Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 22:32:20



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ 
Autor Zpráva

Registrován: čtv 29. dub 2010 21:07:05
Příspěvky: 375
Bydliště: okr. Uh. Hradiště
Příspěvek Re: MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ
První orchideje jsem si objednala asi před 13-ti lety. Jeden phal (už není a není asi ani fotka), dendrobia (zašly po první zimě) a cattleya.
Tu mám jedinou doteď, ale před 3 lety jsem ji samou péčí málem zahubila (přelila). Už byla ve velkém květináči a měla postupně snad 8 květů (fotka není nejlíp nasvětlená, ale lepší nemám). Ačkoli přišla vlastně o všechny kořeny, tak jsem ji zachránila a teď už ji má dalších 5 lidí a já rostlinu doma a další 2 v práci.


Přílohy:
01 cattlea1.jpg
01 cattlea1.jpg [ 64.71 KiB | Zobrazeno 4282 krát ]
pon 27. pro 2010 17:14:29
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ
pavla píše:
První orchideje jsem si objednala asi před 13-ti lety. Jeden phal (už není a není asi ani fotka), dendrobia (zašly po první zimě) a cattleya.
Tu mám jedinou doteď, ale před 3 lety jsem ji samou péčí málem zahubila (přelila). Už byla ve velkém květináči a měla postupně snad 8 květů (fotka není nejlíp nasvětlená, ale lepší nemám). Ačkoli přišla vlastně o všechny kořeny, tak jsem ji zachránila a teď už ji má dalších 5 lidí a já rostlinu doma a další 2 v práci.

Pavlo, ale ta je tak povedená, že pokud ji budeš znovu dělit, zapiš si mne prosím do pořadníku! Díky :D


pon 27. pro 2010 17:42:05
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ
Taky jsem začínala phaleňákem podarovaným manželem http://paradigma.rajce.idnes.cz/orchide ... 270002.JPG
už ho mám , no letos to bude devátý rok co mám tuhle statečnou kytku, co přežila moji začátečnickou péči.


stř 05. led 2011 22:42:25
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. bře 2010 9:49:31
Příspěvky: 67
Bydliště: Kolín
Příspěvek Re: MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ
Taky krásně kvete. Mě vážně přijde, že jsou šťastný, že přežili, a nevím, jak Vám, ale mě opravdu kvete skoro pořád.


čtv 06. led 2011 8:21:36
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ
Také jsem začínal Phalem v roce 1980. Dostal jsem od kamaráda mrňouse po výsevu ve velikosti cca 4cm. Zpočátku jsem o tom nic nevěděl, protože nebylo nikde o orchidejích ani zmíňky. Začal jsem shánět informace a dostal jsem typ na jistého zahradníka, od kterého jsem během dvou měsíců získal D.nobile, Onc. sphacelatum, Coelogyne cristata a Stanhopea tigrina. Byly to zajímavé začátky naprosto bez informací, které nebylo kde získat, bez zkušeností. Rád na to ale vzpomínám, když jsem to nasázel do košíků navrtal hák do stropu a koše na to pověsil. Roční hádanice s ženou, když mi zálivková voda vylítla do koberce mimo nastavený plech. No ale díky tomu po roce byl skleník. Foto mé obývákové anabáze pro představu přikládám. V tom akvárku na okně pod Coelogyne je v květináčku ten Phal. Tehdy jsem měl o prostředí pro orchideje také dost zcestné představy.


Přílohy:
Snímek 422.jpg
Snímek 422.jpg [ 58.01 KiB | Zobrazeno 4218 krát ]
čtv 06. led 2011 18:42:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 20. lis 2010 13:23:03
Příspěvky: 123
Bydliště: Severní Morava
Příspěvek Re: MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ
Jéé krásné téma i kytičky. Moje první orchidej byla a stále je coelogyne cristata. Ani nevím, jak dlouho už jí mám (je to už dávno, co jsem si jí objednala přes net :) ), ale letos pokvete teprve podruhé. :lol: Každopádně jsem jí kdysi viděla v nějaké knížce a ohromil mě její květ, to jsem ale ještě netušila, že na fotkách byl zvětšený... :lol: Pořád jsem čekala, kdy vyhodí stvol a květy velikosti minimálně phalu a ony vykvetly takové prcky. :roll: Každopádně i přesto zůstává mou srdeční záležitostí, která toho hodně zažila :)


Přílohy:
koel.jpg
koel.jpg [ 66.83 KiB | Zobrazeno 4214 krát ]

_________________
http://www.striga.webgarden.cz/
čtv 06. led 2011 19:14:17
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 05. led 2011 17:30:40
Příspěvky: 143
Bydliště: Žamberk
Příspěvek Re: MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ
Někdy v roce 75 nebo76 při prohlížení časopisu o bydlení jsem narazil na článek dr.Husáka o pěstování orchidejí v bytech.Přes Orchidea klub v Brně jsem koupil dva phalaenopsisy,bylo to na jaře,v létě oba vykvetly.Řekl jsem si,jak snadně se ty kytky pěstují,nakoupil další,ale už to bylo složitější,přišly neúspěchy.Čirou náhodou jsem měl štěstí se seznámit s ing.J.Duškem,v té době snad největší odborník na orchideje v republice,uznávaný i v zahraničí.On snad jako první u nás prováděl meristémové množení,je vlastně otec arboreta v Brně.Byl to vynikající člověk,bohužel už není mezi námi.Vzpomeňme na něj,jeho kniha o orchidejích byla a je jedna z mála ODBORNĚ napsaných knih v češtině.A mé kytky?Nashromáždil jsem jich přes 250,vlivem událostí jsem si jich nechal 15,mám třeba úžasné Cym.tracyeanum,nádherné Paph.philipinense.To mám asi 35 let,bylo mockrát dělené,za pár dní vykvete,dám foto.A ten první phal.ještě žije,nechal jsem si ho z nostalgie,je to vzpomínka na ing. "Inďu" Duška.


čtv 06. led 2011 19:15:50
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ
Děkuju všem za příběhy ze života -vážně je to fajn. ;)


čtv 06. led 2011 19:42:22
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ
K Jindrovi není co dodat. Škoda takového člověka. Mám tu čest ho také dobře znát osobně . Byl opravdu skvělý.


čtv 06. led 2011 19:48:41
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: MOJE PRVNÍ ORCHIDEJ
Takže jestli dobře počítám, bude tomu phaleňáku 35 let? to je tady asi zatím rekord, případné foto by bylo taky zajímavé, jak vypadá takhle stará rostlina. Ale těším se na to paph. philippinenese.


čtv 06. led 2011 20:03:23
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: