Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 21:48:12



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 448 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45  Další
 fotovlákno 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: fotovlákno
Ještě jednou přeji hezký den.
Fajn, teď už vím, že sis nastudovala teoretické základy, než ses do focení kapek pustila, to je jen dobře. Pokusím se proto jen o pár postřehů.
Především je to otázka nasvícení. Na Tvých fotkách vidím na kapkách ostré přepálené odlesky blesku. Vypadá to, jako když tam práskneš bleskem bez jakéhokoliv difuzéru, a to asi není dobře. Fotíš lesklý povrch vody a na fotce potřebuješ dobře vymodelovat tvary - jak té kapky, tak i vln na hladině. A to jasně napovídá, že osvětlení musí být měkkým, rozptýleným světlem, nejlépe nepřímé odrazem. Externí blesk, který umožňuje natočit hlavu blesku, anebo dokonce umístit ho zcela mimo fotoaparát, je tady obrovskou výhodou. Při svícení vestavěným bleskem by asi bylo nutno použít mezi bleskem a kapkami nějaké stínítko, které by světlo blesku odklonilo na odraznou plochu. Anebo aspoň použít nějaký difuzér na změkčení světla.
Možná by bylo zajímavé aspoň cvičně ty fotky převést do černobílé podoby. Ovšem ne nějak mechanicky, ale trochu si s tím pohrát. Podívat se, jak vypadá kresba v jednotlivých barevných kanálech a pak je podle toho vhodně namixovat. Po odstranění rušivých barev uvidíš mnohem lépe, jak jsou dobře či hůře vymodelované tvary a jestli je to dobře nasvíceno.
Vliv tvaru a velikosti misky je vcelku logický. Fotky kapek jsou nejpůsobivější, pokud jsou kolem nich soustředné kruhové vlny. Pokud se tyto vlny odráží od stěn misky a navzájem interferují, soustředné vlny se rozbijí. Plyne z toho i to, že je třeba věnovat pozornost výběru ohniskové vzdálenosti objektivu, aby byl optimální poměr mezi velikostí kapek a šíří záběru. Samozřejmě je třeba najít i ten správný úhel pohledu, aby byla hladina dobře vykreslená.
A konečně, kompozici snímku je třeba dotvořit perfektním srovnáním svislic a vhodným ořezem.
Přeji hodně štěstí a pevné nervy při dalších pokusech.
Lukáš


stř 10. bře 2021 11:29:39
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: fotovlákno
lukas.kresina píše:
A konečně, kompozici snímku je třeba dotvořit perfektním srovnáním svislic a vhodným ořezem.


Máš pravdu tohle zanedbávám. Je to někdy drobnost která může narušit kompozici. Přitahuje to oči. Dám na to bacha. Jinak budu se s tím prát dál. Díky. H


Přílohy:
Poznámka: foto už tu bylo tak jen pro příklad
94.jpg
94.jpg [ 76.43 KiB | Zobrazeno 2670 krát ]
stř 10. bře 2021 21:49:15
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: fotovlákno
Istý čas som sa foteniu venoval .... A skúšal som samozrejme fotiť aj kvapky vody. Žiaľ, dnes už mi z hlavy "vyšumelo" info o správnom nastavení aparátu. Vtedy som našiel web istého fotografa, ktorý presne popisoval, aké hodnoty nastaviť (iso, čas, clona). Samozrejme to bol len hrubý popis. Ďalej bolo potrebné sa hrať, skúšať a vylepšovať techniku fotenia ...
Ako už písal p. Kresina - chce to hlavne externý blesk a rozptýliť svetlo difúzorom. Ja doteraz exterňák nemám a to bol vlastne aj dôvod, prečo som s fotením kvapiek rýchlo skončil a nevenoval sa tomu ďalej.
Matne ale spomínam, že som kdesi čítal o rôznej hustote kvapalín na dosiahnutie lepších výsledkov (napr. kvapkať mlieko do vody). Mlieko zároveň sa dá prifarbiť potravinárskym farbivom a tak vzniknú farebné kvapky.

V prílohe 2 moje fotky.

Inak dávam do pozornosti týchto fotografov (dole kliknúť na meno a otvorí sa zbytok ich fotografii):
Ale varujem pred silným úžasom a príp. znechutením nad vlastnou tvorbou :lol: Zároveň je to však výzva k niečomu takému sa dopracovať ;)

https://1x.com/photo/41452
https://1x.com/photo/45985


Přílohy:
IMG_0944x.jpg
IMG_0944x.jpg [ 114.18 KiB | Zobrazeno 2633 krát ]
IMG_0958.JPG
IMG_0958.JPG [ 114.44 KiB | Zobrazeno 2633 krát ]
ned 14. bře 2021 10:01:10
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: fotovlákno
No...cheron ty fotky v příloze se mě líbí. V odkazu už je to takový umělý.
Zatím se mě teda moc nedaří .Jasný je to o zkoušení .Někdy chytnu „rapla“a vůbec mě to nejde. :mrgreen: Taky než to člověk všechno připraví . Taky jsem viděla kapky které padají do nějaké sypké hmoty a jak jde kapka nahoru vznikne něco zvláštního. Nápady jsou ten externí blesk by byl dobrej.


ned 14. bře 2021 10:51:36
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: fotovlákno
Ešte je tu možnosť exter. blesk si požičať - teda za predpokladu, že poznáte niekoho v okolí, kto ho má ...


ned 14. bře 2021 14:17:47
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: fotovlákno
Nedalo mi a mrkol som na YT - tam sa dá nájsť takmer čokoľvek. Tutoriály k foteniu kvapiek nevynímajúc !
A napadlo ma, že vlastne exter. blesk nie je vôbec potrebný ! Stačí silné osvetlenie - nejaký permanentný silenejší zdroj svetla.
Hneď som dostal chuť niečo "vytvoriť" (vyfotiť), len teraz na to nemám moc času. Ale snáď v blízkej dobe sa k tomu dostanem. Do tej doby sa budem tešiť na Vaše fotky kvapiek ;)

https://www.youtube.com/watch?v=3zUA7DUQl_c
https://www.youtube.com/watch?v=FaKbpw4Ko8A


ned 14. bře 2021 14:46:11
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: fotovlákno
cheron píše:
Do tej doby sa budem tešiť na Vaše fotky kvapiek ;)


No tak to je výzva ha ha .Viděla jsem dobrý fotky z ohniskový vzdálenosti 24mm ,50mm ale i 100mm a víc. Já mám 28mm macro objektiv .V tom je trochu potíž strašně to prská voda je všude. Tou 50mm se mě nedaří zaostřit. Moje fotka je taková rozpatlaná .Nevidím info o Vaší fotce. Je pěkně ostrá. Jo to mléko je super posílám foto .No spíš kvůli tý hladině. Na ty odkazy- jasný to je pohled pro silný nervy.


Přílohy:
Poznámka: 1/200 F13 50mm ISO800
3.jpg
3.jpg [ 146.12 KiB | Zobrazeno 2597 krát ]
ned 14. bře 2021 16:34:20
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: fotovlákno
Mám něco nového je to návštěva z Marsu .Je to teda focený zase jen z bleskem .Ten difuzér zatím nemám. Jasný jde použít i kelímek od jogurtu -no nějak mě to nešlo.


Přílohy:
1.jpg
1.jpg [ 180.07 KiB | Zobrazeno 2559 krát ]
3.jpg
3.jpg [ 199.25 KiB | Zobrazeno 2559 krát ]
pon 15. bře 2021 18:05:00
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: fotovlákno
Haki, sice toto jsem nikdy nefotil ale vypadá to zatím moc dobře. Bohužel, je na to potřeba výměnné objektivy. :|


pon 15. bře 2021 22:31:44
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: fotovlákno
Ahoj no však to mám. Objektivy mám 3x .Canon EF 50mm f/1,8 , Canon EF-M 28mm f/3.5 ,
a Canon EF-M 15-45mm .
Nějak mě ty kapky dostaly tajně jsem doufala ,že to bude lepší. Je z toho ale strašnej čurbes a to jsem ještě nezačala z barvama. :)


pon 15. bře 2021 23:00:07
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 448 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron