Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 7:30:57



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 Jine nazvy orchideji.... 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Příspěvky: 1378
Bydliště: okres Turnov
Příspěvek Jine nazvy orchideji....
mam takovou otazku. uz vice krat jsem si vsimnul jedne veci, a to ze obcas tady napisete nazev orchideje, nebo treba cesky prodejci nektere orchideje prodavaji pod nejakyma nazvama. pak se treba treba chce na ni podivat na google, a stane se zajimava vec. google vam proste nic nenajde. treba jestli mate casopis kouzelna orchidej,je tam krasne oranzove cymbidium charlotte, no kdyz jsi ho date vyhledat pres google tak mate proste smulu, nic nenajdete. vysvetli mi nekdo kde se u nas v cechach tyhle nezname jmena orchii berou? treba ani u luda prodavany modry doritaenopsis aposya google nenajde.

_________________
Pekny den.
http://luludi.rajce.idnes.cz/


stř 07. říj 2009 23:12:57
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Jine nazvy orchideji....
google není všeználek. Teď jsem krátce mrkla, při zadání pouze slova aposya ti vyjedu odkazy. Teď jak na to koukám, tak prezentovaná aposya má víc květy do růžova a širší oblejší, ta naše se spíš skoro podobá Kennethu Schupertovi, tak čert ví, ale je hezká. Zvlášť u hybridů zjišťuju, že pokud se nejedná vysloveně o "profláklé" rostliny typu katleje Alma Kee, Chia Lin apod. tak je to někdy dost těžké něco najít.


čtv 08. říj 2009 0:37:33
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Jine nazvy orchideji....
Miro, ten název u Doritanopsisu je správný...


čtv 08. říj 2009 7:00:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Jine nazvy orchideji....
Celou situaci se jmény ve světě orchidejí bych popsal asi následovně:
1. Registrované křížení - provede-li kdokoliv na světě nové křížení dvou registrovaných orchidejí může požádat (po zaplacení nemalé částky) o registraci nového hybridu. O evidenci se stará Royal Horticulture Society ( http://apps.rhs.org.uk/horticulturaldat ... gister.asp ) ve Sanders listu. Jedná se o jediný způsob, který může mít dopad na cenu rostlin díky dohledatelnosti (téměř) všech předků, až k botanickým druhům. Historie rodokmenů sahá až do druhé poloviny 19. století.
2. Neregistrované, ale pojmenované křížení - velmi často se na trhu (obzvláště v supermarketech) objevují rostliny, které jméno sice mají, ale v Sanders listu je nenaleznete. Jde v zásadě o laciný marketingový trik, jehož jediným úkolem je zvýšit zajímavost (a cenu) prodávaných rostlin. Rodiče, prarodiče ... nemáte nikdy šanci dohledat. Skutečná cena takových jmen je stejná, jako byste některé ze svých neregistrovaných rostlin začali říkat třeba Phal. Šavlozubá Veverka ;)
Za všechny bych uvedl svoji zkušenost. Před pár lety jsem v jednom zahradnictví koupil hezký robustní Phal. Detroit a vzápětí jsem se začal pídit po jeho minulosti. Po několika mailech do Německa a Nizozemí se mi od přímého producenta mojí rostliny dostalo následující odpovědi:"Je nám líto, ale rodiče křížení Vám z obchodních důvodů sdělit nemůžeme a věříme, že to pochopíte".
No, nepochopil jsem to. Jediným důvodem může podle mě být to, že oni sami je neznají.
3. Pro mě novým okruhem je situace Dtps. Aposya - jedná se o křížení, které není registrováno dle bodu 1., ale je patentováno německými producenty u amerického úřadu (viz http://www.freepatentsonline.com/PP10393.pdf ). Z textu plyne, že genealogii křížení sice neznáme, ale výsledek je natolik dobrý, že jej "musíme" průmyslově chránit, abysme na tom co nejvíce vydělali.

Hezký den
Pavel


čtv 08. říj 2009 9:31:59
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Jine nazvy orchideji....
Na tenhle odkaz jsem taky narazila, překvapilo mně, že je na kytku patent, ale na kterou teda, protože to co máme se opravdu dost liší od fotek na googlu. Ale aby se Věra nezlobila, ta co máme od Luda se mi líbí mnohem víc, ten namodralý odstín je úžasný.


čtv 08. říj 2009 18:02:51
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Příspěvky: 1378
Bydliště: okres Turnov
Příspěvek Re: Jine nazvy orchideji....
no me prijde ze je v tom bordel. prijde mi to zmatene, zajimalo me jestli se da nekde koupit to krasne oranzove cymbidium jak je vyfocene v casopisu kouzelna orchidej, no ale bohuzel se nic takoveho najit neda.

_________________
Pekny den.
http://luludi.rajce.idnes.cz/


pát 09. říj 2009 0:47:38
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Jine nazvy orchideji....
Katko, barva v tomoto případě nehraje roli, záleží na rodičích. Jako příklad bych uvedl jiné, i když podobné křížení Dtps. Purple Gem (D. pulcherrima x P. equestris). Oba druhy se vyskytují v barevných variacích od bílé, přes růžovou, růžovo-fialovou až po takřka modrou. Křížení tedy (zhruba) vyjde dle použitých rodičů.
Hezký den
Pavel


pát 09. říj 2009 11:03:58
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Jine nazvy orchideji....
Katko, já mám žluto bílou variantu od těch Němců, kouzelná...


pát 09. říj 2009 11:35:11
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Jine nazvy orchideji....
Tak na tu žlutooranžovou doritis jsem taky koukala, snad časem až rozšířím parapety :lol:
Pavle, je to vlastně pravda, viděla jsem fotky rostlin z jediného semeníku a každá byla jiná. Hlavu si s tím lámat nebudu.
Miro: přesně tohle zářivě oranžové cymbidko mají teď u nás v Baumaxu za nehoráznou cenu, mrkni do Baumaxu ve svém okolí, třeba maj centrální závoz ;)


pát 09. říj 2009 15:28:24
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 05. led 2009 1:10:50
Příspěvky: 260
Bydliště: Jižní čechy-Kájov
Příspěvek Re: Jine nazvy orchideji....
Věrko pošly fotku a jaký má přesný název.Dík


pát 09. říj 2009 16:53:35
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron