Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 10:50:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 Sophronitis 
Autor Zpráva

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Sophronitis
Souhlasím s Mírou, podle mne podstatu problému popsal přesně.
Ostatní asi nejsou schopni pochopit o čem celý problém je, nebo se potřebují za každou cenu zastat kamaráda.
Nicméně souhlasím s Kajmii, že Hanka dříve než tady zveřejnila od koho kytku má, tak měla Radka (pokud se tak nestalo)
kontaktovat a zkusit to s ním vyřešit,tj. dát mu šanci chybu napravit, až potom mohla celou zkušenost s prodejcem zveřejnit v příslušné diskusi.


ned 24. lis 2013 1:16:56
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Sophronitis
Míra píše:
Tak nevím ale když budu vědět, že rostlina kvete poněkud prapodivně, tak nebudu zdůrazňovat, že vím i o tom, že takto kvetla i u předchozího majitele a klidně naprosto bez varování ji střelím. Bylo by jiná, kdyby mně kvetla v pořádku a u HAKI ne. Tady ale byla zveřejněna fotka od původního majitele již s takovouto chybou. Také by bylo jiná, kdyby řekl HAKI, že jde o kytku, která má tuto vadu a ona ji i tak chtěla. To, co píše Roman nelze také brát. Zbavovat se kytek, které mně přestaly bavit je věc jiná než se zbavovat kytek, které se mi nelíbí ze zdravotního hlediska, což je tento případ, a že to minulý majitel nevěděl je také podivné, když píše, že ví, že takto kvetla i u jeho kamaráda. Kamarád ještě není záruka zdravé kytky. A Kajmi, Haki sem dala foto a komentář. Bylo na bývalém majiteli, co s tím udělá. To, že kytka má flíčky na listu nic neznamená. Ty se vytvoří i kapkami na listu v zimním období a přitom rostlinu neohrozí. Ano mnohdy se stane, že rostlina vykáže nějakou flekatost za delší dobu. Potom je to ale relativní, zda jde o problém prodejce nebo nového pěstitele. Co se týká diskuze nevidím důvod, proč by se tady nemohly objevit i věci, kdo koho zklamal a proč. Někomu to prochází a admin to pošle do kompostu a do druhých se opřeme. Máme-li kritizovat dodavatele, tak nejen ty zahraniční. Ona totiž kvalita prodávaných rostlin není jen o zdravotním stavu ale i o jejich velikosti, kdy mnozí prodávají tak ubohé oddělky, že již předem vědí, že to kupci odejde a nevadí jim to. Je to hodně i o tom, jak si kdo svého image váží.


Znovu opakuji, že u předchozího majitele kvetla rostlina údajně normálně. Takhle vykvetla až u mne a já to přičítal většímu osvětlení. Za nemocnou jsem ji tehdy (ani nyní) nepovažoval. Nabídl jsem ji proto, že se mi nelíbilo vybarvení květu. To snad není trestné, že? Navíc ten květ byl před tím už tady na fóru a nikdo tehdy nenapsal, že je virózní. A když nabízím nějaké rostliny k prodeji, tak k nim dám vždycky jejich fotku, aby si je zájemce mohl předem prohlídnout. Právě proto, že mi záleží na tom, abych nikoho nepodvedl. Nemám víc co dodat.
Míro, vy první můžete házet kamenem, který jste bez viny. Od vás ta kritika opravdu sedí.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 24. lis 2013 1:40:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Sophronitis
radzak píše:
Míra píše:
T

Navíc ten květ byl před tím už na fóru a nikdo tehdy nenapsal, že je virózní. Nemám víc co dodat.
Míro, od vás tahle kritika opravdu sedí.



No tak tedy nevím. Pokud je mi známo, tak spolu jsme Radku nikdy neobchodovali a také nikdy nebudeme. Zde na foru je spoustu lidí, kteří ode mně kytky mají. Nedostal jsem zatím žádnou zprávu, že bych někoho podvedl. V každém případě také nevím o tom, že by si ode mně někdo odnášel flekaté rostliny, nebo oddělky odsouzené k smrti. Co se týká Olawa, jeho sprostotu znám již z případu Coelogyne. Prostě je to mistr světa a patří do jisté kliky, která právě toto forum pohřbila díky takovému přístupu, jaký předvádí. Holt cenzor je cenzor. Mnoho z Vás, kteří tu jste dobře víte, že mi píšete o rady soukromě a říkáte, že to na foru nemá cenu. Jezdíte ke mně nejen pro rady ale i pro rostliny. Posíláte mi i sdělení, jak se rostlinám daří a co se Vám s nimi povedlo. Jsem tomu velmi rád. A to je to, nad čím by se měl třebas právě Olaw zamyslet než napíše něco o úpadku fóra. Měl by se zamyslet, proč tady je stále méně příspěvků a proseb tedy mimo cca pěti vyvolených, kteří naprosto nereagují na dotazy. Byl u mně jeden z těch, co sem chodí a jeho první bylo " nojo Olaw kecal, Vám opravdu kvete Coelogyne a vůbec nemáte svrasklé pahlízy" A o to tu jde. O různost názorů. Jistě, občas se něco stane třebas fleky od sluníčka, které jsou naprosto neškodné nebo od okapávající vody v chladnu ale to člověk za ta léta již zná a nemám důvod vše z rostliny odstřihávat. A že rostliny zcela flekatí, i to se staně. Také jsem se s tím setkal, kdy rostlina od Schwertera naprosto čistá byla do 14ti dnů u mně flekatá. Prostě i změna podmínek toto dokáže. Dnes je již nádherně čistá a člověk to také musí vychytat. Co se týká psaní o virozách, každý může svobodně vyjádřit svůj názor. Také nás to nenutí tyto příspěvky číst. Mám na to vše také svůj názor a dělám si to po svém, něco jsem tady nastíníl, sklidil posměch od odborníků a přestal jsem o tom naprosto psát. Je to prostě moje věc. Navíc se tady na rozdíl od jiných občas přiznávám, že mi něco nejde a třebas s HAKI jsme tu psali i o flekatosti u Coelogyne pandurata, kterou Hanka ode mně měla, a kterou ona radši zlikvidovala leč ode ně ji měla čistou, já také (osobní odběr) a zflekatěly obě cca po roce. Ona to nevydržela a já ji mám opět čistou. Prostě ne každý rok jsou stejné podmínky. No nemá cenu to dál rozebírat. Každý máme svůj okruh lidí a já jsem rád, když mohu někomu udělat radost nebo pomoct, což budu dělat velmi rád.


ned 24. lis 2013 8:22:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Sophronitis
Ja mam od Radka i od Miry kytky moc pekne :D


ned 24. lis 2013 9:44:56
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Sophronitis
Nedá mi to abych nereagovala...prosím zkuste se přes toto nedorozumění ,myslím pana Radka a Haki přenést, jste oba vynikající pěstitelé a forum by hrozně zchudlo bez Vašich poznatků , rad a krásných fotografií a co mi ,jak mi k tomu přijdem ... :cry: každý máte svou pravdu, nemyslím si , že by Haki chtěla někoho očernit a už vůbec si nemyslím , že by pan Radek prodal úmyslně špatnou kytku..život je hrozně krátký, pojďme si ho s našimi kytičkami užívat , ještě jednou prosím , moc...Eva


ned 24. lis 2013 9:57:38
Profil

Registrován: pát 10. srp 2012 17:49:30
Příspěvky: 872
Bydliště: Litoměřice
Příspěvek Re: Sophronitis
Souhlasím. Martina


ned 24. lis 2013 10:53:25
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Sophronitis
Karlos píše:
DrRoman: Váš názor vychází z toho, že s viry zatím ještě nemáte ty "špatné" zkušenosti a můžete si dovolit vidět za těmi flíčky něco jiného. My zkušení už ale víme své! Třeba je to u Vás jen otázka času. Virózy se projevují dost typicky a u téhle kytky jsem od začátku měl názor, že je to vir, no a když tu máme fotku květu, není vůbec co řešit. Laboratorní zkoušky si může dovolit jen málokdo a mnohdy je to stejně naprosto zbytečné. Problém s virózami ale určitě na toto fórum nevrhá nějaký negativní stín, právě naopak si myslím, že by se tím orchidejáři zabývat měli. Do budoucna určitě.
Jsou pěstitelé, co si myslí, že virózy jsou součást přírody a nemá cenu je nějak řešit, protože tu jsou, byly a budou. To je opravdu špatný přístup, neboť v přírodě kytky prakticky virózní nejsou a nákaza souvisí čistě se sbírkami. Zahraniční prodejci by měli prodávat pouze zdravý materiál a td. To by to byl pěkný bordel, kdybyste si koupil zavirovanou kytku a ta vám v méně dokonalých podmínkách začala chřadnout........ Tady jde hlavně o to, naučit se rozeznávat symptomy od houbových infekcí, což není nemožné a udržovat si sbírku aspoň teoreticky čistou. Já vím je to drsné zničit žehem něco, co mi dělalo radost roky, ale furt je to lepší, než přístup opačný.

Karlosi,prosím neposuzujte mé zkušenosti či nezkušenosti .Neznáte mně a tak to i zůstane.Zde na foru jsou jen dva lidé co mou zbírku viděli a to je MilaJ a Barbez,ti můžou případně komentovat mé zkušenosti.Chtěl jsem říct jen abychom byli technicky přesní,což zde není.Jedním dechem řeknete ,že je to viroza a druhým ,testy nikdo nedělá protože jsou drahé.Když chcete tuto podle vás pradvu komentovat ,řekněte "dle mého názoru je to viroza nebo já si myslím že je to viroza".Pokud necitíte ten rozdíl ,pak je mi líto ,ale asi se nikdy neshodem.Nesnáším lidi co musí prosazovat svůj názor jako pravdu obecnou.Nic jiného jsem svým předešlým příspěvkem říct nechtěl.

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


ned 24. lis 2013 11:20:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Sophronitis
Dr.Roman. Vždyť Vás znát nepotřebuji abych hodnotil váš konkrétní přístup. To jak se vyjadřujete o virech na orchidejích jasně napovídá, že na virózní kytky věřit moc nechcete, nebo nechcete věřit odhadu druhého. K tomu Vás nepotřebuji znát a zároveň Vás neposuzuji jako celek. Stejně tak Vy neznáte mě, a nechápete, že moje závěry jsou hodně opodstatněné. To totiž nejsou jen "žvásty" na ty já si převážně dávám pozor. Strávil jsem dost času pozorováním virózních rostlin, ale opravdu virózních, ne "jakože" virózních a vadí mi, jak se tato problematika přehlíží. Vůbec netvrdím že jste mimo, jen to může být otázkou času, kdy třeba změníte názor. Taky mě to téma před nějakýma třema rokama nezajímalo, dokonce jsem doma dost zbytečně stříkal fungicidy. Mě jde v prvé řadě o jakousi osvětu zde na foru. Situace je totiž taková, že viry se přehlíží a dělá se že nic takového není a to mě štve, protože se pak šíří po sbírkách dál. Vím že ono přehlížení může vést doslova k zamoření sbírky(ne v krátkém čase samozřejmě). Ty fleky a tečky jsou jedna věc, ztráta vitality a často předčasný úhyn je věc druhá. Ještě jsem chtěl uvést fakt, že virózy mají dost společné symptomy a pokud máte cvičené oko, dokážete je rozeznat s velmi vysokou pravděpodobností. To ale není možné bez zkušeností.
Logicky, nemocné flekaté listy a strakatý květ jsou tak evidentní symptomy viru, že si mohu klidně dovolit závěr typu "je virózní" i bez elisa testu. A ten "rozdíl" samozřejmě cítím a nebuďte hned vztahovačný, vždyť Vás přeci neznám. Chápu všechny, že tato problematika je neatraktivní až frustrující, ale orchideje se dají pěstovat i tak.


ned 24. lis 2013 12:14:43
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. čer 2011 15:51:49
Příspěvky: 263
Bydliště: Adamov
Příspěvek Re: Sophronitis
Karlosi to s tím že virozu poznáte pohledem svičeného oka je sice pěkné. Ale když jsem začínal pěstovat tak jsem si koupil oříška Brassii dal jsem fotky zde na forum a hned od několika lidí mě bylo řečeno je to viroza květ není takovej jak ma bejt skvrny na listech a vše kolem toho. Doporučeno mě bylo kytku spálit nebo vyhodit. Neudělal jsem tak a po dvou letech má kytka zdravý růst bez fleků,žádné deformované květy a několikrát jsem dělil a známým roste krásně a taky žádné náznaky. Jinak chodívám do Arboreta Mendelovy univerz. docela často a bavím se tam se zaměstnanci a hodně i se současnou vedoucí sbírky orchidejí. A i ona mi říkala že poznat virozu bez testů nelze ikdyž viděla už za ty roky spousty kytek tak by si netroufla to říci jen dle fotky nebo pohledu. Toto že je jen subjektivní a že každý se musí rozhodnout sám jestli kytku dá otestovat za nemalé peníze nebo ji raději vyhodí

_________________
orchidejky už nejsou u mě jen koníček, ale už přerostly ve slona


ned 24. lis 2013 12:27:44
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Sophronitis
Karlosi ,vy jste jak kafemlýnek co mele pořád tu svou.Připomináte mi bývalého hradního pána co všechno viděl a všechno ví nejlépe.Neberu vám ani nikomu vaše zkušenosti, přesvědčení a vaše cvičené oko.Chci jen technickou korektnost,což bez testu podle mého názoru nemůže být i když je o tom přesvědčeno třeba 50 lidí.Je to pořád jen názor.
Pochopte ,že nejsem ochoten jakykoliv názor bez důkazu brát jako pravdu,pořád je to jen názor. Má to pro mně stejnou váhu ,že jako 100x řečená nepravda se stane pravdou.
Amen

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


ned 24. lis 2013 12:44:55
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: