Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 7:05:14



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 566 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 57  Další
 Cibule, hlízy, oddenky... 
Autor Zpráva

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1003
Příspěvek Cibule, hlízy, oddenky...
Snad nebude vadit, když založím nové téma - v rychlosti jsem to prošel a mám pocit, že souhrnně tady pro tuto skupinu rostlin nic není, pokud pominu specializovaná témata pro hvězdník nebo gloriózu...
První dvě fotky: brambořík Cyclamen hederifolium roste ve východním Středomoří; jako většina botanických bramboříků raší na podzim, roste a kvete přes zimu a na jaře zatahuje. Mohl by u nás vydržet zimu venku, ale nezkoušel jsem to. Jeho rašení mi vždycky připomene, že léto končí.
Třetí fotka: Sternbergia sicula, drobná cibulovina taktéž ze Středomoří. Všechny druhy z asi desetičlenného rodu kvetou žlutě (jedinou výjimkou je bílá S. candida, pekelná vzácnost z Turecka - ještě ji nemám ;) ) a spíš na podzim, jen některé na jaře (opět S. candida plus asi dvě nebo tři další). Každopádně vegetují od podzimu do jara a přes léto jsou taky zatažené.
Poslední fotka: Zephyranthes candida (viz!) z Jižní Ameriky, menší příbuzný notoricky známých hvězdníků. Roste přes léto, resp. je skoro stálezelený (v mém skleníku temperovaném v zimě na minimum 5 stupňů).
T.


Přílohy:
Cyclamen hederifolium Korfu resize.jpg
Cyclamen hederifolium Korfu resize.jpg [ 122.03 KiB | Zobrazeno 16975 krát ]
Cyclamen hederifolium Sicílie resize.jpg
Cyclamen hederifolium Sicílie resize.jpg [ 125.09 KiB | Zobrazeno 16975 krát ]
Sternbergia sicula resize.jpg
Sternbergia sicula resize.jpg [ 130.72 KiB | Zobrazeno 16975 krát ]
Zephyranthes candida1b resize.jpg
Zephyranthes candida1b resize.jpg [ 59.88 KiB | Zobrazeno 16975 krát ]
pát 26. srp 2011 23:31:55
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Ty bramboříky jsou nádherné. Kvetením mi to připomíná z orchidejí pleionky. Také žádné listí, jen samé květy.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pát 26. srp 2011 23:49:55
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Cyclámen je nádherná věc a pokud se mu daří nemá to chybu. Mám tři druhy a kvetou velice bohatě.


Přílohy:
orchideje 189.jpg
orchideje 189.jpg [ 151.81 KiB | Zobrazeno 16960 krát ]
orchideje 182.jpg
orchideje 182.jpg [ 127.21 KiB | Zobrazeno 16960 krát ]
sob 27. srp 2011 1:32:19
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Úplně mimo téma to není, tak to sem snad můžu dát, tyhle mašinky mě dostávaj. Ti co mě znají vědí, že bych něco takového nutně potřebvoval alespoň půl hodinky řídit :lol: Takže takhle to je s tulipány, než se dostanou v pytlíku k nám :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=7FhECd8l ... re=related

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


sob 27. srp 2011 7:36:29
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
To je krása panečku :P , akorát jste se mi trefili do tématu. Včera jsem fotila Amaryllis s tím, že jí sem někam dám, jestli bude chtít někdo poslat na podzim cibule (zdarma). Mám jí přes třicet let od své babičky zahradnice, takže si vždycky nějaké cibule nechám, ale strašně rychle přirůstají další a tak průběžně odcházejí do "adopce" :) . Tak kdyby měl někdo zájem - volných bude zas cca 6-7 cibulí, tak písněte SZ.
ObrázekObrázek


sob 27. srp 2011 8:16:59
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
radzak píše:
Ty bramboříky jsou nádherné. Kvetením mi to připomíná z orchidejí pleionky. Také žádné listí, jen samé květy.
Vidíte, tohle mne nenapadlo - ale může být.
apolenka píše:
Včera jsem fotila Amaryllis s tím, že jí sem někam dám, jestli bude chtít někdo poslat na podzim cibule (zdarma). Mám jí přes třicet let od své babičky zahradnice,
Pěkná, tyhle staré hybridy hvězdníku s neuzavřeným květem patří k mým nejoblíbenějším.
T.


sob 27. srp 2011 15:06:17
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Dnes jsem opět něco nafotil, tak si přihřeju polívčičku ;) .
Bílá forma Cyclamen hederifolium.
Cyclamen graecum roste na menším areálu než ten předchozí, pro úspěšnou kultivaci potřebuji zvláštní souběh protichůdného - v létě se musí hlíza nechat úplně vypéct v suchu, ale zároveň by neměly odejít kořeny. Řeší se to buď sázením do vysokých květináčů, které se v létě občas nechají odspodu nacucat, nebo pěstováním v normálním hrnku postaveném na stále vlhkém pískovém loži. Mám jedinou dospělou rostlinu (no, letos kvete poprvé, dvěma květy) plus hrnek semenáčů - všechny předchozí, které jsem získal, se ukázaly být obyčejným C. hederifolium.
Jihoevropský ocún Colchicum pannonicum.
A teď do jižní Afriky! Cyrtanthus elatus se dřív pěstoval pod označením Vallota purpurea; před šedesáti lety běžná kytka je dnes obtížně sehnatelná. Padl jsem na ni náhodou v hobby marketu v tom pytlíku s obrázkem, na který tady upozornil orchidejky (pěkný stroj :mrgreen: ), ale jako mnoho podobného materiálu z té západoevropské země s cibulovým průmyslem je zavirovaná. Snažím se získat z ní semena a přesít ji, jednou udělala semeník, ale nic nevyklíčilo. Tak snad letos. Omlouvám se za tu pazouru, ale oba stvoly jsou otočené od uličky a květináč je přirostlý k pískovému loži a nechce se mi ničit kořeny.
T.


Přílohy:
Cyclamen hederifolium album resize.jpg
Cyclamen hederifolium album resize.jpg [ 82.59 KiB | Zobrazeno 16908 krát ]
Cyclamen graecum resize.jpg
Cyclamen graecum resize.jpg [ 59.04 KiB | Zobrazeno 16908 krát ]
Colchicum pannonicum resize.jpg
Colchicum pannonicum resize.jpg [ 81.87 KiB | Zobrazeno 16908 krát ]
Cyrtanthus elatus1a resize.jpg
Cyrtanthus elatus1a resize.jpg [ 106.91 KiB | Zobrazeno 16908 krát ]
Cyrtanthus elatus1b resize.jpg
Cyrtanthus elatus1b resize.jpg [ 78.24 KiB | Zobrazeno 16908 krát ]
sob 27. srp 2011 15:22:36
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Tommy: skvělé fotky díky. Ty C. hederifolium jsou opravdu bombovní. Odkud máte tu bílou formu? Minulý rok jsem tu na podzim s několika kytkama machroval, ovšem přes zimu jsem je zničil, jako největší začátečník, ve skleníku....kde na ně díravou střechou zatékalo. Na jaře byly hlízy na sračku. Být někde pod sněhem, nic jim není......... Rád bych je ale získal znovu.


sob 27. srp 2011 15:54:08
Profil ICQ

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Vzpomínám, že jsme vallotu měli doma léta. Byla to taková vděčná kytka, asi jako amaryllisy. Tehdá byla vážně docela běžná.


sob 27. srp 2011 17:14:36
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Cibule, hlízy, oddenky...
Tommy, máte moc pěkné cibulky. A ty bramboříky jsou opravdu výstavní.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


sob 27. srp 2011 17:16:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 566 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 57  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron