Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 22:35:47



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 Drážďany 2019 
Autor Zpráva

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Drážďany 2019
Či je Colomi a zeolit naprosto totožný Vám jednoznačne povedať neviem. Vychádzam však z toho, že dosť často sa predávajú "obyčajné" veci za "neobyčajné" ceny.

Mám vlastnú skúsenosť, keď som pred pár rokmi kupoval na akvaburze substrát do akvária - novinka, ľahký, skvelé sa v tom darí rastlinám, proste kopec superlatívov. Dali tomu iný názov, namočili ho dopredu, aby neplaval a zaplatil som cca 400,- za 25 litrov (a to som dostal "zľavu", lebo pôvodná cena bola 500,- a ja som nad kúpou dosť váhal). O pár týždňov som ale zistil, že to nie je nič iné, ako obyč. liapor - teda keramzit a v stavebninách by som dal 200,- za 50 litrov ...
Resp. mi raz v práci jedna dealerka ponúkala materiál, ktorý pred dokončením práce sa musí potrieť "špeciálnou" pastou, za ktorú chceli 300,-/5g
Trochu sa ale prekecla a povedala, že vraj postačí aj obyč. vazelína. Poviem Vám - bol som na školení tohoto materiálu a videl som, že to ozaj nie je nič spešl, ale len obyč vazelína, ktorá ma v lekárni vyšla na 45,-/100g
Ako zvyknem vravieť - podnikať je treba vedieť.

Možno je Colomi napustený nejakými živinami. Kto vie ? Preto som písal, že by bolo potrebné vyskúšať, či by bol medzi mini nejaký rozdiel ...
Tým však nechcem povedať, že to máte skúšať Vy a už vôbec nie na drahých kvetoch - aby sme sa rozumeli ;)


sob 09. bře 2019 12:52:07
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Drážďany 2019
Už jsem to vyzkoušel a pro pár kytek to vzhledem k jejich ceně by nebyl velký prodělek. Mají na to patent a tak to snad není úplná hovadina. Mělo by se to zkusit na obyčejnějších rostlinách. Na to nemám možnosti. Ono malá balení jsou vždy drahá až předražená. Koukal jsem v obchodě na pytlík sušených kravských h***n za 160,-.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 09. bře 2019 21:32:37
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: Drážďany 2019
Přeji hezký den.
Jako geologa mne vždy fascinuje, s jakou lehkostí jsou v negeologické praxi používány původně geologické termíny, jako "láva" či "zeolit".
Zeolity jsou celá skupina minerálů, databáze www.mindat.org jich uvádí 94 samostatných minerálních druhů. Jsou to vodnaté alumosilikáty alkalických kovů a kovů alkalických zemin, především sodíku, vápníku a draslíku, méně často i hořčíku, barya, stroncia, lithia a cesia. Základem jejich struktury je prostorová mřížka složená z křemíku, hliníku a kyslíku. Ta obsahuje velké dutiny (mnohem větší než u jiných minerálů) navzájem propojené kanálky. V těchto dutinách jsou kationty uvedených kovů a molekuly vody. Krystalová voda zeolitů se zahřátím snadno uvolňuje a může být nahrazena jinými látkami, například amoniakem, sirovodíkem či různými barvivy. Proto se zeolity používají jako filtry pracující na molekulární úrovni.
V přírodě zeolity vznikají z teplých roztoků obohacených minerálními látkami vylouženými z okolních hornin. Jejich ekonomicky významná ložiska jsou většinou vázána na hydrotermálně (tj. působením teplých roztoků) rozložené vulkanické horniny, zejména sopečné tufy. Světová těžba přírodních zeolitů dosahuje několika miliónů tun ročně.
Na přírodních ložiscích se zeolity často vyskytují ve směsích více minerálních druhů, ložiska mohou mít i zonální stavbu, kdy v jednotlivých zónách převládají různé druhy zeolitů. Také v rámci jednoho minerálního druhu může jejich chemismus kolísat, např. zeolit, který podle ideálního vzorce obsahuje pouze sodík a vápník, může mít i příměs draslíku, barya či stroncia, kolísat může i poměr křemíku a hliníku. A navíc je u přírodních zeolitů třeba počítat i se stopovými prvky v závislosti na původní hornině.
Kromě přírodních zeolitů existují i zeolity uměle vyráběné. Ty mívají pravidelnější strukturní mřížku bez různých defektů, a také přesně definované chemické složení i strukturu. Jsou sice dražší, ale mají mnohem příznivější technologické vlastnosti. A vyrábí se jich opět velké množství druhů.
Závěr je takový, že pokud nevíme, jaký zeolit je základem toho či onoho produktu, připomíná diskuze o ceně a možném využití pro pěstování orchidejí či akvaristiku hádání z křišťálové koule. Ověřit se to pak dá jedině pokusem, a pokud se nějaký produkt na bázi zeolitů osvědčí, nelitovat peněz za jeho zakoupení.
S pozdravem
Lukáš Křesina


pon 11. bře 2019 12:51:20
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Drážďany 2019
Paphio píše:
Už jsem to vyzkoušel a pro pár kytek to vzhledem k jejich ceně by nebyl velký prodělek. Mají na to patent a tak to snad není úplná hovadina. Mělo by se to zkusit na obyčejnějších rostlinách. Na to nemám možnosti. Ono malá balení jsou vždy drahá až předražená. Koukal jsem v obchodě na pytlík sušených kravských h***n za 160,-.

Myslím, že zbytečné experimenty s osvědčenými substráty většinou vedou ke zhoršení kultury, někdy takřka ke katastrofám. Jiná je, když se nedaří. Tak například semenáčky Trichopilia suavis prosperovaly nejlépe v plastové střiži (myslím že to je neměkčený polyuretan).

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 11. bře 2019 17:35:11
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Drážďany 2019
I u kaktusů se nejchoulostivějším druhům daří nejlépe v substrátech kde nejsou žádné tlející součásti- např. čistý Agroperlit. Tam občas zakoření i Mamillaria theresae v. albiflora která se jinak pěstuje vždy roubovaná. V čistě minerálních substrátech se zjevně nejméně daří patogenním houbám a plísním což je pro choulostivé druhy velké plus. Jinak ale žádné pokusy v tomto směru nedělám takže nemohu sloužit.


úte 12. bře 2019 8:34:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: Drážďany 2019
Přeji hezký den.
Zkusil jsem zadat název Colomi do vyhledávače a strejda Google mě odkázal na stránky výrobce www.colomi.de - tam se ovšem člověk moc nedozví. Je to spíše bombastická reklama, kde na první pohled zaujmou především fotky orchidejí v krásně barevných substrátech. Ale co to vlastně je za substrát, jsem tam nenašel. Je tam ovšem informace, že je to evropský patent EP 2496425.
Na stránkách Evropského patentového úřadu www.epo.org lze dohledat o tomto patentu něco více. Podstatou patentu je způsob, jak na úlomcích zeolitového substrátu vytvořit povrchovou vrstvu (jakýsi "nátěr"), kterou lze barvit (a tím vytvářet ony krásně barevné substráty) a která je zároveň dostatečně prodyšná, aby to stále fungovalo jako zeolitový substrát.
Lukáš Křesina


úte 12. bře 2019 11:39:54
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Drážďany 2019
Trochu se budu opakovat: používám to s úspěchem na kytky, které ve sbírkách i u věhlasných odborníků často hynou. Pro běžné hybridy to pro vysokou cenu nemá smysl, pokud někomu nejde o to mít orchideje v kýčovité barvě (já to kupuji v nenápadné žlutohnědé nebo zelené). Někteří lidé obdivují modřené falenopsisy a tak je třeba někdo chce mít v průhledné nádobě v modrém či křiklavě červeném substrátu. Jsem tolerantní- ženy se také barví, i když se nám to nelíbí a neříkáme jim to.
Jestli někdo nemá nic rozumnějšího na práci a dostatek kytek na výzkum, může dělat pokusy s různými druhy neobarvených zeolitů a pak sem dát výsledek.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 12. bře 2019 12:30:46
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Drážďany 2019
Pán Kresina - ďakujem, že ste vniesli trochu svetla do tejto témy. Nie som geológ, takže používam názov "zeolit" tak, ako sa ku mne dostal.


stř 13. bře 2019 22:02:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Drážďany 2019
pavelheger píše:
Jsem zvědav jak budou jejich rostliny vypadat. Přece jen, ceny jsou na Evropu dost nízké. Bohužel minimální objednávka zase dost vysoká.
Hezký den
Pavel

Zakoupili jsme (6 lidí společná objednávka) vynikající rostliny P. anitum, s mnoha zdravými kořeny, za takřka směšnou cenu. V Evropě je prakticky nedostupné. Obávám se, že se tato příležitost už příště nemusí opakovat. Podle mě mají spolu s Orchid Inn (Sam Tsui) nejlepší rostliny Paphiopedilum.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 30. bře 2019 7:32:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Drážďany 2019
Taky jsem s kvalitou spokojená. Ovšem nepřivezli všechno objednané


sob 30. bře 2019 19:26:03
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron