk/wisley/2007/221107/log.html. Ty se ale pěstují o něco obtížněji, hlavně semenáče o dost pomaleji rostou.
T.


sob 17. zář 2011 21:26:46
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
:shock: :shock: :shock: A semínka se dají sehnat? To je něco! Jsem naprosto okouzlená.


ned 18. zář 2011 15:44:17
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Zdenka píše:
:shock: :shock: :shock: A semínka se dají sehnat? To je něco! Jsem naprosto okouzlená.
Dají, objednávám tady: http://www.silverhillseeds.co.za/, nízké ceny a kvalita u toho, co jsem zatím vyséval, výborná. Nabídka se sezónně mění, jak to postupně dozrává, zásadně si nic nenechávají na skladě a posílají čerstvá semena (což na druhou stranu může být někdy u masonií a daubenií problém, nesmí se to vysít hned, chce to odpočinek v teple). Momentálně myslím mají jednu masonii a jednu daubenii.
T.


ned 18. zář 2011 18:43:25
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Díky. prostuduju doporučené stránky a nejspíš to zkusím. Poštovné je dost vysoké, ale kytky jsou to neskutečné.


ned 18. zář 2011 18:58:33
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Zkuste http://www.palkowitschia.cz. V nabídce sice nejsou, ale Petr Pavelka určitě bude mít nějaké rostliny na prodej - je to rychlejší a pro získání zkušeností v tomhle případě i lepší. Na objednávání semen je dost času ;) . Semena M. depressa a snad i M. pustulata budu mít doufám na jaře vlastní, všechna určitě vysévat nebudu - vloni jsem ze tří rostlin M. depressa sklidil skoro 400 semen :P .
T.


ned 18. zář 2011 21:30:25
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Podzim zdárně pokračuje, za poslední dva týdny se zase ve skleníku něco pohnulo. Z jihoafrických rozkvetla Nerine bowdenii - tahle kytka se v normální růžovofialové formě občas objevuje jako řezaná v květinářství, tady představuji bílou formu. Mimochodem, někdy se z toho řezaného květenství i ve váze podaří dopěstovat semena; nerine jsou samosprašné (většinou) a semeníky zrají neskutečně rychle: v okamžiku, kdy dokvétají poslední květy, je možné vysévat semena z těch nejdříve odkvetlých! Semena jsou masitá a nesnesou skladování, pokud s výsevem počkáte tři týdny, už asi nic nevyklíčí.
Na druhé fotce je Nerine pudica; zatímco ta první kvetením svou sezónu končí, tahle kvetením naopak startuje do růstu. Patří totiž do skupiny čtyř "zimních" druhů v jinak "letním" rodu.
Na třetím snímku je drobná Polyxena longituba z čeledi hyacintovitých. Květy mají asi centimetr a půl a velmi pěkně voní.
Zpátky do Evropy: Crocus cartwrightianus ze skupiny podzimních krokusů a ještě jednou bílé C. hederifolium, které se docela rozjelo.


Přílohy:
Nerine bowdenii alba_a_res.jpg.jpg
Nerine bowdenii alba_a_res.jpg.jpg [ 81.69 KiB | Zobrazeno 6021 krát ]
Nerine pudica_b_res.jpg.jpg
Nerine pudica_b_res.jpg.jpg [ 72.86 KiB | Zobrazeno 6021 krát ]
Polyxena longituba_b_res.jpg.jpg
Polyxena longituba_b_res.jpg.jpg [ 75.33 KiB | Zobrazeno 6021 krát ]
Crocus cartwrightianus_a_res.jpg.jpg
Crocus cartwrightianus_a_res.jpg.jpg [ 72.61 KiB | Zobrazeno 6021 krát ]
Cyclamen hederifolium album_b_res.jpg.jpg
Cyclamen hederifolium album_b_res.jpg.jpg [ 108.54 KiB | Zobrazeno 6021 krát ]
ned 09. říj 2011 20:31:59
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Teď jeden žánrový pohled do skleníku (C. hederifolium dokvétají a začínají být plně olistěné) a pak na skok do tropické Ameriky. Smithiantha patří do čeledi podpětovitých stejně jako třeba africké fialky nebo honzíky (že, Karlosi :mrgreen: - ještě je pěstujete?). Pod zemí má housenkovité rhizomy tvořené stonkem se zkrácenými internodii, pokrytým ztluštělými přeměněnými listy - tímto orgánem vytrvává přes zimní období klidu. Na jaře pak raší z těchto rhizomů, případně je prý možné sdrhnout ztloustlé lístky ze stonku, rozhodit je po povrchu zeminy a překrýt tenounkou vrstvou substrátu; každý lístek vytvoří kompletní rostlinku (stejně se lístky množí fialky, takže logiku to má). U mne smitianty kvetou takhle pozdě na podzim a na jaře se pak pozdě budí; ač tropické, rostou mi líp ve skleníku s nočním poklesem teplot než doma ve vyrovnaných teplotách. Na ilustračním fotu rhizom blízce příbuzné kolerie.
T.


Přílohy:
Skleník_b_res.jpg.jpg
Skleník_b_res.jpg.jpg [ 174.69 KiB | Zobrazeno 6019 krát ]
Smithiantha_c_res.jpg.jpg
Smithiantha_c_res.jpg.jpg [ 116.59 KiB | Zobrazeno 6019 krát ]
Kohleria_rhizom_res.jpg.jpg
Kohleria_rhizom_res.jpg.jpg [ 86.44 KiB | Zobrazeno 6019 krát ]
ned 09. říj 2011 20:42:54
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Ty smithianthy mě docela lákají. Některé odrůdy prezentované na internetových stránkách a v galeriích jsou fantastické.
http://www.africanviolet.org.au/Photos/ ... iantha.jpg
Mají i pěkný list a na rozdíl od kohlerií zdá se mi se tolik nevytahují.
Něco asi budou mít ve sbírkách snaživé pěstitelky fialek, ale osobně nevím kam na ně. Tušim v Teplicích moc zástupců rodu nemají.
Souhlasím s těmi podmínkami nevytápěného skleníku. Např achimenesy se u nás na okně v obýváku chovají jako rychlerostoucí salát, co kvete malými krátkověkými květy a žádnou parádu to neudělá. Naopak ve skleníku kde jsou rostliny často poškozeny chladem je efekt mnohem zajímavější. I letos se mi potvrdilo, že nemá cenu je vysazovat moc brzo, protože brzo odkvetou. Radost z přirychlených honzíků kvetoucích někdy v dubnu je již v létě vystřídána pochopením, že z kytek už žádná nádhera nebude.
Do květináče s hippeastrem se zatoulal jeden rhizom, a ač mnohem později rašící, stále kvete a rostlina vypadá velmi zdravě... Ony ty dlouhé rhizomy nejsou vůbec zárukou pěkných honzíků, parádní mi narostly i z takového toho krátkého smetí.
Díky za fotky, bramboříky máte fakt hezké. Nedávno jsem viděl jeden moc pěkný druh. C. mirabile. Pokusím se ho sehnat.
Jo mám i nějaké botanické C. persicum, a jsou vyloženě fotoperiodické, začínají růst až nyní. Proti nim v zahradnictvích prodávané odrůdy nedokáží přirozeně upadnout do bezlistého stavu a rostou prakticky celoročně. Jde tedy vidět o co šlechtitelům šlo:-)

Karel


pon 10. říj 2011 14:43:48
Profil ICQ

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Karlosi, nejprve omluva za pozdní odpověď. Máte pravdu, smitianty jsou nádherné a moc pěkné věci se dají sehnat už i u nás - kolem afrických fialek je velmi agilní skupina pěstitelek, které dovezly spoustu zajímavých kolerií, saintpaulií i smitiant. Byl jsem s nimi v kontaktu tak čtyři pět roků zpátky, možná by bylo dobré spolupráci oživit. Smitiant mám asi pět nebo šest, z toho jednu (S. aurantiaca) sbíranou v přírodě v Mexiku (Haager).
K botanickým C. persicum - hodně by mne zajímala semena, mám jen šlechtěné kultivary.
Když už jsme u těch podpětovitých, přidám fotky dvou momentálně kvetoucích siningií: S. leucotricha (ta už tu byla, některým jsem ji dovezl, některým ne :oops: ) a S. iarae.
T.


Přílohy:
Sinningia leucotricha 364_1_a_resize.jpg
Sinningia leucotricha 364_1_a_resize.jpg [ 98.59 KiB | Zobrazeno 5931 krát ]
Sinningia leucotricha 364_1_c_resize.jpg
Sinningia leucotricha 364_1_c_resize.jpg [ 77.73 KiB | Zobrazeno 5931 krát ]
Sinningia iarae_c_resize.jpg
Sinningia iarae_c_resize.jpg [ 93.95 KiB | Zobrazeno 5931 krát ]
Sinningia iarae_a_resize.jpg
Sinningia iarae_a_resize.jpg [ 59.87 KiB | Zobrazeno 5931 krát ]
Sinningia iarae_b_resize.jpg
Sinningia iarae_b_resize.jpg [ 64.17 KiB | Zobrazeno 5931 krát ]
sob 05. lis 2011 0:54:52
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
V jižní Evropě a severní Africe rostou velmi zajímavé narcisy, označované jako "spodničkové" (hoop petticoat). Kvetou a vegetují v zimě, když v mediteránu prší. Blbá fotka jednoho momentálně nakvétajícího druhu, Narcissus cantabricus foliosus (bílou neumím vyfotit).
T.


Přílohy:
Narcissus cantabricus foliosus_b_resize.jpg
Narcissus cantabricus foliosus_b_resize.jpg [ 56.27 KiB | Zobrazeno 5931 krát ]
sob 05. lis 2011 0:58:14
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 568 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 57  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: