Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 6:00:44



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
 rizek orchideje neznameho typu 
Autor Zpráva

Registrován: ned 09. lis 2014 18:58:30
Příspěvky: 3
Příspěvek rizek orchideje neznameho typu
Zdravim Vas, dostal jsem od rodicu polomrtvou orchidej. Mnohokrat kvetla a hojne, ale mam dojem, ze je jiz hodne velka a odrostla. Neznam jeji typ. Cetl jsem o rizkovani, ale mam obavu se do toho pustit. Byla krasna a rad bych ji obnovil.
1.je mozne ji pod novymi listy riznout a dat ji zakorenit do vody jak jine rizky rostlin?
2. Pokud ne, muzete mi napsat prosim postup pro totalni lajky a neznalky, jak postupovat a co presne k tomu pouzit?
Dekuji Vam mnohokrat, Ales.
Příloha:
rps20141109_185528.jpg
rps20141109_185528.jpg [ 33.9 KiB | Zobrazeno 9509 krát ]


ned 09. lis 2014 19:38:02
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: rizek orchideje neznameho typu
Kytka na obrázku je Phalaenopsis a řízkovat se nedá. Ale vaše rostlina dělá tzv. keiki, mladé rostliny na odkvetlém stvolu. Až tyhle mladé rostliny budou mít dostatečně vyvinuté kořeny, je možné je oddělit a pěstovat stejně jako dospělou rostlinu. Jen mám pocit, že matka nemá v pořádku kořeny. Ani substrát už nebude asi nic moc. Taky není úplně jasné, jak vypadá srdíčko mateřské rostliny. Nejspíš by bylo vhodné rostlinu vyndat z květináče, zkontrolovat kořeny, uhnilé a nefunkční ostříhat a rostlinu přesadit do nového substrátu - pokud možno čisté kůry bez příměsí. Po přesazení počkat tak asi čtyři dny, než se řezné rány zatáhnout, až poté rostlinu zalít. Držet na teplém světlém místě bez přímého slunce a zalévat vždy až po úplném vyschnutí. Nehnojit, nerosit. Snad mateřská rostlina ty mladé udrží a umožní jim vytvořit kořeny.


ned 09. lis 2014 21:03:30
Profil

Registrován: ned 09. lis 2014 18:58:30
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: rizek orchideje neznameho typu
Muzete mi prosim nejaky substrat nebo kuru doporucit? Dekuji.


ned 09. lis 2014 22:28:35
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: rizek orchideje neznameho typu
Floria má celkem slušnou kůru


ned 09. lis 2014 22:50:04
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5270
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: rizek orchideje neznameho typu
Svého času jsem narazila na příklad od "jakuku"jak jde omladit Phalaenopsis je to od 39-57.Moc se mě to líbilo.http://haki1.rajce.idnes.cz/Phalaenopsis-presazeni/#39-Pribeh_kytky.JPG Jak obě rozdělěné části rostou dnes nevím ani nevím jak by dopadl zrovna tento tvůj Phal -ale proč to nezkusit. Po čase by mohla kytka vypadat takto http://haki1.rajce.idnes.cz/Phalaenopsis-presazeni/#53-Spodni_cast_rostliny_24.2.09_rozdelena_16.8._2008.jpg Když nemá vrcholový lístek(-je to špatně vidět na fotu) Musí z boku vyhnat nové rostlinky.Jinak to nejde-kytka to neumí.
Jsou tedy dvě možnosti -čekat až keiky vytlačí kořeny ,nebo udělat to co je na fotu.Vrchní kořeny ponechat špatný spodek dát pryč.Nenutím nic ;) já bych zkusila omlazující metodu ale ten stvol +keiky bych odstranila.Aby to bylo pro kytku snadnější.

JEŠTĚ dodatek .Ke konci Jana oddělila dvě nové rostliny od té spodní části-to by se nemuselo dělat. Beru to jako pokus i o tom to je :)


Přílohy:
Poznámka: bert to jako návrh :o)
rps20141109_185528.jpg
rps20141109_185528.jpg [ 48.99 KiB | Zobrazeno 9433 krát ]
pon 10. lis 2014 9:25:24
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 09. lis 2014 18:58:30
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: rizek orchideje neznameho typu
HAKI píše:
Svého času jsem narazila na příklad od "jakuku"jak jde omladit Phalaenopsis je to od 39-57.Moc se mě to líbilo.http://haki1.rajce.idnes.cz/Phalaenopsis-presazeni/#39-Pribeh_kytky.JPG Jak obě rozdělěné části rostou dnes nevím ani nevím jak by dopadl zrovna tento tvůj Phal -ale proč to nezkusit. Po čase by mohla kytka vypadat takto http://haki1.rajce.idnes.cz/Phalaenopsis-presazeni/#53-Spodni_cast_rostliny_24.2.09_rozdelena_16.8._2008.jpg Když nemá vrcholový lístek(-je to špatně vidět na fotu) Musí z boku vyhnat nové rostlinky.Jinak to nejde-kytka to neumí.
Jsou tedy dvě možnosti -čekat až keiky vytlačí kořeny ,nebo udělat to co je na fotu.Vrchní kořeny ponechat špatný spodek dát pryč.Nenutím nic ;) já bych zkusila omlazující metodu ale ten stvol +keiky bych odstranila.Aby to bylo pro kytku snadnější.
dekuji
JEŠTĚ dodatek .Ke konci Jana oddělila dvě nové rostliny od té spodní části-to by se nemuselo dělat. Beru to jako pokus i o tom to je :)



Tak do toho oddeleni jsem nesel, jelikoz materska rostlina uz mela zaschly stonek a nemel bych co zasadit. Nicmene jsem rostlinu vytahl z kvetinace, procistil a proredil koreny a zasadil do nove kury z hornbachu. Nechal jsem tri dny v klidu a pote zacal strikat rozprasovacem. Momentalne to vypada, ze keiky zacaly tlacitnove korinky.


ned 16. lis 2014 7:36:23
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: úte 17. bře 2015 16:17:10
Příspěvky: 66
Bydliště: Čeperka
Příspěvek Re: rizek orchideje neznameho typu
Vyzkoušel jsem množit phalenopsis z květního stonku,říkal jsem si proč ho vyhodit a nezkusit to.Odstřihl jsem stonek asi před měsícem,nastříhal tak aby každá část měla pupen(spící očko).Tyto kousky jsem dal do skleničky s vodou do které jsem přidal kapku hnojivo na orchideje a strčil to do terária kde je vysoká vzdušná vlhkost.Terárium jsem umístil nad topení.Průběžně budu přidávat další fotografie růstu.

http://endys111.rajce.idnes.cz/Keik_phal/

_________________
h.divis@seznam.cz


Naposledy upravil Endys111 dne úte 14. dub 2015 11:27:53, celkově upraveno 1



úte 14. dub 2015 9:58:46
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: rizek orchideje neznameho typu
Kdysi jsem to také zkoušel. Ze dvou oček "cosi" vyrašilo, ale poměrně záhy původní stonek odešel a sním také keiky.
Hodně zdaru
Pavel


úte 14. dub 2015 10:53:05
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: rizek orchideje neznameho typu
Na první fotce se mi to zdá na poupátka. Druhá vypadá nadějněji


úte 14. dub 2015 18:12:34
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 9 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron