Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 11:53:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 sterilizace pomocí manganistanu draselného 
Autor Zpráva
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: sterilizace pomocí manganistanu draselného
To Pavel Kolodin,
musíš rozlišit přesně o co jde. Semeník jako takový je zelený uzavřený a sterilní uvnitř. Ten otevřeš tak, že ho vysterilizuješ v neředěném SAVU jak píše Pavel a pak jej můžeš namočit ještě do den. lihu a zbytek lihu na semeníku můžeš ještě zapálit.
Potom jej otevřeš sterilním skalpelem (zas třeba namočeným v lihu) a semena vyseješ. To vše ve sterilních podmínkách nějakého boxu. Druhá varianta je už otevřený a popraskaný semeník . Tam je to složitější a semena se musí sterilizovat.


čtv 19. čer 2014 11:14:21
Profil

Registrován: pon 03. úno 2014 20:24:52
Příspěvky: 169
Příspěvek Re: sterilizace pomocí manganistanu draselného
Našel jsem video kde někdo připravuje médium pro orchideje v domácích podmínkách z naprosto běžných pomůcek a chemikálií
http://www.youtube.com/watch?v=bZAh3OiM_gw . Myslím , že tak lehké to nebude.


čtv 19. čer 2014 17:33:40
Profil

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: sterilizace pomocí manganistanu draselného
Pavel Kolodin píše:
Našel jsem video kde někdo připravuje médium pro orchideje v domácích podmínkách z naprosto běžných pomůcek a chemikálií
http://www.youtube.com/watch?v=bZAh3OiM_gw . Myslím , že tak lehké to nebude.

V podstatě nevidím důvod, proč by v tom nemohly orchideje klíčit. Jen mi nesedí ta sterilizace 3 minuty v mikrovlnce, zvláště, když tam přidává banán.

Co se týče strerilizace boxu, tak já používám Savo-premium a funguje super. Persteril je poslední dobou obtížné sehnat. Hypermangan je k ničemu.
K.


čtv 19. čer 2014 20:08:46
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 03. úno 2014 20:24:52
Příspěvky: 169
Příspěvek Re: sterilizace pomocí manganistanu draselného
Mohl bych poprosit o fotky vašich in vitro boxů?


čtv 19. čer 2014 20:36:11
Profil

Registrován: stř 13. dub 2011 0:00:40
Příspěvky: 7
Příspěvek Re: sterilizace pomocí manganistanu draselného
Hypermangán Ti je pri in vitro na prd. V silnom roztoku sa dajú "moriť" hľuzy, cibule proti hubovým infekciám, inak nemá moc využitia pri pestovaní rastlín. Osobne mám najlepšie skúsenosti pri povrchovej sterilizácii rastlinného materiálu do in vitro s korozívnym sublimátom (HgCl2), je to riadne svinstvo, roztok používam 0,05%, max 0,1% po dobu pôsobenia 1-2-3 min, treba optimalizovať podľa toho z čoho je explantát, ale funguje to skoro na sto percent. Ďalšou fajn látkou na tento účel je dusičnan strieborný (AgNO3) v podobe 5% roztoku, často používaný je 4 celá dačo % chlórnan sodný (SAVO), ja ho nerád používam, jedine ako ani nie pol percentný roztok na "predsterilizáciu", oveľa vhodnejší už je chlórnan vápenatý, etanol (70 - 96%), ten ale treba dobre vymyť (sterilnou dH2O), nakoľko inhibuje klíčenie, použiteľný ale dosť drastický je koncentrovaný (33 - 35%) peroxid vodíka a mnohé iné, len nie hypermangán :D Na semená orch dobre funguje tento protokol: 1 min 70% EtOH, vymyť, 5 min 22% CaClO2, vymyť, a znova, a znova, a znova, a znova (tj všetko opakovať 5 krát) nakoniec poriadne vymyť, samozrejme všetko v sterilných podmienkach so sterilnými nástrojmi. Nemám to z vlastnej hlavy, citáciu neuvádzam len preto, že netuším už z akého článku som to odkukal, snáď mi to autori odpustia :D


ned 24. črc 2016 3:52:35
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: sterilizace pomocí manganistanu draselného
Zatim som nevysieval, ale chystám sa to skúsiť ...
Fotku boxu nepridávam, lebo ešte ho nemám hotový. Ale pre predstavu - ide o klasický transparentný úložný box http://www.kutilstore.cz/files/catalog-item/147/147871/catalog-item_147871_img_14675274845437.jpg uzavretý vekom. Horný okraj som olepil gumovým tesnením na okná (pre lepšie hermetické uzavretie). V prednej časti dva kruhové výrezy na ruky, na ktoré sa nasadia rukavice. A s tými mám trochu "problém" - nevie niekto, kde sa dajú kúpiť gumové rukavice s dlhým rukávom ? Tie klasické sú dosť krátke a nedosiahol by som na zadnú stranu boxu ...
Na sterilizáciu použijem savo. Výparmi sava sa dá sterilizovať aj vzduch (treba nechať pôsobiť asi tak 3 - 4 hod.). Savo musí byť ale "čerstvé". Okrem sava sa dá použiť na steril. vzduchu aj formaldehyd (ale ten je rakovinotvorný, tak s tým nebudem experimentovať).
V jednej diskusii som videl vysievanie semien dokonca bez boxu (sterilizované práve výparmi sava). Samotné semená steril. v roztoku sava (hoc nízkej koncentrácie - 0,4%) rýchlo strácajú klíčivosť.
Tu je štúdia o účinkoch steril. v save a tiež pomocou výparov. Snáď som to dobre vyrozumel (anj mi moc extra nejde) ;)
http://www.scielo.br/pdf/hb/v24n2/19.pdf


ned 24. črc 2016 11:37:01
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: sterilizace pomocí manganistanu draselného
oskar píše:
Hypermangán Ti je pri in vitro na prd. V silnom roztoku sa dajú "moriť" hľuzy, cibule proti hubovým infekciám, inak nemá moc využitia pri pestovaní rastlín. Osobne mám najlepšie skúsenosti pri povrchovej sterilizácii rastlinného materiálu do in vitro s korozívnym sublimátom (HgCl2), je to riadne svinstvo, roztok používam 0,05%, max 0,1% po dobu pôsobenia 1-2-3 min, treba optimalizovať podľa toho z čoho je explantát, ale funguje to skoro na sto percent. Ďalšou fajn látkou na tento účel je dusičnan strieborný (AgNO3) v podobe 5% roztoku, často používaný je 4 celá dačo % chlórnan sodný (SAVO), ja ho nerád používam, jedine ako ani nie pol percentný roztok na "predsterilizáciu", oveľa vhodnejší už je chlórnan vápenatý, etanol (70 - 96%), ten ale treba dobre vymyť (sterilnou dH2O), nakoľko inhibuje klíčenie, použiteľný ale dosť drastický je koncentrovaný (33 - 35%) peroxid vodíka a mnohé iné, len nie hypermangán :D Na semená orch dobre funguje tento protokol: 1 min 70% EtOH, vymyť, 5 min 22% CaClO2, vymyť, a znova, a znova, a znova, a znova (tj všetko opakovať 5 krát) nakoniec poriadne vymyť, samozrejme všetko v sterilných podmienkach so sterilnými nástrojmi. Nemám to z vlastnej hlavy, citáciu neuvádzam len preto, že netuším už z akého článku som to odkukal, snáď mi to autori odpustia :D


CaOCl2 chlorové vápno, Ca(ClO2)2 chloritan vápenatý- nevyskytuje se běžně.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 24. črc 2016 18:30:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: sterilizace pomocí manganistanu draselného
Mám raději zralá semena, sterilizují se bez problémů, potřebuju jen skleničku s ředěným Savem a zavřenou láhev s klávovanou vodovodní vodou. Savo ředím 20x, semena nasypu do nesterilní injekční stříkačky občas protřepávám. Po 20- 30 min. nechám semena usadit buď dole nebo nahoře a pomalu odstříknu Savo. Naberu sterilní vodu, nechám usadit atd. Vodou proplachuju 3x, samozřejmě se koncem stříkačky ničeho nedotknu. Nakonec naberu 1-2 ml vody a nakapu do právě otevřených lahví s mediem. Pochopitelně nejdu rukou nad sterilní vodou nebo mediem. Dělám to v koupelně při zavřeném okně, proplachuju na umyvadle. Ruce mám opláchnuté ředěným Savem. Zplesniví mě tak 1 láhev z 10. V boxu přesazuju a skladuju lahve s mediem. K výsevu používám skleničky od jogurtu s malou dírkou ve víčku vyseknutou průbojníkem a důkladně vycpanou vatou. Pozor, Savo vyžere některé textilní barvy.


úte 26. črc 2016 22:28:17
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: sterilizace pomocí manganistanu draselného
V tomto videu semena sterilizujú pomocou 3% peroxidu vodíka. Nakoľko je to účinné, je otázkou, ale myslím, že by to mohlo fungovať ... https://www.youtube.com/watch?v=hjUvX1TJcs8


stř 27. črc 2016 16:32:58
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: sterilizace pomocí manganistanu draselného
Testoval jsem účinnost sterilizace při kolínkovém množení (je to už dlouho). Peroxyd vodíku se smáčedlem, Lugolův roztok a Savo čili chlornan sodný. Savo original bylo bez konkurence, zřejmě sterilizuje plynný chlor, který se dostane i do zrnek prachu. Chorové vápno aneb chlornan vápenatý je stejně dobrý, ale špatně se shání a rychleji se kazí kvůli rozkladu způsoveným CO2. Na obrázku jsou vyklíčená semena, trochu jsem přehnal jejich množství a nejspíš budu muset dvakrát sterilně přesazovat. Vedle je lahev s přesázenými semenáčky, čísla znamenají pH před klávováním a po klávování.
Příloha:
výsev_copy.jpg
výsev_copy.jpg [ 51.94 KiB | Zobrazeno 5739 krát ]


stř 27. črc 2016 17:20:04
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: