Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 20:17:29



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 448 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 45  Další
 fotovlákno 
Autor Zpráva

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek fotovlákno
Zdravím všechny fandy fotografie,po diskusi bych si dovolil založit vlákno,které se bude věnovat všemu kolem fotografování,orchidejí obzvláště.. 8-)
Zkusíme spolu najít odpovědi na Vaše otázky,a zlepšit úroveň fotografií těch,kteří o to mají zájem.... :idea:
Někdy stačí maličkost v nastavení,a fotografie Vaší -ke květu pracně přivedené orchideje-může vypadat o poznání lépe... :roll:
P.S...kéž by bylo pěstování orchidejí tak snadné,jako jejich focení... :lol:

_________________
www.orchids.webnode.cz


úte 21. úno 2012 15:59:58
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: fotovlákno
Nebudu se rozepisovat o tom,co byste měli dělat Vy,ale co musím udělat já,aby fotka za něco stála... ;)
Je několik věcí,které považuji za nutné:
STATIV.
Bez něj fotografii "nepohyblivých" (nechci říkat "neživých") motivů pokud možno nedělám.
Na stativu mám trojcestnou hlavu,která umožní nastavit foťák do libovolné polohy.
K focení hodně velkých detailů používám makrosáňky (viz foto),to ale pro dobrou fotku není nezbytné.
Ostření přepnu na MF (manual focus) a doostřuji pomocí sáněk.V domácích podmínkách (není vítr) nemusí být stativ nijak robustní,ale měl by odpovídat hmotnostně foťáku.
Jako nouzovka může posloužit i pytlík s fazolemi (rýží,čočkou,pískem),do něhož si foťák "lehne" a ani se nehne... :mrgreen:
Zásadně používám samospoušť,nejlépe 12 sec... :P


Přílohy:
web.makro.jpg
web.makro.jpg [ 150.43 KiB | Zobrazeno 12989 krát ]

_________________
www.orchids.webnode.cz


Naposledy upravil marťan dne úte 21. úno 2012 19:29:24, celkově upraveno 2

úte 21. úno 2012 16:29:08
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 20. lis 2009 15:44:42
Příspěvky: 725
Příspěvek Re: fotovlákno
Skvělý nápad, za rady budu moc ráda. Stativ mám a také bych si chtěla koupit nový fotograf. Mám starší Olympus SP-320, s tím asi už moc zázraků neudělám, i když micro i macro má :? Ale se samospouští jsem ještě orchideje fotit nezkoušela.


úte 21. úno 2012 16:35:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: fotovlákno
ma-ja píše:
Skvělý nápad, za rady budu moc ráda. Stativ mám a také bych si chtěla koupit nový fotograf. Mám starší Olympus SP-320, s tím asi už moc zázraků neudělám, i když micro i macro má :? Ale se samospouští jsem ještě orchideje fotit nezkoušela.


KAŽDÉ zmáčknutí spouště rozhýbe foťák (i na tom nejpevnějším stativu).Může se ještě použít-jako alternativa-předsklopení zrcátka u zrcadlovky,anebo infraspoušť,anebo spoušť dálková-pokud je to ve výbavě foťáku... 8-)
Orchideje mají obrovskou výhodu,že nezdrhnou ze záběru(jako např.psi,děti a jiné hyperaktivní modely... :mrgreen: )

_________________
www.orchids.webnode.cz


úte 21. úno 2012 16:53:24
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: fotovlákno
zrcadlovka x bezzrcadlovka x kompakt (mobil)
Pokud chci to nej - beru si zrcadlovku a ta nejlepší skla.
Před několika lety přišel Olympus + Panasonic s tzv. "bezzrcadlovkami"-mirrorless m4/3.V současné době už mají víceméně podobný systém i Sony,Samsung,Nikon,Pentax.
Je to - dle mého názoru - nejlepší volba "kvalita x cena",na trhu je už i spousta výborných výměnných objektivů.Beru si ji vždy,když se mi nechce tahat 12-ti kilovou fotobrašnu se zrcadlovkou,vleze se mi i se třemi objektivy do větší ledvinky.Pokusím se ukázky,které sem dám,fotit právě touto "bezzrcadlovkou".
Ale jelikož většina z nás fotí kompaktem (mobilem),je třeba získat maximum i z těchto fotek.Nota bene-pro makrofotografii mohou mít i velkou výhodu díky velké hloubce ostrosti... ;)

_________________
www.orchids.webnode.cz


Naposledy upravil marťan dne úte 21. úno 2012 17:52:13, celkově upraveno 1



úte 21. úno 2012 17:05:14
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 20. lis 2009 15:44:42
Příspěvky: 725
Příspěvek Re: fotovlákno
Mám u foťáku 12 sec. samospoušť, vytáhnu stativ a zkusím.


úte 21. úno 2012 17:29:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: fotovlákno
HLOUBKA OSTROSTI.
Zásadním způsobem ovlivňuje výsledek snažení.Jedná se o to,kolik z foceného prostoru se nachází v rovině ostrosti (je ostré).
Je ovlivněna několika veličinami,které můžeme-alespoň částečně-ovlivnit nastavením na foťáku (kromě velikosti čipu...:)
1.CLONA - čím větší "díra" do foťáku,tím menší hloubka ostrosti (DOF-depth of field).
Číslování je naopak-čím nižší číslo,tím větší "díra",tím méně se cloní.
Příklad-při cloně 2,0 je objektiv otevřen dokořán,na čip proudí nejvíce světla-to nám umožňuje použít krátký expoziční čas.Na výsledném snímku je malá DOF.
Při cloně 11,0 je objektiv téměř uzavřen,světla na čip dopadá málo,takže musíme exponovat dlouhou dobu.Na výsledném snímku je velká DOF - ostrý je všechno od vidím do nevidím-velká DOF.
2.VELIKOST ČIPU -zjednodušeně řečeno - čím menší čip (kompakt,mobil),tím větší DOF.
3.OHNISKOVÁ VZDÁLENOST
Pokud nemám světelný objektiv (možnost nastavení malé clony) a chci na snímku malou DOF,mohu si pomoci tím,že fotím "makro" (lépe řečeno detail) pomocí teleobjektivu-odstoupím dál,a "přitáhnu" si motiv.
Naopak - širokoúhlý objektiv mi poskytne velkou DOF.
Kromě vyjímek fotím s prioritou clony-právě pro možnost ovlivnit hloubku ostrosti.Pokud to nejde,lze alespoň poloautomatem u většiny kompaktů ovlivnit velikost clony/času.
Teď jdu udělat tropický liják těm svým "drobečkům",a pak zkusím nafotit nějaké příklady... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


Naposledy upravil marťan dne úte 21. úno 2012 18:43:27, celkově upraveno 1



úte 21. úno 2012 17:46:18
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: fotovlákno
Několik příkladů vlivu clony na DOF... :geek:
Při těchto snímcích je třeba získat CO NEJMENŠÍ DOF - clona 1,7.Pozadí je rozostřené,květina vynikne...:)
Foceno m4/3 Olympusem PEN E-PL1 , objektiv Panasonic 20mm/1,7
U focení detailů to nemusí být pravda,ale to bude jiný příklad... ;)


Přílohy:
clona 1,7.jpg
clona 1,7.jpg [ 185.13 KiB | Zobrazeno 12955 krát ]
clona 3,5.jpg
clona 3,5.jpg [ 154.19 KiB | Zobrazeno 12955 krát ]
clona 5,6.jpg
clona 5,6.jpg [ 186.17 KiB | Zobrazeno 12955 krát ]
clona 8,0.jpg
clona 8,0.jpg [ 186.67 KiB | Zobrazeno 12955 krát ]
clona 11,0.jpg
clona 11,0.jpg [ 171.38 KiB | Zobrazeno 12955 krát ]

_________________
www.orchids.webnode.cz


Naposledy upravil marťan dne stř 22. úno 2012 19:34:00, celkově upraveno 1

úte 21. úno 2012 18:35:26
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: fotovlákno
Zatím si vedeš skvěle. Ale pozor, chystám na tebe záludnou otázku :lol: Tu ale vytáhnu až na konec. Tedy doufám, že jsi ještě neskončil :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Díky
Pavel|


úte 21. úno 2012 22:30:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: fotovlákno
to Pavel -určitě je toho ještě spousta,co ovlivní výsledek focení.Jenom nevím,jestli to je dostatečně srozumitelné.Některé teoretické záležitosti se obejít nedají,a všechny moje děti svorně tvrdí,že jsem mizerný pedagog... :mrgreen:
Pokud by něco nebylo jasné,nebo máte jinou zkušenost,tak se ozvěte,jinak pojedu dále ve své samomluvě... ;)
Ještě poznámka ke stativu-samozřejmě se nehodí roztahovat jej na výstavě orchidejí.V těch případech je možné použít monopod (stativ s jednou nohou),nebo se prodávají trekové hole se stativovým závitem nahoře-lehčí varianta monopodu vhodná pro malé foťáky.
Velikou výhodou je stabilizace v těle fotoaparátu,nebo v objektivu.Stabilizace v těle má výhodu,že je stabilizovaný každý objektiv,který si nasadíte... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


úte 21. úno 2012 22:41:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 448 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 45  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: