Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 18:02:42



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1310 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 131  Další
 Nejen orchideje jsou krásné 
Autor Zpráva

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Nejen orchideje jsou krásné
Kvetou myslím v červnu a něco i chytne, ale je to na konci větviček, tak se to moc stříhat nedá.


Přílohy:
oliva.jpg
oliva.jpg [ 177.08 KiB | Zobrazeno 3315 krát ]
ned 13. led 2019 15:09:53
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Nejen orchideje jsou krásné
Paphio píše:
Určitě záleží na původu rostlin, olivovníky rostou v různých nadmořských výškách. Je to jako u fíkovníku, někde v Praze dokonce rostou venku a přežijí. Když si přivezete řízky odněkud od moře, zaručeně zmrznou. Prostě to chce mít několik rostlin a zkoušet s tím, že to některá nepřežije. A nebo si vzít kytky od někoho, komu v zimě vydrží nějaký mráz.

No na to jsem se jich také zeptal, jak mi mohou říci mrazuvzdornost když nevědí odkud rostliny mám. Bylo mi řečeno, že i kdyby to byla rostlina od moře kde nikdy mráz nezažila tak -5°C vydrží zcela určitě! Rozptyl v teplotách je prý pouze 3°C což je právě rozdíl mezi -8°C a -5°C čímž se jistí pro všechny původy rostlin. Bylo mi vysvětleno, že informace a vlastnosti se utvářely u každého druhu po stovky ne-li tisíce generací a tak i jedinec který roste v místě kdy nikdy nemrzlo je mrazuvzdorný. Jeho rodiče totiž klidně mohly růst v horách a genetickou hodně podobnou informaci má tudíž i jedinec který roste u moře. Pro více generací rostoucí právě v teple je prý ta rezerva 3°C. Jelikož to znělo docela logicky tak mne přesvědčili a vynesl jsem rostliny opět ven.
Nechci je testovat co vydrží. Pokud by ale vydržely i těch -5°C tak to pro mne znamená že uklízet je mohu u nás místo začátkem října až v lednu a vynášet ven v půli března místo koncem května a to je již veliký rozdíl oproti těm +5°C. Tak jsem na to zvědavý ale zatím je mám vlastně pořád venku. Zrovna ten olivovník mi při pěstování přijde jako něco doslova nezničitelného. Nevadí mu sucho, mokro, netrpí škůdci a jeho regenerační schopnosti jsou obdivuhodné. Zkušenosti vlastní zatím nemám, spíše prezentuji názory jiných, snad odborníků kteří mne přesvědčili že to zkusím.

samamalo: To je zajímavé že Vám kvetou až takhle pozdě. Mě naopak kvetly v březnu kdy opylovačů moc nelétalo a ve skleníku nebyli vůbec. Já je pěstuji spíše jako bonsaje a po třech párech listů je zaštipuji. Na kvetení to stačí a rostlina zůstává malá a rozvětvená.


ned 13. led 2019 18:04:25
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Nejen orchideje jsou krásné
tak tady píšou, že to vydrží i nějaký ten mráz https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/o ... ou-i-u-nas


ned 13. led 2019 21:14:11
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Nejen orchideje jsou krásné
samamalo píše:
tak tady píšou, že to vydrží i nějaký ten mráz https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/o ... ou-i-u-nas

Tam jsem byl také a to je ten druhý extrém. Asi jste to špatně přečetl, protože tam doporučují pro olivovníky v nádobách
10-15°C! Rostliny volně zasazené v zemi -10°C jako extrém!
Byl jsem i na dalších stránkách ale nejvíce z toho věřím firmě která se zabývá zimovzdornými rostlinami, má letitou tradici a přesvědčivě argumentuje než článkům z abecedy zahrady. Už ten rozdíl teplot mezi zimováním rostlin v nádobách a rostlinami volně zasazenými mi přijde nesmyslný, +10°C a -10°C. Rozdíl teplot je 20°C a to je podle mě blbost!


pon 14. led 2019 0:25:06
Profil

Registrován: čtv 17. zář 2009 8:38:00
Příspěvky: 352
Příspěvek Re: Nejen orchideje jsou krásné
Tak jsem vzpomněl na spolužáka ze střední, co ve vrátil do Řecka a tady je výsledek k dotazu co vydrží olivovník :
Na Korfu jsou v lednu - únoru vcelku pravidelně noční mrazíky, teploty
skoro nikdy neklesají pod cca -5C a přes den se většinou oteplí dost nad
nulu.
Jsou ale výjimečné roky (za těch 35 let jsem zažil jen 3x, plus letos) kdy
teplota klesne pod -5C a i přes den se drží pod nebo kolem nuly a to 3 - 4
dny.

Přesto to olivy nezahubí, maximálně zmrzne pár větví, které se pak pořežou
a strom jede dál.


Určitě je rozdíl mezi kytkou v misce a volné půdě, ale jde to.


pát 18. led 2019 16:21:39
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Nejen orchideje jsou krásné
Z toho co píšete tak bych to viděl že i těch -5°C v mističkách může být problém. Nyní jsem je bohužel nechtíc otestoval. Měl jsem virósu a vysoké horečky. Na kytky ani pomyšlení. Dnes ráno venku jasno a všechny dostaly -6°C. Bylo na nich vidět, že tohle se jim už moc nelíbí. Všechny jsem je přenesl do kakt. skleníku a tam zůstanou až do jara. Doufám že to přežijí ale nějak nemá smysl lámat rekordy. Pokud ale přežijí bez újmy tak budu vědět že nějakých -4 až -5°C zvládnou a tudíž je budu moci vynášet dříve na letní stanoviště a také později uklízet. Jsem zvědavý jestli, případně jak pokvetou na jaře.


sob 19. led 2019 12:01:25
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Nejen orchideje jsou krásné
Prosím o radu.V zimní zahradě se nějakou příhodou :) uvelebil citrus a roste druhým rokem . Snad je to Mineola. Rostlina je vysoká asi 1metr. Květů se zřejmě hned nedočkám když je to rostlina z jádra. Ale to nevadí.Spíš mě jde o vzhled .Jak rostlinu tvarovat jestli sestříhat a hlavně kdy. Poradíte?


Přílohy:
2.jpg
2.jpg [ 198.84 KiB | Zobrazeno 3138 krát ]
pon 28. led 2019 17:05:49
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Nejen orchideje jsou krásné
Větvička se vždycky zařízne tak, aby poslední pupen směřoval dolů a ven z koruny. Kvetou větve tzv. 4. az 5. řádu, a více ty které jsou vodorovné nebo míří dolů. .

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 28. led 2019 18:23:06
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Nejen orchideje jsou krásné
Tak dík kouknu na to ;)


pon 28. led 2019 23:29:15
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Nejen orchideje jsou krásné
Já bych šel radši brutální metodou. Koupil bych si stromek roubovaného citroníku někde v Bauhausu nebo na netu. Za dobrý peníz se dají koupit nádherné zapěstované roubované stromečky kompaktních rozměrů. Některé plodí i vícekráte do roka. Dají se vybrat i odrůdy méně vzrůstné, celoročně plodící, např. Citrus Meyerův ap. Než se roky trápit s planou větvičkou?
Je to pouze sdělení mého osobního názoru.


úte 29. led 2019 8:34:07
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 1310 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 131  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: