Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 11:58:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Sophronitis 
Autor Zpráva

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Sophronitis
Otázka je jak je paní vedoucí z Brna opravdu zběhlá v této problematice. Já uznávám že je tu velká míra nejistoty, ale nelíbí se mi přístup: jen testy rozhodnou. Například flekaté květy jsou v literatuře uváděny jako tipický symptom, takže já bych to až tak moc nerelativizoval. Ještě bych chtěl zdůraznit, že tzv. zdravě vypadající nové výhony fakt nic nedokazují. Měl jsem Cattleya maxima, na jejímž jediném listu se udělala velmi podezřelá skupinka propadlin a právě ta byla určena jako virózní pomocí elektronového mikroskopu. To byl prosím jeden jediný list! Další listy rostly rovněž pěkné.
Dendrobium phalaenopsis, které mělo v buňkách údajně více virů s černě flekatými listy udělalo další rok zdravé pahlízy. Jenže při bližším ohledání si šlo všimnout proti světlu světlejších proužků. A to je to co tu píšu, podobné symptomy, obrazce, struktura. Houbové choroby se projevují většinou jinak. Osobně se domnívám, že správnou cestou je snaha držet si sbírku maximálně zdravou, zbavovat se nemocných, nakupovat mladé kytky, zabránit přenostu z jedné na druhou. Brno dělá výsevy, to je velké pozitivum.
Barbezi, vždyť to podezření druhých na foru není špatné. Brasie měla třeba jiný problém, ale aspoň jste si ji "pohlídal"


ned 24. lis 2013 12:50:34
Profil ICQ

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Sophronitis
Drroman: s tou technickou přesností to nepřehánějte. Internetová fóra nejsou disertační práce, tady se může i normálně žvanit. Mimochodem jste překroutil mé tvrzení tak že testy "nikdo nedělá" já jen napsal spíš to že jsou drahé. Sám jsem si nechal něco testnout a to bylo výjimečně zadara, další už by bylo za dost peněz. A mýlíte se. Viry bez testu určit lze, jen ne u každé kytky s jistotou. Uznávám že podle fotky je to vždy těžší, ale toto forum opravdu není vědecká práce. Jako kafemlýnek jsem protože někdo to prostě natvrdle nedokáže pochopit a ještě je urážlivý a vztahovačný.


ned 24. lis 2013 12:56:51
Profil ICQ

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Sophronitis
Dobrý den. Nedá mi to, abych zde nenapsal jednu zkušenost. Měl jsem krásné trsy kosatců Iris setosa. Stalo se jeden rok, že měly žlutě pruhované listy, deformované, žíhané květy. Pic kozu do vazu, ejhle tuť viróza. Všichni mi to tvrdili. A protože jsem pod stálou kontrolou Státní rostlinolékařské stanice, při první kontrole jsem jim je zabalil, jestě spolu s hybridní primulí, která taky vykazovala podobné symptomy, ať zjistí, jaká že je to choroba. Po čase se zastavil kolega kontrolor znovu, s výsledky. Jaké bylo moje překvapení. Nešlo vůbec o virozu, ale o poškození toxiny produkovanými jakousi protivnou houbou, jejíž jméno jsem už zapoměl. A doporučené opatření ? Ven z jílu a šupky dupky do vzdušnějšího substrátu, aby bylo na zimu sušeji a v létě zalejvat. A jaký sou ?


ned 24. lis 2013 14:08:01
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Sophronitis
Někteří lidé reagují takřka s nenávistnou arogancí, když je upozorníme na virózní kytku. Fakt je, že s jistotou lze poznat jen některé virózy- fotek na internetu i v literatuře je dost a např. rozmazané sqrny na květech katlejí značí na 100% virózu. Viry jen málokdy působí ničivě, to je například u některých virů na Phalaenopsis. Problém je, že mohou pomalu zamořit celou sbírku, pokud nedesinfikujeme nářadí nebo namáčíme rostliny do stejné vody. Mnohé sbírky Cymbídií jsou silně zamořené a přesto působí majitelům radost.
Nevím, jaký smysl má dělat test, když je dražší nežli samotná kytka. Radši vyhodím 3 rostliny na podezření- i kdyby byla jen jedna opravdu nemocná, tak se to vyplatí.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 24. lis 2013 15:04:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Sophronitis
Jen laický postřeh: pokud by to byla viróza, nebyly by barevné změny i na pysku? Z téhle fotky http://forum.orchidej.net/download/file.php?id=16274&mode=view to vypadá, že pysk je čistý.
T.


ned 24. lis 2013 22:07:42
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Sophronitis
tommy píše:
to vypadá, že pysk je čistý.
T.

Šla jsem se ještě podívat -ona ta fotka nezachytí vše ty drobné útvary prostě neumím vyfotit.Na pysku jsou drobné malé čárky taky podobného zabarvení.Možná to bude časem víc vidět fakt nevím.


ned 24. lis 2013 22:23:23
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Sophronitis
Přátelé, je mi hluboce líto, že jsme zase dokázali klesnout až tak hluboko.
Ale i přesto hezký den
Pavel


ned 24. lis 2013 22:40:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Sophronitis
K dlouhé diskusi o netypickém květu Sophronitisu.
Je na místě si uvědomit, že neexistuje jen jedna jediné vizáž druhu, v genetické informaci je skryta spousta variant a náhodně se sejdou kombinace, které ¨mají odlišný vzhled. Je to mnohem častější po selfovávání a úplně běžné u druhů s velkým areálem. U oblíbených druhů jsou pěstiteli vybírány a množeny hezké varianty, třeba Dendrobiom bigibbum pocházející z jediného kopce u města Cooktown. Jiný květ určitě neznamená virózu.


sob 01. říj 2022 20:58:52
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron