Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 0:20:07



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 448 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 45  Další
 fotovlákno 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: fotovlákno
Pane Křesina děkuju tak vlastně tento histogram není v pořádku - je tam ještě moc modré.


Přílohy:
histogram.jpg
histogram.jpg [ 150.94 KiB | Zobrazeno 3985 krát ]
pon 18. led 2016 12:11:00
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: fotovlákno
...tak vlastně tento histogram není v pořádku - je tam ještě moc modré.

To se nedá tak říct. Z tohoto histogramu je vidět, že červený kanál a zelený kanál mají histogram takřka identický, kdežto histogram pro modrý kanál je odlišný. To odpovídá tomu, že na fotce převládají žluté a modré tóny. Žlutá na monitoru vzniká skládáním červené a zelené.
Dále je vidět, že v tmavých částech snímku (jimž odpovídá levá část histogramu) převládá modrá. Naopak ve střední části histogramu odpovídající středně tmavým oblastem převládá červený a zelený kanál, na snímku jsou tyto části laděné do žluta. Zda je to správně nebo ne, nemohu rozhodnout, protože nevím, jak ta zeď vypadá doopravdy. To je právě rozdíl proti příkladu s bílým květem. Pokud skutečně vím, že květ je bílý, není co řešit a odpovídající pik v histogramu se musí u všech tří kanálů krýt. U vrcholů histogramu, které odpovídají barevným plochám, tomu tak není.
Tohle se nejlíp pochopí prohlížením histogramů fotek, hlavně takových, kde jsou nějaké dominantní barevné plochy nebo je celá fotka nějak barevně laděná. Mám na mysli třeba zelenou louku, moře a modré nebe, žlutá pláž, moře a nebe, zelené listy a červený květ, zelené listy a bílý květ a tak podobně. Taky je dobré mít trochu v oku, jak se míchají barvy na monitoru a jaké hodnoty pro jednotlivé kanály mají různé barvy. Hodně k tomu pomůže primitivní program Malování, který má v počítači skoro každý a v němž si lze barvy libovolně namíchat.
A pak je tam úplně vpravo vidět drobný přepal, to je ta čárka nalepená na pravý okraj. Na snímku jsou tyto malé přepaly na okrajích horních tří lístků a na kameni vevo od horního listu.
Lukáš Křesina


pon 18. led 2016 14:27:28
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: fotovlákno
Omlouvám se, že do toho vstupuji, ale úpravy snímků jsou tak složitá záležitost, že se ji učí i profesionál celý život.
I kdyby jste sehnala opravdu neutrální šedou destičku, nebo opravdu bílý papír, neznamená to, že snímek bude dobře barevně vyvážen. Pod různým úhlem natočení papíru na něj bude dopadat různě barevné světlo(např. z oblohy, nebo odraz od fasády domu ap.) a to způsobí, že barva papíru bude utíkat do různých barevných nádechů. Když pak nafotíte snímek z trochu jiného úhlu než destičku bude vše jiné.
Upravit bílý květ aby byl bílý prakticky není možné, protože ani ve skutečnosti není celý bílý. Na jeden plátek dopadá třeba sluneční světlo a zbarvuje ho do žluta a druhý jehož část je ve stínu utíká do modra, protože je osvětlen modrým světlem oblohy. Kterou část tedy rovnat na tu správnou bílou?
Abych to zamotal totálně tak ještě: Většina snímků vypadá lépe, když někam barevně utíkají, než když jsou vyvážené na bílou.
Pokud např. západ slunce vyvážíte ve světlech na bílou tak ztratí zcela tu kouzelnou atmosféru. Snímek utíkající do červena bude daleko působivější protože při západu slunce je světlo červené i ve skutečnosti.
Bílý květ focený v nízkém odpoledním slunci bude daleko lépe vypadat utíkající do žluta, nežli vyvážený na bílou. Atd....atd.
Myslím, že nejdůležitější než se pustím do úprav snímku je rozhodnout se co má snímek vyjadřovat a jaké parametry mám vlastně upravovat. To jsou ale věci, které získáte až mnohaletou praxí, jak píše p. Křesina. I když si koupíte např. knihu o úpravách snímků tak je to pouze manuál ovládání. V autoškole se také můžete naučit perfektně teorii, ale to z vás výborného řidiče neudělá.
Abych ale vše vrátil do normálu:
Kdo z nás ale tiskne veliké kalendáře či pořádá výstavy velkoformátových fotografií? Myslím, že pro naše účely zcela postačí přibližné vyvážení světel, šedé a stínů na snímku a není vůbec zapotřebí manipulace v jednotlivých barevných kanálech, či podobné již složitější úpravy. Shánění pravé šedé destičky bych také přenechal někomu jinému.
Je dobré si také říci, že dost často při úpravách snímků vše souvisí se vším. Např. při úpravách se dosti často stává, že se rozjíždí histogram a to co na původním neupraveném snímku přepálené nebylo tak se úpravami může ztratit.
Doufám, že se nebudete zlobit, že jsem se do debaty takhle přimíchal :P


pon 18. led 2016 17:48:09
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: fotovlákno
Snažila jsem se vyfotit věrněji ty (úpravením nastavení korekce) kameny. Je to docela fuška .Horší je že ve foťáku se jeví barvy jinak a na monitoru taky jinak. Ty kameny jsou kombinace šedo pískově žluté.Má to napodobovat přírodu. Tady na fotu je šedá tak akorát ,když upravím žlutou aby byla věrnější je to celý moc modrý. No moc mě to nejde.


Přílohy:
2K.jpg
2K.jpg [ 195.58 KiB | Zobrazeno 3910 krát ]
KAMENY1.jpg
KAMENY1.jpg [ 194.84 KiB | Zobrazeno 3910 krát ]
úte 19. led 2016 11:32:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: fotovlákno
Příloha:
Bez názvu 6 kopie.jpg
Bez názvu 6 kopie.jpg [ 175.16 KiB | Zobrazeno 3900 krát ]
Pokud není monitor zkalibrován sondou a kalibračním programem tak vizuální úpravy nemají ani cenu. Zkusil jsem jenom jednoduše vyvážit střední tóny na šedou, světla na bílou a stíny na černou třemi tahy. To se dá udělat i bez vizuální kontroly nastavením stejných hodnot ve všech třech barevných kanálech. Jestli se Vám to ale bude líbit si netroufám odhadnout. Myslím ale, že barvy jsou věrnější. Pokud na to budete koukat na nezkalibrovaném monitoru tak asi vše bude vypadat úplně jinak :P


úte 19. led 2016 12:27:24
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: fotovlákno
Přeji hezký den.
"Pokud není monitor zkalibrován sondou a kalibračním programem tak vizuální úpravy nemají ani cenu."
Aneb mýtus zkalibrovaných monitorů. Zkalibrované monitory jsou nezbytné a potřebné pro PROFESIONÁLNÍ fotografy a grafiky, pro něž je opravdu neštěstí, pokud fotka barevně ujede třeba jen o chloupek. Ale tady jsme na amatérské úrovni a řešíme problém, jak to udělat, aby bílá byla přijatelně bílá a ne jasně modrá. Na této úrovni opravdu kalibrace sondou není nutná. Naprostá většina současných monitorů má již dostatečně přesné podání barev, aby pro tuto úroveň plně vyhovovaly. A naopak monitoru z kategorie "dědeček" většinou už žádná kalibrace nepomůže.
Mnohem větší problém pro úpravu fotek je třeba osvětlení pracoviště. Pokud je třeba počítač v obýváku a přímo nad ním je narůžovělá zářivka, je jakýkoliv pokus o barevně věrné fotky předem ztracený. A pozor, i barva denního světla se výrazně mění v závislosti na denní době a na počasí.
Dalším problémem může být nastavení počítače a monitoru a programu s nímž pracujeme, ale to už bychom se pouštěli do složitých věcí, kterým ani sám moc nerozumím. Takže se smiřme s tím, že na amatérské úrovni nám bude stačit, když monitor nemá okem viditelné zkreslení barev. Pokud bílá bude zobrazená jako bílá a neutrálně šedá jako neutrálně šedá, bez barevného nádechu, berme to, jako že to je OK. Starosti se zkalibrovaným monitorem nechejme těm, kdo to opravdu potřebují. Jinak se k žádnému rozumnému výsledku nedobereme.
Lukáš Křesina


úte 19. led 2016 14:19:19
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: fotovlákno
p. Kresina: S většinou věcí které píšete souhlasím. Sám jsem se ale přesvědčil o tom, jak "staré" počítačové vybavení mají někteří kaktusáři a myslím, že u pěstitelů orchidejí to bude podobné. Není vyjímkou že někdo má 10 i více let starý počítač i monitor. Sám mám také asi sedm roků starý a vždy když ho překalibrovávám tak na konci když se přepíná mezi zkalibrovaným a původním tak je vidět o co barvy utečou třeba za rok. Za několik let to určitě nebude zanedbatelné ani pro náročnějšího amatéra. Souhlasím ale s tím, že pokud má někdo něco relativně nového tak bude více záležet na světle které na monitor dopadá a nejvíce na něm samém aby poznal třeba šedou která ubíhá do žluta a dokázal ji odlišit od šedé která utíká do červena a nebo dokonce do zelena. Znám profesionála který si na svém zatemnělém pracovišti dokonce vyvažoval osvětlení přímo na 5500°K. To už mi připadalo ale trochu přehnané.
Vyvážení barev, nastavení kontrastu a některé jiné úpravy se dají ale také dělat bez vizuální kontroly nastavením číselných hodnot. Pro necvičené oko je to určitě přesnější.
Ono také každý z nás má jinak citlivé oko na barevné odchylky. Někdo rozezná tisíc odstínů jedné barvy a druhý sotva deset.
Myslím že pro fotky na toto fórum plně postačí přibližné vyvážení barev a nastavení kontrastu a jasu a není potřeba se ničím jiným zabývat :P


úte 19. led 2016 16:45:51
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: fotovlákno
zaruba píše:
Zkusil jsem jenom jednoduše vyvážit střední tóny na šedou, světla na bílou a stíny na černou třemi tahy. To se dá udělat i bez vizuální kontroly nastavením stejných hodnot ve všech třech barevných kanálech.

Konečně je šedá šedou dobrý to je ,jen nechápu jak toho docílit je to v upravě křivek?Tak ta šedá mě nejde.
zaruba píše:
Vyvážení barev, nastavení kontrastu a některé jiné úpravy se dají ale také dělat bez vizuální kontroly nastavením číselných hodnot.

A tohle dalo by se použít ?Ale vůbec netuším jak by se to vše pralo např. s bílým květem.


stř 20. led 2016 8:56:03
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: fotovlákno
Haki, při úpravě křivek Ti Zoner nabízí volbu kanálu: RGB - to jsou celkové jasy, R - červený kanál (red), G - zelený kanál (green) a B - modrý kanál (blue). V tomto případě by základem úpravy bylo prohnout křivku pro modrý kanál směrem dolů. Doladit by se to pak mohlo jemnou úpravou červeného a případně i zeleného kanálu.
lukáš Křesina


stř 20. led 2016 9:58:05
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: fotovlákno
JASNĚ ještě jsem ráno fotila a teď upravuji no vypadá to teda líp mám radost .Samozřejmě netvrdím že to je nejlepší. Ale posun to je.U pana Kláta mě to stejně určitě zlomí.

Ještě já už jsem na to myslela .Ten kdo mě zná tak ví začít tykání je pro mě vždycky těžký. Protože si říkám abych neotravovala. Tak jestli můžu Lukáši a Miloši jestli to neva navrhuju tykání ;)Beru to jedním šmahem.Jo a děkuju.


Přílohy:
1B.jpg
1B.jpg [ 198.48 KiB | Zobrazeno 3812 krát ]
stř 20. led 2016 10:37:39
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 448 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 45  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron