Nabídka gemmů trpasličích rosnatek
Asi bych měl nejdříve vysvětlit, co znamená to podivné slovo gemma (z latinského výrazu gemmmae). Jedná se o rozmnožovací tělíska rosnatek, které obývají pouze jihozápadní Austrálii. Tyto rosnatky jsou miniaturního vzrůstu, největší druhy mají průměr růžice listů pouze kolem 3-5 cm, většina však jen okolo 1-2,5 cm. Tyto rostlinky se rozmnožují pochopitelně také semeny, ale jejich zvláštností je i další způsob rozmnožování a to právě zmíněnými gemmy, které rostlinky vytváří ve středu listů začátkem naší zimy, v Austrálii je tou dobou období dešťů a tak semenáčky rychle vzklíčí a ještě v té samé sezóně i dospějí a kvetou.
Nejvyšší trpasličí rosnatkou je Drosera scorpioides, mám ve sbírce několik exemplářů již několik let starých, kteří již dosáhli výšky 13 cm.
Tyto rosnatky u nás kvetou během jara a léta a jejich opalizující barvy lákají k opylení hmyz. Květy jsou v poměru k celkovému vzrůstu rostlin obrovské, většinou dosahují velikosti samotné růžice listů, ale u některých druhů ji i překonávají.
Na následujících fotografiích se vám pokusím alespoň nastínit druhové bohatství a s tím související širokou škálu a variabilitu zbarvení květů jednotlivých druhů.
V průběhu roku a jednotlivých etap růstu se mění i celkový vzhled rostlinek, což je také neméně zajímavé.
Pro toho, kdo by měl zájem si zkusit podobné rostlinky doma vypěstovat, zde uvádím ceník. Cena zahrnuje vždy jednu porci (kolem 10 kusů), plus dávám vždy nějaký bonus. Vše posílám v bublinkové protinárazové a také před chladem chránící obálce, k ceně gemmů si tedy připočítávám balné a poštovné ve výši 30Kč.
Gemmy po obdržení vysaďte následujícím způsobem:
Namýchejte si směs substrátu ve složení rašelina plus písek v poměru asi 1:1-1:2, na dno květináčku (stačí rozměry 8x8cm) dejte drenáž v podobě hrubšího štěrku či keramzitu. Květináčky dáme do podmisky s 2 cm vody a necháme substrát nasát aby dostatečně zvlhnul. Gemmy se poté pomocí párátka či malého štětečku z navlhlého papíru, v kterém jsou zabaleny při přepravě, sklepou pouze na povrch, nezasypávat!!, do dvou týdnů již začnou klíčit nové rostlinky. Od konce dubna po zmrzlých je můžeme postupně otužovat při prvních slunných dnech pro venkovní kultivaci, přes léto je jim na zahradě či balkóně nejlépe (není nutné, můžeme je úspěšně pěstovat celoročně doma na parapetu). Po sezóně se rostlinky uklízí do bytu až s nástupem nočních mrazů koncem října, doma nám poté začnou vytvářet zmíněné gemmy a můžeme opět sázet znovu ....
Nabídka druhů:
Drosera barbigera - 10ks / 65Kč
Drosera grievei - 10ks / 50Kč
Drosera gibsonii - 10ks / 150Kč
Drosera roseana - 10ks / 40Kč
Drosera platystigma ano - 10ks / 50Kč
Drosera pycnoblasta ano - 10ks / 50Kč
Drosera scorpioides ano - 10ks / 50Kč
Drosera occidentalis subsp. australis ano - 10ks / 40Kč
Drosera nivea - 10ks / 70Kč
Drosera citrina - 10ks / 70Kč