Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 14:56:11



Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1000 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 100  Další
 Právě kvete 11 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Právě kvete 11
Příloha:
P1260359.JPG
P1260359.JPG [ 51.88 KiB | Zobrazeno 2361 krát ]
Příloha:
P1260358.JPG
P1260358.JPG [ 50.17 KiB | Zobrazeno 2361 krát ]
Paphio píše:
Tu možnost připouštím. Ale myslím že její pravděpodobnost je tak 20%. Někteří lidé takové podezřelé rostliny nechávají ve sbírce a postupně si celou sbírku zas***u virózami. Virózní katleje a často i Cymbidia často mnohdy normálně rostou a kvetou. Naproti tomu virózy u Phalaenopsis působí na rostliny mnohem ničivěji. Část kytek v silně zamořené sbírce nevykazuje žádné symptomy, ale rostliny jsou infekční. Mnohdy se viróza projeví jen při pěstitelské chybě. Virózy u katlejí se často nepřenášejí semenem na rozdíl od viróz Phalaenopsis.

Děkuji za odpověď.
Ony snad jsou virózy i okolo v přírodě. Takže odstraněním napadených rostlin se odpomůže pouze částečně. Když vidím kolik hmyzu mi denně létá do ZZ. Dokonce se tam naučili létat nad ránem i ptáci aby si na té havěti pošmákli. Snad se ale zase ta infekce nepřenáší na zdravou rostlinu tak snadno.
Tady mám snímky dalšího adepta, kterého by bylo lepší odstranit, protože to bude možná viróza. Jsou to listy té Stanhopea oculata, která mi na Slovensku tak nádherně kvetla. Nové výhony ale bezdefektní a květy také. Rok mi trvalo, než jsem zjistil, že fleky se tvoří z přeslunění a zejména v zimě, když jsem měl rostlinu blíže zdroji světla než unesla, možná i spektrem světla. Na zastíněných částech listů se to neprojevovalo. Z postřiků, přehřátí, špatného poměru prvků v substerátu ap. se takové anomálie také občas udělají.
Takže co. Pokud se vyskytne jakákoliv anomálie hned rostlinu spálit? Z toho by určitě měli radost prodejci, protože půlka toho co člověk koupí by se postupně vyházela. Navíc, jak jste napsal, tak se viróza v dobrých podmínkách může vizuálně ztratit a pak zase objevit. Pak ale udržet čistou sbírku není ani možné.
Mě se defektní květy ani nové výhony zatím neobjevily na ničem kromě tohoto hybrida. Tím ale nechci říci, že by sbírka virózy neměla. Když ale něco nedokáži rozpoznat od jiných převážně fyziologických chorob tak se proti tomu těžko bojuje. Vyhazovat cenné rostliny jen kvůli podezření na něco se mi také nechce. Zvláště když jsem se často přesvědčil, že se o virózu nejedná.
Co tedy včíl?


sob 02. zář 2017 9:27:27
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Právě kvete 11
Jak jste se přesvědčil že se o virózu nejedná? Nechal jste rostliny testovat, nebo jste se na šťávu díval elektonovým mikroskopem? Koneckonců jsou větší odborníci, některému pošlete foto a zeptejte se na názor. Virózy jistě v přírodě jsou, ale mnohem vzácněji nežli v kulturách. Na té Stanhopeji to na virózu nevypadá.
Nemocné rostliny vyřazuji z kultury, a myslím že se mi to vyplatilo. I různá houbová či bakteriální onemocnění jsou nakažlivá a opakované postřiky to takřka nikdy nevyřeší, pokud nemá rostlina optimální podmínky- což někdy nejde zajistit.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 02. zář 2017 11:11:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Právě kvete 11
Myslím si, že to viróza bude. Ale nikdy se to nedá při prvním kvetení 100% potvrdit. Je tomu třeba dát čas ale rostlinu naprosto izolovat. Já jsem si kdysi přitáhl virózu tak , že jsem koupil nádhernou rostlinu a když už byla tak skvělá a bylo povolení tak hned tři rostliny. Protože to byla rostlina nádherná peněz bylo poskrovnu tak menší rostliny 3". Pak jsem je tři roky pěstoval a když první vykvetla tak mě jímala hrůza. Byla jasně virózní. Vůbec by mě nenapadlo, že i další jsou taky virozní. Takže výsledek zavlečené virózy byl ten, že jsem postupně během asi 5 let vyhodil přes 20 rostlin na které se to přeneslo. Takže pozor na virózu. Nikdy nemůžete říct "ve skleníku virózu nemám"
Podstatné taky je, že se ty fleky každoročně přemístí na jiné místo. Teď jsou na sepalech příště může být flek na petalech.
Při manipulaci s virozní rostlinou je dobré si dobře umýt ruce. A taky pozor na kuřáky. V tabáku je docela dobře ukryt jeden z nejhorších virů. Jednou jsem měl štěstí a když mě přišla zásilka rostlin tak první nahoře byla Miltonia spectabilis var. Moreliana zcela jasně virozní i na listech. Nevyhodil jsem ji neboť mě ji bylo líto za ty peníze :lol: ale dal jsem ji do jiné místnosti kde časem zdechla sama. Některé silně napadené rostliny evidentně strádají a nechcou růst. Netýká se to Cymbidií a některých Cattlejí a možná i jiných ale kterých nevím.


sob 02. zář 2017 11:32:18
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Právě kvete 11
Ještě ta Stanhopea oculata. To podle mě není viróza. To bude nějaké fyziologická porucha . Může být převážně hnojením světlem , chladem ? Těžko určit ale viróza vypadá jinak. Chce to promrskat Góóógl a dá se tam na to téma najít dost fotek.
https://www.google.cz/search?dcr=0&biw= ... cDa_g8nVqw


sob 02. zář 2017 12:02:42
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Právě kvete 11
Paphio píše:
Jak jste se přesvědčil že se o virózu nejedná? Nechal jste rostliny testovat, nebo jste se na šťávu díval elektonovým mikroskopem? Koneckonců jsou větší odborníci, některému pošlete foto a zeptejte se na názor. Virózy jistě v přírodě jsou, ale mnohem vzácněji nežli v kulturách. Na té Stanhopeji to na virózu nevypadá.
Nemocné rostliny vyřazuji z kultury, a myslím že se mi to vyplatilo. I různá houbová či bakteriální onemocnění jsou nakažlivá a opakované postřiky to takřka nikdy nevyřeší, pokud nemá rostlina optimální podmínky- což někdy nejde zajistit.

Já jsem přeci nenapsal, že vím, že rostlina není virózní. Já jsem pouze zjistil, že dané fleky mají společné to, že jsou na listech exponovaných ke zdroji světla a časem jsem si i všiml, že tam kde něco stíní tak se to neprojevuje. Také na nových listech se to již neprojevuje. Všechny květy byly bez viditelného poškození. Jistotu ale nemám, elektronovým mikroskopem to nikdo nezjišťoval.
A nyní k druhému tučně označenému: Vy píšete, že to asi viróza na té Stanhopeji nebude, ale jistý si nejste. Takže spolehlivě se to dá identifikovat pouze tím mikroskopem. Navíc infikované mohou být i rostliny na kterých to ještě není vidět a několik roků se to viditelně ani nemusí projevít- jak píše virens. Přitom ale celou dobu budou infekční.
Takže jak jsem již napsal, co včíl?
Zlikvidovat všechno co má někde nějaké podezřelé poškození i včetně té Stanhopeje- aby byla jistota? Nebo úplně všechno, protože už se to mohlo nakazit a ještě se to neprojevilo? Izolace dlouhodobě u mne není možná protože v jiných místnostech nemám podmínky pro pěstování orchidejí.
Já pohledem virózu nepoznám a jak je vidět ani Vy s určitostí ne. Vás navíc považuji za větší odborníky v této problematice než jsem já.
Stále ale zůstává nezodpovězená otázka jak to v amatérských podmínkách mám řešit.
A co u kaktusů, těch se virózy netýkají? Pěstuji několik tisíc rostlin v jednom skleníku asi 30 roků a žádné deformované květy se tam neobjevují. Pouze asi dvakrát za to období se stalo, že některé rostliny ztratily u růstových středů trny. Později jsem zjistil že to bylo Organofosfátem při postřiku proti škůdcům- kdysi , nikoli virózy. Kdyby se to přenášelo tak snadno z rostliny na rostlinu třeba hmyzem tak už bych musel vyhodit celou sbírku kaktusů.
Každopádně děkuji za Vaše reakce, kterých si vážím. Zatím mne to ale nepřesvědčilo k tomu, abych všechny rostliny na kterých se mi něco nezdá a nedokáži to identifikovat vyhodil. Navíc ani tím by se to nevyřešilo.
Jediné skutečně spolehlivé řešení by bylo vyházet orchideje a do ZZ si dát pohovku a začít sbírat známky nebo pivní tácky :lol: :lol:
Teď ale vážně. Zkusím na Google-jak napsal virens- pohledat něco o virózách, jestli mě to někam posune a uvidím.


sob 02. zář 2017 13:52:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Právě kvete 11
Zatím mne to ale nepřesvědčilo k tomu, abych všechny rostliny na kterých se mi něco nezdá a nedokáži to identifikovat vyhodil...Když si budu na 80% jistý že je určitá žena nakažená, tak s ní taky nebudu spát... Tu katleju bych doporučoval hned vyhodit.
K testování se používá durman. Listy se poraní smirkovým papírem a na to místo se nanese šťáva z testované kytky. Speciální testy jsou drahé a nezjišťují všechny viry. Pokus s durmanem prakticky nic nestojí a zachytává dosti široké spektrum virů.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 02. zář 2017 17:17:41
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Právě kvete 11
Paphio píše:
Zatím mne to ale nepřesvědčilo k tomu, abych všechny rostliny na kterých se mi něco nezdá a nedokáži to identifikovat vyhodil...Když si budu na 80% jistý že je určitá žena nakažená, tak s ní taky nebudu spát... Tu katleju bych doporučoval hned vyhodit.
K testování se používá durman. Listy se poraní smirkovým papírem a na to místo se nanese šťáva z testované kytky. Speciální testy jsou drahé a nezjišťují všechny viry. Pokus s durmanem prakticky nic nestojí a zachytává dosti široké spektrum virů.

List durmanu se poraní smirkovým papírem a nanese se na něj šťáva z testované kytky- list či květy Cattleye bych obětoval. Co ale dál, jak se pozná jestli je virózní nebo ne? Rád bych něco podnikl než kytku vyhodím :cry:


sob 02. zář 2017 17:37:34
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Právě kvete 11
virens píše:
Ještě ta Stanhopea oculata. To podle mě není viróza. To bude nějaké fyziologická porucha . Může být převážně hnojením světlem , chladem ? Těžko určit ale viróza vypadá jinak. Chce to promrskat Góóógl a dá se tam na to téma najít dost fotek.
https://www.google.cz/search?dcr=0&biw= ... cDa_g8nVqw

Děkuji za odkaz. Tak nějak jsem to prohlédl, ale háček je v tom, že mi připadá že některé druhy skvrn jsem i na kytkách měl. Něco bylo od škůdců, jiné možná houbové. Nevím. Někdy jsem i listy ostříhal a dále pak rostlina rostla normálně a tvoří listy zdravé. Podobné hnědé skvrny jsem měl i od svilušek.
Pravda ale je, že takové ty všelijaké kruhové či podélné útvary nikoli. On také každý napíše a nafotí všechno možné takže se všemu dá věřit pouze částečně :cry: Nepřipadá mi ani na těch snímcích v odkazu že všechno jsou následky viróz :cry:
Problém asi bude v tom, že jsem málo odborně fundovaný a nerozeznám virózu od některých následků fyziologických chorob a škůdců. Pouze jednou jsem koupil kytku. Bylo to Catasetum pileatum, které poté rostlo zkrouceně, mělo na sobě různé nekrotické skvrny a propadliny a vypadalo jako mrzák. Nezjistil jsem na něm žádného škůdce. Pak začalo nasazovat na květ a stvol asi po 5cm zežloutl a zaschnul. Naštval jsem se a kytku vyhodil, protože jsem měl ještě zdravou rostlinu od stejného druhu.


sob 02. zář 2017 17:58:38
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Právě kvete 11
zaruba, jistě není všechno správně :roll: . Zadáte nějakou kytku a objeví se tam lecos. Takže nelze všemu věřit. S tím durmanem a ještě jednou plevelnou rostlinou (podobnou čtyřlístku ale přesně nevím jak se jmenuje) jsem o tom někde četl nebo slyšel ale jen dedukcí si myslím, že je chytlavej na viry a objeví se na něm časem nějaké virové fleky nebo typické mozaiky.


sob 02. zář 2017 18:29:51
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Právě kvete 11
virens píše:
zaruba, jistě není všechno správně :roll: . Zadáte nějakou kytku a objeví se tam lecos. Takže nelze všemu věřit. S tím durmanem a ještě jednou plevelnou rostlinou (podobnou čtyřlístku ale přesně nevím jak se jmenuje) jsem o tom někde četl nebo slyšel ale jen dedukcí si myslím, že je chytlavej na viry a objeví se na něm časem nějaké virové fleky nebo typické mozaiky.

Děkuji za vysvětlení. Myslel jsem si, že to asi nějak takhle bude fungovat, ale říkal jsem si, že s tím možná máte nějaké osobní zkušenosti Vy, nebo někdo na fóru kdo to přečte. Chtěl bych to vyzkoušet, tedy jestli seženu durman :)


ned 03. zář 2017 6:33:36
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.   [ Příspěvků: 1000 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 100  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron