Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 19. dub 2024 11:27:59



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Další
 Množení semeny (in-vitro) 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek rozmnožování
Pavle,
kde seženu ten Orchimax a kolik stojí ta legrace,,,,,, :roll: :roll: :roll:


úte 21. říj 2008 13:18:01
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Mnoooooooo, a ještě tak někde sehnat semínka že? :D


úte 21. říj 2008 14:49:19
Profil ICQ
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Věro, Orchimax v Čechách distribuuje fa. Biotech www.biotech.cz . Jeden litr stojí momentálně 119Kč + tuším asi 200Kč doprava. Což vychází dost draho. Když se koupí 10 litrů stojí to už jen 464Kč + doprava.

Karlos, uhodil jsi hřebíček na hlavičku. To je ten správný oříšek :D Udělat semeník není žádná sranda. Úspěšnost opylení je malá (hlavně u multihybridů), protože spousta rostlin je sterilních (neplodných). Chce to mít hodně kvalitních rostlin (nejlépe botaniky) a hodně trpělivosti a systematické zkoušení.
Hodně štěstí.
Pavel


úte 21. říj 2008 21:41:34
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 28. zář 2008 14:08:04
Příspěvky: 125
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Karlos: Hledej na Internetu sajtnu Orchid Seed Bank, tam semínka nabízej. Nevím jak je to s počtem plodných semen (tj. s úspěchem výsevu), některý se jim tam válej už docela dlouho. Ale asi to jde, když fungujou.

Co se týče mých zkušeností s masdevaliema a příbuznejma. Není problém udělat semeník, a to i selfováním, a to u většiny druhů. Jenže některé druhy nejdou bohužel selfovat vůbec. Další věc je ta, že jsem si jednu drobnou rostlinu tímhle hraním (opylováním a následným tvořením semeníku) málem odpravil, vzpamatovala se až po roce.
U drákul, přestože mají velké brylky a neměl by to být problém, selfování moc úspěšné není. Tak jeden pokus z 20 ti. Teď jsem posílal známému brylky dendrobií do Belgie. v suchém stavu vydrží poměrně dlouho. A u dendrobií pokud vím, selfovat nejde vůbec.


čtv 23. říj 2008 11:06:02
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Milan: zajímavé. Tím self- myslíš opylení jedné kytky jestli tomu rozumím správně. Lepší je ale opylení dvou ne? Nemůžou se u takto získaných semenáčů projevit nějaké negativní vlastnosti?
No a jsou-li semena 2003 např....jakou mám podle tebe záruku?. Hádám že je skladují tím nejlepším možným způsobem ne?
Ty doma seješ? Přiznej se:-)


čtv 23. říj 2008 12:53:13
Profil ICQ

Registrován: ned 28. zář 2008 14:08:04
Příspěvky: 125
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Seju, resp. sel jsem. Nad párou ze zelenýho semeníku. Takže jsem byl schopen vyrobit skleničku plnou zelených protokormů. Teď jsem v Anglii sehnal nějaké informace, takže se pohnu dál. Taky jsem vypěstoval z vyagarovanců nějaký kytky. Ale budu se tomu víc věnovat příští rok.
Na záruku se zeptej jich.


čtv 23. říj 2008 14:02:12
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
self to je opylení květu brylkami sousedního květu na té samé rostlině. SCHVÁLNĚ UVÁDÍM SOUSEDNÍHO KVĚTU. Pokud vezmete brylku z květu a opylíte
ten samý květ je to mnohdy neůspěšné. Stačí odebrat z květu brilky(polinie) a květ velice rychle zvadne aniž by byl opylen !! proto často nestačí polinie opylit květ.
Prorůstání polínií květem potřebují určitý čas a ten v tom případě je příliž krátký. U přírodních druhů to není tak zjevné jak hybridů.


čtv 23. říj 2008 18:04:45
Profil

Registrován: ned 28. zář 2008 14:08:04
Příspěvky: 125
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
No já bych jenom doplnil, že občas to vyjde i z pollinii ze stejného květu. Ale to už virens psal. Někdy jich prostě víc není na rostlině.
Co se týčeživotaschopnosti selfovaných semenáčů: všeobecně se uvádí, že semenáče z neselfovaných opylení jsou životaschopnější. Asi to platí většinou, jenže vždycky taky ne. Naopak některé rostliny se opylují běžně samy a některé to dokonce ani jinak neumí - orchideje s kleistogamními květy (ty se ani neotevírají).


pát 24. říj 2008 9:16:48
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Milane, co je to kleistogamní květ ? Pouč laika.


pát 24. říj 2008 20:15:12
Profil ICQ

Registrován: pon 01. zář 2008 15:42:18
Příspěvky: 24
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
pavelheger: A nemel bys toho orchimaxu trochu navic? Litr, natoz deset sotva spotrebuju :roll:
(samozrejme bych prispela)


sob 25. říj 2008 21:41:50
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: