Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 18:37:12



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 Coelogyne cristata 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Zajímalo by mne jakou nejnižší teplotu snese Coelogyne cristata. Na netu jsem na stránkách Coelogyne našel, že nejnižší extrém na lokalitě u města Darjiling v Indii je -6°C. Je to v nadm. výšce cca 2000m.
Když ale zadám Darjiling v Indii do accuweather.com tak tam jsou v lednu minima až k -20°C. Zkusil jsem tedy podobná města v přibližně stejné nadm. výšce v Indii a Bhutánu a všude vychází méně jak -15°C. Nevím kde je chyba. Moc se mi nezdá, že by vydržela -20°C. Zajímalo by mne, jestli to někdy někdo testoval na nějakém vzorku. Díky za info.


sob 31. říj 2015 17:27:34
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
No v uvedených teplotách rozhodně ne. S tou tolerancí to není až tak. Pořádně mi namrzla, odešla asi třetina pahlíz při teplotě kolem nuly, spíš málo pod nulou. Rostliny byly mokrá, udělal se led. Místa , kde byl led, jinovatka odumřela. Patrně by zcela suchá rostlina vydržela vyšší chlad, ale trvale hrozí (při letnění)minimálně raní rosa. To může stačit k zničení. Mimo namrznutí jsem dokázal cristáty také popálit.


sob 31. říj 2015 21:06:30
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Díky za info, zkusím tedy pouze pod přístřeškem tak do 0°C. Až ale odsadím v budoucnu vzorek tak ho otestuji a dám vědět na fóru jak to dopadlo. Na stránkách Coelogyne jsem se dočetl, že se mimo jiné vyskytuje u města Darjiling v Indii v hojném počtu.
Zkoušel jsem ale i jiná místa, která jsem dopátral na netu a která jsou cca 2000m vysoko. Když pak je zadám na accuweather.com a vyhledám nejnižší noční lednové teploty v těchto oblastech, tak se teploty pod -15°C objevují zcela běžně.
Nevím tedy v čem je chyba. Tímto způsobem jsem se třeba loni dopátral zimních teplot pro Stanhopea tigrina kde vyjímečně nad ránem klesá teplota i pod bod mrazu. Začal jsem je zimovat na sucho při asi 10°C a začaly mě kvést. Do té doby nic.


ned 01. lis 2015 10:10:52
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Tak stále mám Coelogyne cristata venku. Již 2x snesla přízemní mrazík -2°C ale pod stříškou a je v pohodě. U pahlíz už jsou patrné zárodky asi budoucích květních stvolů. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné že na lokalitě odkud pochází je v zimě až -20°C. Nebo nevím kde bych udělal chybu, když na stránkách Coelogyne uvádějí -6°C jako absolutní minimum.


sob 05. pro 2015 22:00:58
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
zaruba, není to tím, že ty minimální teploty nejsou přímo z lokality výskytu? Prostě kytky rostou na mikroklimaticky příznivější lokalitě, třeba hraje roli údolní fenomén nebo něco podobného, měřící stanice je ale na jiném, exponovaném místě... Je to jen můj odhad, ale osobně nevěřím ,že by se C. cristata v přírodě potkávala s teplotou - 20 stupňů C. A jestli jo, tak leda jednou za život ;) .
T.


ned 06. pro 2015 12:03:39
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
tommy: Já také moc nevěřím že by vydržela -20°C. Uváděna je např. v okolí města Darjeeling v Indii. To je v nadm. výšce cca 2000m. Přitom výskyt této orchideje je uváděn až do 2500m.n.m. Darjeeling udává lednová minima i více jak -20°C a to dokonce vícekrát za zimu. Možná nějaké výkyvy teploty v okolí města jsou, ale nevěřím že by to mohlo být více jak 10°C plus mínus.
I tak by ale měla vydržet alespoň -10°C. Mám už velikou rostlinu. Odřízl jsem z ní vzorek tří pahlíz i s listy a budu ho testovat a jsem zvědavý při kolika stupních zmrzne. Na té veliké ani není vidět že jsem něco ubral.


ned 06. pro 2015 21:27:48
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Zaruba: odkud máte ty údaje o takových silných mrazech? Tam jsou myslím si mrazy určitě výjimkou a vyskytnou se jen výjimečně.


pon 07. pro 2015 1:15:49
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Coelogyne cristata
Karlos: Chodím na server http://www.accuweather.com kde shromažďují klimatické údaje z většiny stanic na světě. Když tam zadám do vyhledávání Darjiling, India tak mi tam vyskočí lednová, ale i únorová minima pod -20°C. Přes den je ale většinou nad nulou a je téměř pořád jasno, i několik měsíců předtím, takže rostliny musejí být dost vyschlé.
Na tomto serveru jsem si ověřoval teploty na některých lokalitách v Mexiku, které jsem navštívil osobně a myslím, že ty údaje skutečně odpovídají. Navíc když zadám Praha ČR tak to sedí na 100% !
Nevím tedy v čem by mohla být chyba. C. cristata si ale stejně chci na vzorku otestovat.


pon 07. pro 2015 10:01:47
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: