Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 12:20:19



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
 Co takhle vzít rozum do hrsti? 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Co takhle vzít rozum do hrsti?
Je fakt, že kytky je třeba naslouchat. Na jednu stranu se musím přiznat, že teď mám výhodu být ve starém skleníku, který přes všechna proti dobře větrá (všude táhne) je na jih se stíněním, je v něm kvantum doprovodných kytek, takže klima ok. Je dělen takřka podle zmíněné knihy. Ovšem dnešní snaha úspor aby nás skleník nesežral je patrná a tak izolace tolik nevětrají, na doprovodnou zeleň se taky tolik nehledí, raději stolek a židle. No a teď to hlavní, je sakra rozdíl mezi pěstěním na parapetu a na okně a já mám tu výhodu, že jsem prošel obojím a musím říct, že co bylo flekaté na okně, to je výstavní, naopak pár kytek co bylo super na okně ve skleníku kulhá a na to je třeba hledět.
Ty fleky tu řeší hlavně parapetáři a ti to mají složitější a to dost a přesto jim to jde a hold se flekům občas nevyhnou ať se snaží jak chtějí a i kytkám naslouchají a potom hledají něco co pomůže.
K cenám a možnostem se nevyjadřuji, to si myslím není tak důležité, pokud se bavíme o naslouchání rostlinám a zdravém rozumu. Musíme hold naslouchat i jiným pěstitelům a především jejich podmínkám a ne vždy srovnávat s tím, jak to jde zrovna mě. Důležitá je i volba rostlin, hodně lidí si pořizuje kytky a potom zjišťuje co je pro ně dobré, to je taky špatně. No tohle je na dlouhou debatu a nedá se říct, že má někdo stoprocentní pravdu. Rozhodně souhlasím s tím, že je třeba vycházet z pozorování rostlin. Je dobré se snažit vytvořit dobré podmínky, což někdy může znamenat ubrat dvě orchideje z okna a dát k ostatním narostlé kapradiny aby zlepšily podmínky. Nepřehnojovat, nepřelévat, snažit se zvýšit vzdušnou vlhkost, což mnohdy znamená nepřetápět a tedy nesahat po těch opravdu teplých kytkách. Pouštět větrák i v zimě doma v bytě atd atd.
Teď jedna připomínka, kterou bych měl napsat, líbí se mi, jak pan Klát nahlíží na věc a smekám před jeho kytkama. S autorem vlákna se nějak neshodneme lidsky a v lecčem ani pěstitelsky, ale musím říct, že já prostě nemám možnost používat měkkou vodu, dešťovka mi na množství rostlin nestačí a tak zalévám šutrovkou studniční a snažím se orchideje alespoň občas osprchovat dešťovkou, ale i tak mi jdou kytky o kterých bych to nikdy neřekl, včetně pafíků, je pravdou, že se snažím vyhnout těm opravdu super náročným, ale jdou mi dobře, takže tolik ke konduktometru, který mám a mnohdy mám strach ho použít, protože bych měl pocit, že svoje kytky zaručeně zabiju. Takže opravdu naslouchejte svým kytičkám a když jim něco nemůžete dopřát, zlepšete jiné. Nekoukejme na snaživce, kteří to v našich očích můžou přehánět jako na blázny, vždyť všichni se snažíme dopřát svým kytičkám to nejlepší a je dobře, že si hledáme svou cestu, protože každý nový poznatek může prospět i nám.
Takže pěstování zdar a orchidejím a jejím pěstitelům obzvlášť :mrgreen:

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


úte 22. bře 2016 21:06:14
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Co takhle vzít rozum do hrsti?
To orchidejky. Jen tak pro přesnost Píšete:" S autorem vlákna se nějak neshodneme lidsky a v lecčem ani pěstitelsky." Nevím na jakém základě hodnotíte můj lidský přístup, když jste se se mnou nikdy nesetkal a vůbec mně neznáte. Viděli jsme se tak sotva dvakrát v Drážďanech kdy jsme se sotva míjeli ale nikdy nedošlo k jakémukoliv kontaktu. Poznal jsem Vás podle Vaší fotky. Pokud se pamatuji jen jste zaujal nějaký názor k věci, o které jste naprosto nic nevěděl a neznal jste naprosto žádné okolnosti. Pokud hodnotíte lidi podle "jedna paní povídala" pak je mi Vás upřímně líto. Myslím, že na této diskusi je hodně lidí, kteří se se mnou sešli a mohou hodnotit daleko lépe než Vy. Co se týká toho, že se neshodneme pěstitelsky je jen dobře, protože to je hnací síla k úspěchu. Každý ho vidíme jinak. Někdo se spokojí s málem a druhý nikoliv. Co se týká pěstování, prošel jsem vším od pěstování na parapetu až po skleník. Začínal jsem na parapetu bez jakékoliv znalosti. Knihu Varáčka mi otec dal až když mi vykvetla první orchidej na okně. Do té doby jsem vůbec neměl tušení, že děda něco takového dělal. O to víc mohu být hrdý na to, co jsem dokázal a to bez jakékoliv rady a zkušenosti. Jen a jen svou pílí a vírou, že to dokážu. Můžete to o sobě říct Vy? Ano to je věc. kterou se klidně budu chlubit. Dokázal jsem to a sám!!! Bez pomoci druhých. A jsem na to hrdý a když se podívám zpět nemám se za co stydět. Když jste byli v plenkách začal jsem radit na stránkách Celý svět pod nickem ANONYM lidem kteří nevěděli naprosto nic. Právě tehdy jsem se seznámil se začátečníky, kteří dnes už na těchto stránkách jsou jako mazáci. Myslím, že jsem se ničemu nezpronevěřil ba naopak. Přikládám pár foto, jak jsem začínal.


Přílohy:
Snímek 420.jpg
Snímek 420.jpg [ 67.97 KiB | Zobrazeno 8111 krát ]
Snímek 422.jpg
Snímek 422.jpg [ 68.3 KiB | Zobrazeno 8111 krát ]
Snímek 419.jpg
Snímek 419.jpg [ 76.45 KiB | Zobrazeno 8111 krát ]
Snímek 386.jpg
Snímek 386.jpg [ 56.61 KiB | Zobrazeno 8111 krát ]
stř 23. bře 2016 20:14:57
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Co takhle vzít rozum do hrsti?
Míra píše:
To orchidejky. Jen tak pro přesnost Píšete:" S autorem vlákna se nějak neshodneme lidsky a v lecčem ani pěstitelsky." Nevím na jakém základě hodnotíte můj lidský přístup, když jste se se mnou nikdy nesetkal a vůbec mně neznáte. Viděli jsme se tak sotva dvakrát v Drážďanech kdy jsme se sotva míjeli ale nikdy nedošlo k jakémukoliv kontaktu. Poznal jsem Vás podle Vaší fotky. Pokud se pamatuji jen jste zaujal nějaký názor k věci, o které jste naprosto nic nevěděl a neznal jste naprosto žádné okolnosti. Pokud hodnotíte lidi podle "jedna paní povídala" pak je mi Vás upřímně líto. Myslím, že na této diskusi je hodně lidí, kteří se se mnou sešli a mohou hodnotit daleko lépe než Vy. Co se týká toho, že se neshodneme pěstitelsky je jen dobře, protože to je hnací síla k úspěchu. Každý ho vidíme jinak. Někdo se spokojí s málem a druhý nikoliv. Co se týká pěstování, prošel jsem vším od pěstování na parapetu až po skleník. Začínal jsem na parapetu bez jakékoliv znalosti. Knihu Varáčka mi otec dal až když mi vykvetla první orchidej na okně. Do té doby jsem vůbec neměl tušení, že děda něco takového dělal. O to víc mohu být hrdý na to, co jsem dokázal a to bez jakékoliv rady a zkušenosti. Jen a jen svou pílí a vírou, že to dokážu. Můžete to o sobě říct Vy? Ano to je věc. kterou se klidně budu chlubit. Dokázal jsem to a sám!!! Bez pomoci druhých. A jsem na to hrdý a když se podívám zpět nemám se za co stydět. Když jste byli v plenkách začal jsem radit na stránkách Celý svět pod nickem ANONYM lidem kteří nevěděli naprosto nic. Právě tehdy jsem se seznámil se začátečníky, kteří dnes už na těchto stránkách jsou jako mazáci. Myslím, že jsem se ničemu nezpronevěřil ba naopak. Přikládám pár foto, jak jsem začínal.


Proto se neshodneme lidsky, já to napsal, protože to tak je, ne jako provokaci, to co jste mi kdysi psal v sz tu klidně všem ukážu aby si udělali obrázek, pokud to ještě chcete řešit!
Já jen konstatoval fakt a nikoho neurážel ani nenapadal, což teď děláte vy, myslím to, že píšete, že je Vám mě líto. Nedám na řeči druhých, ale na fakta, která tu probíhají, umím číst a vidím, jak se tu často chováte. Nicméně jsem uznal, že v lecčem máte pravdu, toho jste si asi nevšimnul. To je fakt, já se s Vámi neshodnu, nenapadám Vás, prostě jen reaguji na toto vlákno. Nebylo nutné se k tomu vyjádřit.
Jednou jsem kvůli Vám z fóra odešel a po druhé to neudělám, prostě se s Vámi neshodnu a buď to přijmete jako fakt, nebo máte smůlu. Musíte si konečně uvědomit, že jsou i jiní, kteří mají co nabídnout a já se za jednoho z nich považuju. Pokud někdo bude stát o můj názor radu, nebo jen pochvalu hezké fotky, tak to vždy rád udělám :-D Proto toto forum je a ne pro řešení malicherných vrtochů. Jsou určitě lidé, kterým nesedím a když mi to napíšou, neutrhnu se na ně, tak to prostě je a já to tak beru, i když byl raději oblíbeným u všech. Nejsem hold Lenin, tak mě někdo i nemá rád, přinejmenším Vy, já Vás ale toleruji, tolerujte i Vy mě, děkuju ;-)

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


stř 23. bře 2016 23:30:47
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Co takhle vzít rozum do hrsti?
Škoda Tommyho, že odešel. Neřekla bych, že by byl nesnášenlivý, jen ho naštvalo soustavné vnucování jednoho názoru a handrkování se, kdo má pravdu. Tady nejde o předhánění se, ale snad o to, aby každý, kdo má problém, nalezl názory ostatních a mohl si vybrat, kterou alternativu řešení chce zkusit. A také o to, aby i ti, co začínají a nemají zkušenosti, mohli ukázat svoji kytičku, protože to jejich kvetení je pro ně veliký úspěch, i když to je jeden jediný květ. A když se hned na to objeví ta samá kytka oblitá květama, srazí je to, jako: kam se s tím mrzákem cpeš. Já to tak cítím.
Včera jsem slyšela, že pan Zakostelecký rozprodává sbírku, jsem z toho smutná, ten uměl kytky pěstovat a prezentovat tak, aby nikoho nerozzlobil. A lidi, kde je virens a paní Eva, čtu si vlákna zpátky a jako by zmizeli? :cry:


čtv 24. bře 2016 7:05:59
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Co takhle vzít rozum do hrsti?
lipo píše:
Škoda Tommyho, že odešel. Neřekla bych, že by byl nesnášenlivý, jen ho naštvalo soustavné vnucování jednoho názoru a handrkování se, kdo má pravdu. Tady nejde o předhánění se, ale snad o to, aby každý, kdo má problém, nalezl názory ostatních a mohl si vybrat, kterou alternativu řešení chce zkusit. A také o to, aby i ti, co začínají a nemají zkušenosti, mohli ukázat svoji kytičku, protože to jejich kvetení je pro ně veliký úspěch, i když to je jeden jediný květ. A když se hned na to objeví ta samá kytka oblitá květama, srazí je to, jako: kam se s tím mrzákem cpeš. Já to tak cítím.
Včera jsem slyšela, že pan Zakostelecký rozprodává sbírku, jsem z toho smutná, ten uměl kytky pěstovat a prezentovat tak, aby nikoho nerozzlobil. A lidi, kde je virens a paní Eva, čtu si vlákna zpátky a jako by zmizeli? :cry:

Nevím proč, by někoho měla srážet lépe pěstovaná rostlina. Na snímcích z mých začátků také vidíte třebas na Coelogyne a Dendrobiu pár kvítků. Když jsem se podíval do knížky Varáčka a viděl obalené Dendrobium květy ( ta stránka tu je) tak mně to také nesrazilo ba naopak. Řekl jsem si, že to musím dokázat také. Mnohé z nás to naopak žene dopředu dokázat něco podobného. Pak by se člověk nemohl podívat ani na net, kde fota nádherně nakvetlých rostlin jsou po tisících. Každý jsme jiný a také je každý ctižádostivý jinak a v jiném oboru. Pokud by tato vlastnost chyběla, tak by se asi zastavil i pokrok, protože by nám mělo stačit jen to, co se povede náhodou? Proč sem lidé dávají příspěvky a fota? Přeci ukazují výsledky své práce ať už je to to, že se jim podařilo sehnat něco, co běžně není, nebo se jim povedlo dostat do květu něco, co jiným ne případně se jim podařilo dovést kytičku do bohatého kvetení. Co je na tom frustrujícího? Mám také slabiny, o kterých vím a tak se do těchto rostlin prostě nepouštím ale určitě nemám depku z toho, že druhým ty samé rostliny jdou jako z praku. Holt každý nemůže umět vše. HAKI parádně umí střevíce a miniaturky. Já to kdysi zkoušel a ptrostě mi to nešlo, tak jsem od toho upustil. Hance zase ale nejdou ty věci, které jdou mně a také se z toho nesesype. Ono je to také na volbě. Každému se líbí jiné rostliny a ne vždy si vše vyhoví. Když vidím pafíkáře, mají uspořádaný skleník zcela jinak než já. A i v tom je kámen úrazu. Jediné ze střevíců co mi jde jsou Phragmipedila, protože mají obdobné nároky jako rostliny, které většinou mám. A hlavně moje úspěchy a kvetení je také vykoupeno 36 lety práce, trpělivosti a zkoušení. To je ten úspěch od 3 kvítků k desítkám na jedné rostlině. Orchideje nejsou rostliny pro nedočkavé. Doufám, že to tady někdo nevezme jako nějakou urážku. Je to prostě konstatování faktů. A myslím, že jsem nikdy nikomu radu nebo pomoc neodmítl a pokud jsem nechtěl na těchto stránkách, tak po SZ vždycky. Mnohdy by se moje rady mohli stát zbytečnou další rozbuškou k debatě a tomu se již delší dobu snažím vyhýbat. Kvalitu rad si pak mohou posoudit jen ti, kteří ji dostali.


Naposledy upravil Míra dne čtv 24. bře 2016 7:53:39, celkově upraveno 2



čtv 24. bře 2016 7:35:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Co takhle vzít rozum do hrsti?
orchidejky píše:
Proto se neshodneme lidsky, já to napsal, protože to tak je, ne jako provokaci, to co jste mi kdysi psal v sz tu klidně všem ukážu aby si udělali obrázek, pokud to ještě chcete řešit!
Já jen konstatoval fakt a nikoho neurážel ani nenapadal, což teď děláte vy, myslím to, že píšete, že je Vám mě líto.


No myslím, že to moje vlákno bylo zcela o něčem jiném než o pocitech kdo koho může či nemusí. A pokud se nepletu, tak jste jediný, kdo tam ten osten vložil a také první. Ja také jen konstatuji fakt. Problém je v tom, že se do vlákna o poctě starým zahradníkům zapletlo něco, co s tím nemá vůbec nic společného a hlavně to sem naprosto nepatří.


čtv 24. bře 2016 7:45:33
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Co takhle vzít rozum do hrsti?
Míra píše:
Proto se neshodneme lidsky, já to napsal, protože to tak je, ne jako provokaci, to co jste mi kdysi psal v sz tu klidně všem ukážu aby si udělali obrázek, pokud to ještě chcete řešit!
Já jen konstatoval fakt a nikoho neurážel ani nenapadal, což teď děláte vy, myslím to, že píšete, že je Vám mě líto.

No myslím, že to moje vlákno bylo zcela o něčem jiném než o pocitech kdo koho může či nemusí. A pokud se nepletu, tak jste jediný, kdo tam ten osten vložil a také první. Ja také jen konstatuji fakt. Problém je v tom, že se do vlákna o poctě starým zahradníkům zapletlo něco, co s tím nemá vůbec nic společného a hlavně to sem naprosto nepatří.

Jaký osten, stačí nebýt vztahovačný a urážlivý, budu-li se chovat podle Vás, napíšu, že jsem do tohoto fóra zasadil míň ostenů než vy a uvědomte si kolik lidí kvůli Vám odešlo. Odpovězte paní Evě kam šel Tommy, kde je paní Eva a podobně. Ukončuji tuto debatum protože je to důkaz, že my se neshodneme. Přečtěte si mou poslední větu v minulém příspěvku a držte se jí, prosím. Jak jsem řekl, po druhé kvůli vám neodejdu!
Ps: to že se ptáte, co jsem já dokázal je urážka. Bohudík nejsem starej a mám ještě čas něco dokázat, navíc toho za mnou není tak málo. Naučil jsem se dost z knih, ano i dost z internetu, ale krom urážek jste mi vy nikdy v ničem neporadil! Dokázal jsem svými znalostmi přesvědčit dendrologa a ředitele zámku aby mi svěřil botanický skleník na starost, myslím, že je tam za mnou velký kus práce, která je vidět, pořádám přednášky pro veřejnost, pořádám výstavy a další akce, srazy a podobně. Ano pomáhá mi hodně lidí, ale protože mě znají a mají mě rádi a já jsem za to rád, protože na nic nemusím být sám a za to na mě byl pyšný můj otec, že jsem oblíbený, lidé mě mají mrádi a já se snažím říc věci tak jak jsou a nikomu neublížit a zbytečně nikoho neurazit. Jsem hrdý na věci které jsem dokázal a nebylo jich málo, někdo to vidí a někdo vidí jen sám sebe. Hezký den ;-)

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


čtv 24. bře 2016 8:01:24
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Co takhle vzít rozum do hrsti?
Chlapci moji milovaní ;)
Poměrně dlouho nám to tu vydrželo bez požárů. Pojďme zase zpět ke kytkám, respektujme možnost, že jiná cesta může vést k témuž výsledku a nechtějme mít za každou cenu poslední slovo.
Snažně vás o to prosím. PROSÍM.
a předem děkuji
Hezký den
Pavel


čtv 24. bře 2016 8:13:45
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Co takhle vzít rozum do hrsti?
Omlouvám se, já požár nezaložil, jen jsem napsal holý fakt a to že se neshodneme není nic zlého, to že se nenechám urážet je pochopitelné. A musím říct další fakt, že dokud budou všichni jedné osobě přitakávat, bude tu klid, ale běda jak bude nesouhlasit. Kolik lidí už odsud odešlo a nikdy se neurčí viník i když je to devadeáti procentům členů jasné.
Mrzí mě, že jsem byl opět osloven i já jako strůjce roztržky, i když to vzniklo jen proto, že někdo nedokáže udržet své ego na uzdě.

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


čtv 24. bře 2016 10:46:27
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Co takhle vzít rozum do hrsti?
Romane,
schválně jsem bez bližšího hodnocení situace pouze poprosil o klid zbraní. Známé přísloví totiž praví: "Čím víc se hovnem mažeš, tím víc smrdí".
Je mi jasné (a také věřím, že (skoro) všem ostatním), že Tvoje zcela nevinná poznámka nebyla myšlena nijak osobně ani zle. Na druhou stranu, když se na ni opakovaně dívám, tak jsem stále více přesvědčen, že je naprosto zbytečná a v daném tématu nemá žádnou přidanou hodnotu.
Je jasné, že Ty jsi požár nezaložil. Ale zůstaneme-li u těch obrazů, tak si dovolím říct, že jsi do stohu přinesl sirky. Jenže někdo jiný Ti ty sirky sebral a škrtl. Nu, a pak už se jen přikládalo.
Já záměrně nechci hledat viníka. Nemá to totiž žádný smysl. Nic se tím nevyřeší. Jediná důležitá věc, jíž je skutečně třeba, je naučit se respektovat lidi kolem sebe, včetně jejich povahy a názorů. Netřeba za každou cenu poklonkovat se přitakávat. RESPEKTOVAT. Nic víc nic míň.
Marně se snažím přijít na to, k čemu by bylo užitečné označit viníka roztržky. Jednak to neumím, a jednak si myslím, že jsou tu všichni natolik rozumní a svéprávní, aby si udělali svůj vlastní úsudek. Kdo má větší vinu, ten co sirky do stohu přinesl nebo ten co škrtl???? Jistý podíl na tom mají dle mého názoru oba!!! Oba se nechali unést aktuálními emocemi a nepřemýšlí co přijde posléze.

Omlouvám se, že tento příspěvek primárně adresuji pouze Tobě. Stejně naléhavě všechna má předcházející slova patří Mírovi i komukoliv jinému.
Díky za pochopení
Hezký den
Pavel


čtv 24. bře 2016 13:08:36
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 10 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron