Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 10:12:27



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 Množení metodami TC 
Autor Zpráva

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Virensi, díky. Já to také zkoušet nehodlám, u mne by to byla ztráta času - kontaminace byla vždy moje věrná kamarádka :cry: . Jen mne napadlo, že u opravdu cenných kytek, ať už hybridních, nebo z přírody, by možná stálo za to se s těmi odborníky spojit a zkusit to ozdravení. Možná jsem naivní, ale myslím, že na "přírodovědě" by to určitě udělali nezištně, třeba jako součást praktických cvičení...
T.


stř 29. srp 2012 23:46:47
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Ozdravení meristémem spolu s termoterapií se dělalo u brambor, teplota byla 42st.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 30. srp 2012 8:04:33
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Teď už zbývá jen určit co je vzácné a nenahraditelné a je virozní. Zatím jsem o žádné takové rostlině neslyšel. Virozní rostlina se někdy dá selfnout a pak udělat bezvirozní semenáčky. Pokud vím, tak přes semena se virózy nepřenáší. To je právě výhrada meristémů.


čtv 30. srp 2012 8:24:20
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Množení metodami TC
No, někdy se nepřenáší. Viděl jsem fotky virózních Phalaenopsis ve flaškách. Snad by tady pomohla termoterapie krátce po vyklíčení, tedy pokud by to protokormy přežily.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 30. srp 2012 9:35:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Pokud byly rostliny ve flašce množené meristemem tak proč ne. Často se používá k množení očko na stvolu. Je to nejsnadnější cesta.


čtv 30. srp 2012 14:07:19
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Prý se ta semena infikují virem ze semeníku. Semeno jako takové by ale mělo být bezvirózní.


čtv 30. srp 2012 15:32:31
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Vycházím z informací starých 15 let a myslím , že se nic nezměnilo. No bude to chtít trochu protáhnout net.


čtv 30. srp 2012 16:06:07
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení metodami TC
tak se omlouvám , opravdu jsou doloženy přenosy virů přes semena (hlavně cestou green pod culture). Nedíval jsem se jak jsou tyto informace staré ale je to skutečnost. Bohužel , řada dalších autorů to popírá a tak asi budeme muset počkat co nám přinese budoucnost. Ten link sem myslím už dával Karlos . http://www.icogo.org/images/Dr._Ching-A ... iruses.pdf
Ale je dost odpůrců a tak to nechám pro sebe otevřené.


čtv 30. srp 2012 16:25:16
Profil

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Množení metodami TC
V podstatě jde o to, že ani meristém, ani smeno nemá vazbu na cévní svazky rostliny. Takže se do nich vir nedostane. Ke kontaminaci při výsevu ze zelených semeníků dojde až v okamžiku, kdy skalpelem narušíte semeník a cévní tekutinu přenesete na semena nebo na agar.
Při výsevu zralých semen sebraných z puklého semeníku se toto prakticky stát nemůže.


čtv 30. srp 2012 19:27:57
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Podstatou působení virů v organismu je to,že používají hostitelské buňky k replikaci své vlastní DNA (na rozdíl od bakterií,které se množí klasickým dělením).
V tom je jejich zákeřnost-nelze je v tomto stádiu virémie (zaplavení organismu viry-infekční stádium) zlikvidovat bez toho,aniž bychom likvidovali i nakažené mateřské buňky... :cry: Termoterapie nakažených rostlinných buněk (což je vlastně stejné,jako horečka u homoiotermních -teplokrevných- organismů) by mohla být účinná,pokud je likvidační teplota u viru nižší,než u napadené buňky... :idea:
Proto na ně neúčinkují antibiotika nebo desinfekce ( jsou UVNITŘ buněk),a proto je rozhodující při jejich eliminaci vlastní imunitní schopnost postiženého organismu...

_________________
www.orchids.webnode.cz


čtv 30. srp 2012 19:38:36
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron