Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 4:14:41



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Další
 Množení semeny (in-vitro) 
Autor Zpráva

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Ještě napravím svoji chybu, špatně jsem napsal jméno firmy. Používám agar od fy. Monaco z Kbel (taky na síti), je mletý, perfektně tuhne i 0.8 %, u pufrovaného media málo mění pH po klávování a je laciný. 224 kč za 250 g. Jako medium míchám Murashige- Skoog v ředění napůl, citlivé druhy jako Paphia ředění 4x-5x. Místo KNO3 to chce citran draselný kvůli pufrování a když máte tak MES.


stř 06. čer 2018 17:55:43
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Ja zase používam agar od Provita zdravá výživa (10g cca 15,- Kč). Dával som spočiatku 7g/l ale teraz dávam 6g/l a stačí. pH nastavujem na 5,4 a po uvarení je pH 5,5.


čtv 07. čer 2018 14:44:57
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Robím si jednoduché domáce média, ale chcel by som skúsiť Orchimax. Čo som hľadal, predáva ho len firma ibiotech. Ale po objednaní sa nič nedeje (už takmer mesiac). Písal som im, ako to s objednávkou vyzerá, ale nereagujú ... Tak sa chcem spýtať, kde ho kupujete ?


pon 22. črc 2019 18:55:57
Profil

Registrován: úte 12. úno 2019 17:53:26
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Dobrý den,
ráda bych zde pochytila inspiraci, jak provést výsev doma bez patříčné výbavy. Semeníky mám otevřené. Živnou půdu zkouším vlastní :), dvě sklenice jsou po skoro měsíci čisté, jedna co se pootevřela je plná plísně. Jak to děláte, že se vám dovnitř nic nedostane?? Musím si prostě vyrobit svůj flow box? Za každou radu moc díky! Vím, že s těch semen asi nic nebude, ale třeba bude :))))))...
A ještě dotaz, je reálné, že vyklíčí bez zářivky? u okna které je kryté střechou terasy? Takový můj hokus pokus :)))))


úte 20. srp 2019 21:14:19
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Někde v Roezlianě bylo o pokusech s přídavkem peroxidu vodíku do média, kde není nutná tak úzkostná strilizace. jen to najít.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 21. srp 2019 9:17:05
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 12. úno 2019 17:53:26
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Paphio: i tak děkuji za reakci, zkusím něco vygooglit...


stř 21. srp 2019 13:44:14
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Phalaenopsis píše:
Paphio: i tak děkuji za reakci, zkusím něco vygooglit...

Našel jsem: http://orchideaklub.cz/?Roezliana___Roezliana_%C4%8D._22

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 31. srp 2019 17:41:06
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Tak Orchimax nakoniec dorazil - čakal som 3 mesiace.
Spravil som hneď výsev a preniesol nejaké protokormy na nové médium. Ale ...
Pri varení som meral iba pH, ktoré vďaka obsahu 1g MES-u držalo perfektne ! Zabudol som však premerať vodivosť. Do 2 týždňov bolo po všetkom. Niektoré protokormy po prenesení sa tvárili, že sa im nové médium páči - trochu poskočili v raste, ale onedlho už sklovateli a zašli. Semená z výsevu vôbec neklíčili. Po premeraní vodivosti som sa dosť zarazil - okolo 4000 uS !
Orchimax je v podstate zložením 1/2 MS a tí, čo na výsev používajú MS, tak ho riedia na 1/2. Zdrojom vysokej vodivosti bude zrejme MES.
Minule som spravil nový výsev, ale s tým, že som pridal prášku len do vodivosti 750 uS + pridal kokos. vodu a konečná vodivosť bola 970 uS.

Chcem sa teda spýtať tých z vás, čo používate Orchimax - meriate vodivosť ? Alebo pridávate do litru presne určené množstvo prášku ? Príp. nejaká iná úprava ?
Mám Orchimax s akt. uhlím.


čtv 19. bře 2020 12:19:47
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
cheron,
pokud navážíte Orchimax přesně nemusíte vodivost v uS řešit, nikdy jsem to neměřil. Co je důležité tak jen pH a hustota media. Pokud je kvalitní práškový agar tak se dostávám na 7,5g na litr. Po vaření nechám vychladnout a zkusím jak moc je medium tuhé. Mělo by to jít (a teď odborný výraz) lehce prstem rozpaplat. :)


čtv 19. bře 2020 12:31:36
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Že je pH dôležité, viem - práve preto som šiel do Orchimaxu, lebo obsahuje 1g MES. Mám odskúšané, že pH je nastavené na 5,7 a je hodne stabilné.
Navážiť som navážil presne - mám váhy s presnosťou 1/1000 g.
Hlava mi však neberie, prečo nič nenaklíčilo a hlavne, prečo prenesené protokormy po cca 2 týždňoch zrazu naraz odišli ? Proste sa snažím nájsť príčinu ...

Čo sa týka agaru, dávam 5 g/L a bohate stačí. V nejakom vedeckom článku ohľadom výsevov som čítal, že agar môže mať inhibičné účinky. A tiež, že na semi-solid médiach sú lepšie výsledky. Ale o to až tak nejde. Proste pri dávke 7 g/L je médium už dosť tuhé. Tuhosť skúšam pravidelne po varení, pretože varím 2 fľašky naviac kvôli kontrole pH. Jednu kontrolujem po uvarení a druhú cca po mesiaci, či pH neuletelo (zvyčajne moc vysoko), ale to len u domácich médii - komerčné Orchimax drží pH parádne, pokiaľ je v plnej dávke. Pri nižšej pH už není tak stabilné a tam potom tiež hrozí, že pH vyletí mimo rozsah.


čtv 19. bře 2020 16:29:08
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron