Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 17:04:05



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 262 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27  Další
 Skalka a skalničky 
Autor Zpráva

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Skalka a skalničky
Pánové neprovokujte :lol: Mám ještě jednu věc, kvůli které nemůžu moc cestovat. A to několik tisíc metrů čtverečních skalní zahrady, která potřebuje pravidelnou péči. Po mé letošní, měsíc trvající nepřítomnosti, jsem to dával tak týden dohromady v prvním kole, kdy jsem musel vyplet a vytrhat všechen plevel a druhé kolo přijde na řadu zjara, kdy budu muset zlikvidovat vzejité semenáčky ze zmíněných plevelů. Jinak Karle z Číny jsem měl plno věcí od Mojmíra Pavelky ale zrovna na hořce tu mám moc horko a sucho. Tak ještě jdou Cyklostigmy a druhy z okruhu acaulis, angustifolia apod. To co kvete v létě a k podzimu zaschne povětšinou už v poupatech. A tak jezdím jen do destinací, kde je sucho, abych měl z kytek taky trochu té radosti. Ty mi tu rostou skvěle. Mojmír se směje, že až nebude moct, zastanuje u mě, týden bude chodit do hospody, pak sebere semínka po zahradě a bude mít vyděláno. No to Mexiko je parádní. Ty Oenothery, či Calylophusy by byly pěkné. Tak až pojedete seberte semínka a vyzkoušíme ;)


stř 16. lis 2016 14:17:41
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Skalka a skalničky
To znám. Jak říkám: každý den dovolené musí být pětinásobně odpracován :lol:
Taky se vždy bojím, co doma najdu za spoušť.
S podzimníma hořcema je to svízel i u mne. Pamatuju, jak jsem před lety byl u Oldy Drvoly a viděl ty plantáže sino-ornát. Dostal jsem tenkrát asi deset kytek a do dvou let byly pryč. Ale třeba tahle veitchiorum z Kangdingu mi roste bezproblémově jak na úpalu, tak v polostínu.
Pro Mojmíra přikládám jednu "Pavelkovu horu", i když se kluci přou, "čí" vlastně je (Juráškova, Haldova, ...) :lol:
No a pro ostatní něco k jídlu :D
K.


Přílohy:
PICT0469.jpg
PICT0469.jpg [ 171.48 KiB | Zobrazeno 4955 krát ]
PICT0079.jpg
PICT0079.jpg [ 57.09 KiB | Zobrazeno 4955 krát ]
PICT0405.jpg
PICT0405.jpg [ 158.72 KiB | Zobrazeno 4955 krát ]
PICT0529.jpg
PICT0529.jpg [ 106.88 KiB | Zobrazeno 4955 krát ]
PICT0524.jpg
PICT0524.jpg [ 151.32 KiB | Zobrazeno 4955 krát ]
stř 16. lis 2016 15:54:33
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Skalka a skalničky
Ze všech kytek je nejhezčí ten jak, :mrgreen:


stř 16. lis 2016 16:18:27
Profil

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Skalka a skalničky
No lipo, dokud z něj nejsou steaky..... Karle to je pěkné a pravdivé pravidlo.Abych se přiznal, mám od loňska spoustu tamnějších hořců zasetých, tak uvidim. Jinak se ale obávám, že zrovna ti tři se jen tak nedomluví. A to nejen na názvu hory :roll:


stř 16. lis 2016 16:35:21
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Skalka a skalničky
zahradnik píše:
Pánové neprovokujte :lol: Mám ještě jednu věc, kvůli které nemůžu moc cestovat. A to několik tisíc metrů čtverečních skalní zahrady, která potřebuje pravidelnou péči. Po mé letošní, měsíc trvající nepřítomnosti, jsem to dával tak týden dohromady v prvním kole, kdy jsem musel vyplet a vytrhat všechen plevel a druhé kolo přijde na řadu zjara, kdy budu muset zlikvidovat vzejité semenáčky ze zmíněných plevelů. Jinak Karle z Číny jsem měl plno věcí od Mojmíra Pavelky ale zrovna na hořce tu mám moc horko a sucho. Tak ještě jdou Cyklostigmy a druhy z okruhu acaulis, angustifolia apod. To co kvete v létě a k podzimu zaschne povětšinou už v poupatech. A tak jezdím jen do destinací, kde je sucho, abych měl z kytek taky trochu té radosti. Ty mi tu rostou skvěle. Mojmír se směje, že až nebude moct, zastanuje u mě, týden bude chodit do hospody, pak sebere semínka po zahradě a bude mít vyděláno. No to Mexiko je parádní. Ty Oenothery, či Calylophusy by byly pěkné. Tak až pojedete seberte semínka a vyzkoušíme ;)


No z toho Mexika se nesmí vyvézt vůbec nic, takže se musíme držet hodně při zemi :P


stř 16. lis 2016 20:35:54
Profil

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Skalka a skalničky
Můj kamarád říká Kdo se bojí, sere v síni. Teda snad mě Pavel nedá dištanc za tak silná slova. Mexiko jsem nezkoušel, ale Turecko je taky o hubu. Zpravidla jsme uplatňovali taktiku vyvalenej turista a jeho kamarád, co furt kadí. Je ale taky fakt, že jsme tam byli autem. Letiště je kapánek horší. A taky záleží odkud člověk letí. Já vezl letos z Kyrgyzstánu dobrých patnáct kilo hlíz, cibulí a sazenic plus pytel semen a nikdo si nás ani nevšimnul. Eště že tak.


stř 16. lis 2016 20:47:43
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Skalka a skalničky
Mexiko je na dovoz asi nejtragičtější zemí. Přírodu hlídá PROFEPA s policejními vozy a na lokalitu přijedou ozbrojenci s majáky a začne šťára. Letiště je ta lepší část, ale člověk neví jak to dopadne tam i u nás. V Mexiku je pašování rostlin trestný čin za který hrozí až 10 roků kriminálu na tvrdo. Přesto se najdou lidé, kteří vezou plné kufry rostlin. Něco takového bych si nikdy netroufl ani bych to nikomu nedoporučoval. Proto také do Mexika jezdí stále méně lidí- přivést si něco je dost o hubu!


čtv 17. lis 2016 7:20:12
Profil

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Skalka a skalničky
Tragedie je, že bez problemů zlikvidují buldozerama hektary původních porostů, ale jak jednoho chytnou s pár kaktouskama je zle. Přitom podle mě je umělá kultura v dnešní době jediná cesta k zachování genofondu. No mexičani maj problem s narkokartely, tak si honí triko na neviných turistech. A to jsme na tom ještě celkem dobře. Kamarádi entomologové jsou honění ještě daleko víc. To spíš projde nějaká kytka, ale jak uvidí na celnici brouka, jsou celí diví. Tak jak mi ukazovali kamarádi na čínských trzích koše pahlíz pleionek asi do salátů, ale zkuste nějakou dovízt. Svět sa v capa obracá, jak říkal děda mého spolužáka.


čtv 17. lis 2016 7:44:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Skalka a skalničky
Pěknou noc. Dovoluji si pár fotek v odkazu. http://www.zlatekapradi.cz/?q=node/316 Tak pěkné pokoukání a dobrou noc.


sob 19. lis 2016 22:11:04
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Skalka a skalničky
zahradnik píše:
Tragedie je, že bez problemů zlikvidují buldozerama hektary původních porostů, ale jak jednoho chytnou s pár kaktouskama je zle. Přitom podle mě je umělá kultura v dnešní době jediná cesta k zachování genofondu. No mexičani maj problem s narkokartely, tak si honí triko na neviných turistech. A to jsme na tom ještě celkem dobře. Kamarádi entomologové jsou honění ještě daleko víc. To spíš projde nějaká kytka, ale jak uvidí na celnici brouka, jsou celí diví. Tak jak mi ukazovali kamarádi na čínských trzích koše pahlíz pleionek asi do salátů, ale zkuste nějakou dovízt. Svět sa v capa obracá, jak říkal děda mého spolužáka.

Já se úplně jako zachránce genofondu necítím, ale když vidím na vlastní oči jak je příroda daleko více plundrována jiným způsobem než sběry nadšenců, tak si také občas něco málo přivezu. Vždy ale s rozmyslem, aby zbytek trsu nerušeně rostl na stejném místě dále. Když pak ale přijedete za nějaký rok zpět a vidíte jak těžká technika zlikvidovala celý les tak je to k pláči. Zákon je přitom postaven tak nesmyslně, že domorodci mohou zničit co je napadne ale vývoz několika pahlízek mimo Mexiko je trestný čin hodný opovržení. U nás pak další pokuty a zabavení rostlin, které končí v Botanické zahradě, kde je otrávený zahradník radši zahubí než by se jim věnoval. Kdyby ti ochránci stáli za něco tak sami tlačí na vybudování pěstíren s přírodními druhy a s lokalitou sběru a postupně by těmito výpěstky sami sytili trh a chránili tak přírodu. Kdybych si mohl někde oficiálně koupit botaniku s lokalitami sběru tak bych byl spokojený a z přírody bych se vracel pouze s fotoaparátem :P .
To by ale ochráncům muselo jít o rostliny nikoli pouze o ukázky toho jak jsou pro společnost přínosní a nepostradatelní.


ned 20. lis 2016 13:40:36
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 262 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron