Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 16:17:38



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Množení metodami TC 
Autor Zpráva

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Množení metodami TC
Už jsem to nakousl na vlákně o virech, nicméně patří to sem:
Zkoušel někdo ze zkušených na tomto fóru množit pomocí tkáňových kultur?
Považuji to za další level, kterého bych se chtěl alespoň dotknout. Občas se mi při výsevech vlivem silnějšího média "splaší" protocorm a udělá takový nějaký kalus, který roste mnohem rychleji než ostatní protocormy. Napadlo mě, zda by bylo možné takovýto kalus dále množit metodou TC.
Máte někdo zkušenosti s přípravou média pro TC? Jaký je rozdíl oproti výsevnímu médiu? A jak potom donutit kalus k tvorbě prýtů?

A další dotaz: Zkoušel někdo odebrat a množit rostlinu z meristému?
K.


úte 14. srp 2012 12:27:19
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Takového šílence asi nenajdete. Nedělají to ani botanické zahrady. Blízko Brna je firma která dělá meristémy pro Holandsko, ale s našinci nekomunikuje.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 14. srp 2012 18:27:36
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Já jsem to dělal před dvaceti lety ve škole, možná bych někde našel skripta nebo poznámky... :P . Pokud se pamatuju, tak se diferenciace kalu v prýty podporovala změnou poměru auxinů, možná i zastavením třepání (dělali jsme to na tekutáých médiích a na třepačkách). Na katedře fyziologie rostlin by neměl být problém získat všechny potřebné informace. Před dvěma lety by to bylo snazší, bohužel Luboš Daněk už není mezi námi...
T.


úte 14. srp 2012 21:38:41
Profil

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Děkuji za ohlasy, jen by mne zajímalo, proč se toho bát a v čem je to jiné, než množení masožravek, afr. fialek a pod., které se v domácích laboratořích již provádí. Dokonce se prodávají již hotové kity. Samotná práce by přece měla být stejná jako při výsevech ;) .
K.


úte 14. srp 2012 22:01:39
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 19. úno 2011 14:24:18
Příspěvky: 31
Příspěvek Re: Množení metodami TC
no asi největší problém s meristémm je ten, že většinou neměří ani milimetr a musí se odběr provádět pod mikroskopem ve sterilních podmínkách. Většinou se ovšem odebírá větší část tzv. pseudomeristém tj meristém + okolní pletivo ale to pak nezaručí čistotu získaných rostlin.


ned 26. srp 2012 23:13:55
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Nestíhám zde všechno přečíst a toto vlákno mi taky uniklo. Vždy jsem pokládal a stále pokládám množení meristemi jako prostředek pro velkovýrobu která se neshoduje s posláním amatéra. Ale jako vyzkoušet si to, to jsem neodolal.
není to nic težkého. Zásadní problém který jsem měl bylo odebrání meristemu ve sterilním prostředí. . Uspěl jsem až na nějaký 8-9 pokus. Byly to všechno Cattleje kde jsem mohl mít dostek spících pupenů na odběr. Media byla známa jen jsem je namíchal. Na kultivaci jsem použil naklápěcí metodu kterou jsem měl. Rotační bych musel vyrobit. Dostal jsem se až do stadia kdy se vytvořil kalus velký asi 12 mm. ten jsem úspěšně rozřezal a tím taky skončil. Namnožit
deset tisíc stejných jedinců mi nepřijde vůbec zajímavé. Udělat výsev hybridů kdy se to geneticky rozpadne, je pro mě zajímavé.
Kdy jsem použil metodu ovlivňování proliferace protokormů bylo když jsem získal při křížení jen několik semen která
vyklíčila a měl jsem obavu , že se nepodaří je dál beze ztráty kultivovat. Používal jsem většinou kinetinovou kulturu v koncentracích 0,000 nic. Přesněji to nemohu popsat. U Paph silnější koncentrace u mne nevedla k úspěchu a vzniká nezvladatelná proliferace a černání. Začal jsem také ovlivňování genetiky jednou látkou o které se teď nechci rozepisovat ale pokusy jsem ukončil pro nepřipravenost pokusu a nedostatek času na něj.


ned 26. srp 2012 23:46:56
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Nedaly by se pro odběr meristému využít kořenové špičky? Jinak k námitce, že se to neslučuje s přístupem amatéra - díval bych se na to hlavně jako na prostředek k ozdravění zavirovaného materiálu u cenných kytek, ne jako prostředek k množení.
A to ovlivňování genetiky - byl to ten přípravek, co začíná na kol-, končí na -cin a v prostředku je -chi- ;) ?
T.


pon 27. srp 2012 22:40:22
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Množení metodami TC
Nekontrolovatelné dělení buněk. Hmmmm. :D :D :D

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pon 27. srp 2012 22:54:24
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení metodami TC
tommy,
nevím, dál jsem se o to nezajímal jak už jsem psal. Zabere to spousty času . Vyžaduje to dostatečně silný a kvalitní
mikroskop a co hlavně dobrou znalost virů a jejich určování. Takových zavirovaných kytek už se namnožilo právě pro poměrnou snadnost množení bez kontroly zavirování. Pro mne tudy cesta nevede. Chce to odborníky což já nejsem.
Nějak tak se tomu říká. K tomu kinetinu. Několik pokusů a stále jsem ředil až jsem nevěděl jestli už nemám nějaké homeopatikum :lol:


úte 28. srp 2012 8:21:19
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení metodami TC
karel_t,
kalus lze zastavit většinou přechodem na chudou půdu typu Knudson-C. Tam neroste skoro nic :D a nebo na půdu bez všech vitamínů. (nezkoumal jsem a v mých podmínkách to ani nejde) která kombinace vitamínů se na tom podílí.


úte 28. srp 2012 8:32:14
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: