Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 8:37:12



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
 Dendrobium nobile - keiki 
Autor Zpráva

Registrován: ned 27. dub 2014 20:12:32
Příspěvky: 4
Příspěvek Dendrobium nobile - keiki
Dobrý den,
v létě jsem dostala, bohužel, celkem zubožené dendrobium nobile, kterému hned po přenesení domů začali opadávat květy a listy. V záchvatu pudu sebezáchovy nejspíš začalo vyhánět malé rostlinky. Jelikož jsem pěstitel-začátečník a je mi líto rostlinu v sebezáchraně nepodpořit, chci se informovat, kdy je ideální čas na oddělení "mladých", jaký substrát a velikost květináčů použít? Popř. existuje k tomu podrobnější literatura / webové stránky, kde toto mohu zjistit?
Díky za info.


Přílohy:
20161031120340.jpg
20161031120340.jpg [ 15.93 KiB | Zobrazeno 7549 krát ]
20161031120412.jpg
20161031120412.jpg [ 16.73 KiB | Zobrazeno 7549 krát ]
pon 31. říj 2016 11:29:33
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium nobile - keiki
Určitě bych čekala na jaro, pokud se oddělují ve stádiu "bylinné" keiki, bez vytvořené pahlízky, nemají v podstatě šanci na přežití.


pon 31. říj 2016 13:07:40
Profil

Registrován: ned 27. dub 2014 20:12:32
Příspěvky: 4
Příspěvek Re: Dendrobium nobile - keiki
Díky za odpověď. Neměla jsem ani původně v úmyslu je přesazovat teď, někde jsem četla informaci, že pro přesažení je nutné, aby kořínky měly minimálně 5cm délku, což je ještě daleko. :) Jak se ale teď o rostlinu starat? Měla jsem ji původně již v chladnější místnosti, kvůli zazimování, nicméně začaly jí růst keiky. Mám ji nechat na zimovišti, anebo ji přenést na slunnější a teplejší místo a zvýšit zálivku?


pon 31. říj 2016 13:28:26
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Dendrobium nobile - keiki
Když na tu kytku koukám, je to fakt sušenka a staré pahlízy jsou žluté, ono z ní moc asi nezbývá. Asi bych ji mírně zalévala, sušení by mohlo zkázu dokonat. Asi se pokouší o záchranu.


pon 31. říj 2016 16:24:03
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Dendrobium nobile - keiki
xeroxin píše:
Díky za odpověď. Neměla jsem ani původně v úmyslu je přesazovat teď, někde jsem četla informaci, že pro přesažení je nutné, aby kořínky měly minimálně 5cm délku, což je ještě daleko. :) Jak se ale teď o rostlinu starat? Měla jsem ji původně již v chladnější místnosti, kvůli zazimování, nicméně začaly jí růst keiky. Mám ji nechat na zimovišti, anebo ji přenést na slunnější a teplejší místo a zvýšit zálivku?


kolik máte stupňů v té chladnější místnosti ? Pokud to není méně než 15 C, nechala bych rostlinu tam. Jediné, co potřebuje, je občas kořínky porosit. Pokud bude v této teplotě, stačí jednou za 14 dnů lehce porosit ty kořínky. Na jaře, až budou mít kořínky alespoň těch pět cm, můžete zasadit samostatně. Vzhledem k tomu, že se jedná o epifyt, nepotřebuje nezbytně nutně být zasazen v substrátu. Není tedy třeba se zasazením pospíchat. Tento typ orchidejí se sází do malého květináčku, aby kořeny byly spíše natěsnané. Přidáte kousky kůry střední velikosti. Jedná se o poloopadavou až opadavou rostlinu, pokud tedy shodí listy, nic se neděje. Pozor ale na zalévání rostliny v květináči, abyste nepřelila a neuhnily kořeny. To bych pro jistotu ještě teď zkontrolovala, případně přesadila do hrubší kůry. Zálivka - také jen lehce rosit substrát, tak jednou za 14 dnů. Pokud nebude substrát suchý, počkat a klidně zalít o týden déle. Lepší zalít o týden později, než dříve.

Podle fotky je rostlina v moc velkém květináči, takže určitě přesadit, vše shnilé odstranit a nechat jen tu jednu pahlízu, která má keiki

Na jaře dejte vědět, jak rostlina prosperuje.


pon 31. říj 2016 16:29:36
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 5 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: