Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 15:00:31



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28  Další
 Množení semeny (in-vitro) 
Autor Zpráva

Registrován: ned 04. pro 2016 12:17:22
Příspěvky: 7
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Dostal jsem se k tomu úplně náhodou, když kolega objednal další semena z čínského obchodu. Dělá tak trochu do všeho a léta se tím zabýval polokomerčně. Orchideje ze semen zkoušel v agaru poprvé jen že zvědavosti, jinak množil klasicky. Podle druhů které zná a pozná, je ta Čína na hraně, protože to jsou(prý) druhy velmi vzácné, omlouvám se, já orchideje neznám a jsem přes sukulenty a masožravky.
Ještě bych prosil o radu, kde koupit ty praktické sklenice s šroubovatelnými umělohmotnými víky, které jsou na fotografiích zhruba na třetí straně. Hodily by se mi na vše co mám letos v plánu. Díky


ned 04. pro 2016 18:16:11
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Sklenice by se daly pořídit zhruba tyto na http://eshop.bricol.cz/sklenice-deva-40 ... ezbarevna/
S plastovými víčky je to ale problém. Pokud vím byly kdysi dělány na objednávku a asi se sehnat nikde nedají. K dostání je pouze plech.
hezký den
Pavel


úte 13. pro 2016 14:21:31
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 04. pro 2016 12:17:22
Příspěvky: 7
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Nemáte prosím někdo alespoň 100ml Persterilu? Bohužel se k tomu dá dostat velmi špatně.


pon 09. led 2017 12:25:08
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Já osobně bohužel ne. Mám pouze starý, který už nemá ty správné dezinfekční účinky.
Hezký den
Pavel


úte 10. led 2017 6:59:21
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 04. pro 2016 12:17:22
Příspěvky: 7
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Měl bych dotaz na zdejší zkušené pěstitele. Darované semínka jsou některá bez popisu a některá nejsou s jistotou orchideje. existuje nějaký rozumný eshop, kde se dají objednat? Chtěl bych naplnit celou jednu várku cca 30 láhví. Nemám žádné specifické požadavky na druhy, mám je jako doplněk k masožravkám a sukulentům. Bohužel nemám v tomhle přehled. Díky


stř 11. led 2017 15:48:27
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Bohatá "nabídka" je na e-bay. Jednou jsem si koupil z německé nabídky na vyzkoušení jednu dávku semen asi za 70 kč. Už si to přesně nepamatuji. Prodávající mě poslal jak je to třeba vysét a tak jsem mu odpověděl, že to není problém a že to dělám x let. Balíček semen přišel z Bulharska a semena orchidejí to byla. Tak jsem to ihned vysel. Za půl roku nic nevyklíčilo. Na německou adresu jsem to napsal a žádná odpověď. Myslím si, že to je docela dobře promyšlená finta. Nemáte se kde odvolat neboť semena přišla což chtějí potvrdit. ;) Že nic nevyklíčilo to už je váš problém, asi to neumíte. :cry:
Semena vypadala jako semena Phalaenopsisu. Ale je tolik orchidejí, že to nelze přesně poznat. JAKO kšeft výtečné. Z jednoho semeníku Phal. naděláte tak asi 50 dávek po 70kč . Podstatné je aby nabízená semena byla pořádně stará aby neklíčila a nemohl jste vymáhat nějaké odškodné. No a taky kdo by se hádal o 70kč. :lol: Takže pokud se najde nějaký blbec jako já tak kšefty se mohou docela dobře točit. :mrgreen: Takže asi tak. Zas to není tak vysoká cena a jako zkušenost to může být dobré. :lol:

Tak jsem se podíval do záznamů a byla to orchidej Schoenorchis fragrans.


stř 11. led 2017 17:50:05
Profil

Registrován: ned 04. pro 2016 12:17:22
Příspěvky: 7
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Na ebay to je potvrzený podvod. Jsou toho plná fóra v zahraničí. Ono bude těžké najít poctivý obchod.


stř 11. led 2017 21:28:21
Profil

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
virens píše:
... Podstatné je aby nabízená semena byla pořádně stará aby neklíčila ...

Bedřichu, co to je pořádně stará semena? Více než 10 let? Nemyslím, že by někdo skladoval semena tak dlouho a modlil se, aby z toho něco náhodou nevyklíčilo. Já kontrolně vysévám Pleione praecox již šestým rokem, abych ověřil klíčivost Pleionek. Skladování při pokojové teplotě. Vždy vyklíčila a nezdá se mi, že je znatelně velký pokles klíčivosti. Spíše jsou jejich semena nějak inhibována - chemicky.
K.


čtv 12. led 2017 20:52:58
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Karle, no nemyslel jsem to doslova :) ale třeba u Paphiopedil stačí 6 měsíců a klíčivost je mizivá (nedovedu odhadnout možná 10%) a po roce 0. Je to tak u docela dosti prachových semen. U Pleionek (jsou to velká semena o proti třeba Cattlejím ) to může být nepatrně. Neodhadnu protože jsem to nezkoušel. Ale všechny co jsem z epifitů zkoušel dlouhou klíčivost nemá. Ale nikde jsem na to téma žádnou odbornou rešerši nenašel. A ještě dodatek - skladování za běžných podmínek v ledničce 5°C. V dusíku třeba je to jiné ale ten nemám, jsem amatér. :P A ještě bych dodal dost píšou že semena jsou (fresh & viable seeds) takže tam nějaká souvislost je.


čtv 12. led 2017 21:43:46
Profil

Registrován: ned 04. pro 2016 12:17:22
Příspěvky: 7
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Nakonec jsem něco objevil, ale raději bych to nechal posoudit jinými.
http://www.exotic-plants.de/Samen/Orchideen.php
http://orchidseed.com/seeds.html


pát 13. led 2017 10:07:28
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron