Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 8:53:11



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 CITES a orchideje 
Autor Zpráva
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek CITES a orchideje
orchidejky píše:
...Je to od pana Sembola (http://www.cypripediums.net), měla by to být dospělá rostlina a květuschopnost jsem si trochu pojistil tím, že jsem objednal největší možnou velikost, za cenu 700,-Kč, což se mi zdá celkem dobrá cena, během příštího týdne by mělo přijít, tak poreferuju jak vypadá. Cenu nechal loňskou, ale na jaře asi bude zdražovat, zda určitě a na kolik netuším :P

Hm, no nevím , je li to legální. Zatím nevím kdo by to povolil. Zrovna tak přírodní druhy Paphiopedilum. Stále platí staré podmínky i když se tyto rostliny běžně kupují v zahraničí bez problémů. Naši ochranáři jsou však jiného mínění. Bylo by dobré o tom diskutovat a zjistit současný stav.


Naposledy upravil pavelheger dne úte 18. led 2011 20:41:22, celkově upraveno 3

Rozdělení tématu a přesun do jiného fóra



ned 16. led 2011 21:20:17
Profil
Online
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Cypripedium - species
virens píše:
Hm, no nevím , je li to legální. Zatím nevím kdo by to povolil. Zrovna tak přírodní druhy Paphiopedilum. Stále platí staré podmínky i když se tyto rostliny běžně kupují v zahraničí bez problémů. Naši ochranáři jsou však jiného mínění. Bylo by dobré o tom diskutovat a zjistit současný stav.

Už několikrát jsem se chystal, že si příslušné zákony přečtu, ale nakonec na to zatím nedošlo. Takže pro začátek bych citoval server http://botany.cz/cs/cites/, kde se mimo jiné píše:
Citace:
V České republice také platí povinnost registrace držených nebo chovaných druhů, které jsou zařazeny do seznamů CITES. Tuto registraci provádějí krajské úřady, správy CHKO a NP – seznam povinně registrovaných druhů CITES můžeme nalézt ve vyhlášce č. 227/2004 Sb.

na jiném místě se pak píše:
Citace:
Důležitým detailem zákona je, že bez prokázání původu je zakázáno zvláště chráněnou rostlinu, zvláště chráněného živočicha nebo rostlinu a živočicha chráněného podle mezinárodních úmluv držet, nabízet k prodeji nebo je zpracovávat.

Pro zajímavost dodám, že stejně jako je na tom zde diskutovaný Cyp. calceolus, je na tom též (mimo jiné) i Galanthus nivalis = Sněženka podsněžník, které každoročně vykvétají na tisících (možná desetitisících) skalek, zahrádek a předzahrádek po celé republice.
Hezký den
Pavel


ned 16. led 2011 22:34:59
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Cypripedium - species
No, vzhledem k tomu, že je mezinárodní úmluvou chráněná i Bletilla striata, tak si myslím, že by člověk nemohl bez patřičných povolení pěstovat nic. Také by mě zajímalo, jestli má takováto osvědčení i hobby market, kde se B. striata dá bez problémů koupit.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


ned 16. led 2011 22:59:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Cypripedium - species
pavelheger píše:
virens píše:
Hm, no nevím , je li to legální. Zatím nevím kdo by to povolil. Zrovna tak přírodní druhy Paphiopedilum. Stále platí staré podmínky i když se tyto rostliny běžně kupují v zahraničí bez problémů. Naši ochranáři jsou však jiného mínění. Bylo by dobré o tom diskutovat a zjistit současný stav.

Už několikrát jsem se chystal, že si příslušné zákony přečtu, ale nakonec na to zatím nedošlo. Takže pro začátek bych citoval server http://botany.cz/cs/cites/, kde se mimo jiné píše:
Citace:
V České republice také platí povinnost registrace držených nebo chovaných druhů, které jsou zařazeny do seznamů CITES. Tuto registraci provádějí krajské úřady, správy CHKO a NP – seznam povinně registrovaných druhů CITES můžeme nalézt ve vyhlášce č. 227/2004 Sb.

na jiném místě se pak píše:
Citace:
Důležitým detailem zákona je, že bez prokázání původu je zakázáno zvláště chráněnou rostlinu, zvláště chráněného živočicha nebo rostlinu a živočicha chráněného podle mezinárodních úmluv držet, nabízet k prodeji nebo je zpracovávat.

Pro zajímavost dodám, že stejně jako je na tom zde diskutovaný Cyp. calceolus, je na tom též (mimo jiné) i Galanthus nivalis = Sněženka podsněžník, které každoročně vykvétají na tisících (možná desetitisících) skalek, zahrádek a předzahrádek po celé republice.
Hezký den
Pavel

Kdysi jsem musel všechny pěstované střevíčníky zaevidovat na ministerstvu životního prostředí. Pak se od toho z nějakých mně neznámých důvodů upustilo a dnes to nikdo (asi) nevyžaduje.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 16. led 2011 23:24:35
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Cypripedium - species
Taky mám registrovanou asi dvacítku Paph. species. Vše ještě jako nákup ze zahraničí před vstupem do CITES . Na konferenci Interorchid 2001 byl příspěvek (Úmluva CITES a orchideje od Jan Kučera) kde kritéria pro držení nebyly tak přísné. Obchodování a množení rostlin se vůbec nepovoluje. Je to deset let staré a naskenuji to a dám to sem. Jen tak pro zajímavost. Kdo jste v nedávné době žádali o dovoz orchidejí tak se podle formuláře nic nezměnilo. Přijde li vám kontrola do bytu jste povinni doložit původ rostlin.


ned 16. led 2011 23:53:08
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Cypripedium - species
Rostliny objednané u pěstitelských firem jsou doložitelné, člověk má doklad ale co například nákup na výstavách? Jak to děláte Vy?


pon 17. led 2011 7:32:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Cypripedium - species
Příliš to nesleduji. Pokud ale platí ta rozšiřující část- na všechny botaniky, tak se dostávají mimo zákon nejen všichna květinářství, ale také asi polovina populace.


pon 17. led 2011 19:58:21
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Cypripedium - species
Přiznám se, že to zkrátka neřeším.
Paradoxem totiž je, že důkaz o nabytí CITESových rostlin by vlastně měl být uchováván na věky věků (tedy pokud žije dotyčná rostlina. Mířím tím konkrétně k už zmíněným sněženkám. Představte si, že si ji někde koupíte (poctivě a s patřičným dokladem) a vysadíte k domu na zahrádku. Pokud místo výsadby bude jen trochu rozumné bude se sněžence dařit a bude se dokonce i úspěšně pomalu množit. Jenže člověk tu není na věky, jednou odejde a tak v případě trvalé platnosti příslušného zákona, musí také Vaši potomci prokázat, kde se ta rostlina u nich na zahradě vlastně vzala.
Takže přijemný život v archivu dokladů :mrgreen:
Hezký den
Pavel


pon 17. led 2011 21:26:55
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Cypripedium - species
Hm, ono to nebude tak složité - na sněženky se vztahuje výjimka - "§ 49 odst. 2 písm. b) a c) zákona č. 114/1992 Sb. stanoví, že ochrana podle tohoto zákona se na rostliny nevztahuje, pokud jsou pěstovány v kulturách získaných povoleným způsobem anebo pocházejí z dovozu a nejsou předmětem ochrany podle mezinárodních úmluv" - doslovná citace ze stránek MŽP. Takže prokazovat původ musí jen ten, kdo obchoduje s řezanými květy nebo cibulkami; a tady stačí zjednodušený doklad o nabytí z kultury od předchozího prodejce. Stejné je to třeba u plazů nebo obojživelníků - hroznýš Boa constrictor a krajta Morelia viridis, případně žáby čeledi Dendrobatidae jsou také v CITES, ale rozmnožují se v lidské péči tak dobře, že se automaticky všechna zvířata na trhu se zjednodušeným dokladem původu považují za legální.
Na druhou stranu výklad zákona ze strany ČIŽP bývá někdy tragický - viz Pavel Pavlíček a Turbinicarpus alonsoi...
T.

P.S. Opravil jsem gramatickou chbu ve svém příspěvku.


Naposledy upravil tommy dne úte 18. led 2011 20:23:45, celkově upraveno 1



úte 18. led 2011 0:30:25
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Cypripedium - species
Těch různých akcí kterými se ochranáři chlubí najdete na jejich stránkách každý rok několik. Včetně té Turbinicarpus alonsoi...
Zjistíte jak jste bezmocní i tehdy když máte pravdu. Proto mne to zastrašilo a množení Paphiopedilum species jsem odložil na neurčito. Dnes kdy Paph. species je na každé výstavě v hojném počtu to ani nemá větší důvod. Jak se staví ochranáři k CITES je dobré si přečíst.
Příloha:
IMG_0017.pdf [90.82 KiB]
551 krát
Příloha:
IMG_0018.pdf [321.32 KiB]
478 krát
Příloha:
IMG_0019.pdf [119.75 KiB]
522 krát
Příloha:
IMG_0020.pdf [134.6 KiB]
501 krát
Příloha:
IMG_0021.pdf [162.1 KiB]
556 krát
Příloha:
IMG_0022.pdf [164.46 KiB]
487 krát


úte 18. led 2011 19:25:00
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: