Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 4:19:10



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 Poptavka semen 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Poptavka semen
kaacka3 píše:
http://www.rostliny-semena.cz/cz/semena-osiva-rostliny-orchideje/

To je docela směšné. 100 semen není ani vidět. Už jsem to zažil, když jsem cca před 10 lety sháněl semena Disy unuflory. Zaplatil jsem za ně 200 a byla tam semena docela velká a také asi 20ks čili podvod jako hrom. Semeník jich obsahuje několik milionů a je to defakto prach.


pát 09. bře 2012 8:11:35
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Poptavka semen
Míra píše:
kaacka3 píše:
http://www.rostliny-semena.cz/cz/semena-osiva-rostliny-orchideje/

To je docela směšné. 100 semen není ani vidět. Už jsem to zažil, když jsem cca před 10 lety sháněl semena Disy unuflory. Zaplatil jsem za ně 200 a byla tam semena docela velká a také asi 20ks čili podvod jako hrom. Semeník jich obsahuje několik milionů a je to defakto prach.

nevím, nerozumím tomu :P jen jsem na to náhodou narazila ;)

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


pát 09. bře 2012 8:42:33
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Poptavka semen
Já Vám také nic nevyčítám, jen upozorňuji na podvodníky. Příroda neplýtvá a protože může být problém i s klíčivostí, proto jich v tomto případě dává do semeníků miliony. 100 ks je naprosto směšné a vyhozené peníze.


pát 09. bře 2012 8:50:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Poptavka semen
Míra píše:
Já Vám také nic nevyčítám, jen upozorňuji na podvodníky. Příroda neplýtvá a protože může být problém i s klíčivostí, proto jich v tomto případě dává do semeníků miliony. 100 ks je naprosto směšné a vyhozené peníze.

a já ani nemám pocit, že by jste mi něco vyčítal :P

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


pát 09. bře 2012 8:52:11
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. čer 2010 17:25:38
Příspěvky: 96
Bydliště: Mariánské Lázně
Příspěvek Re: Poptavka semen
Já jsem z příspěvku Oldow získala spíš dojem, že mu jde o dobrodružství "vlastní výroby", než o vytvoření nové super kytky, kterou může zaregistrovat. Úplně ho chápu, já nemít strach, že to nezvládnu, jdu do toho s nadšením taky ;) . Aspoň mě tohle téma popostrčilo k tomu, že se o víkendu pokusím opylovat pár botanických Phalů, které kvetou. Kdyby se mi to náááhodou podařilo dotáhnout do zdárného konce, určitě semeníky někomu dám 8-) ...


pát 09. bře 2012 9:37:51
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Poptavka semen
Míra píše:
...100 semen není ani vidět...Semeník jich obsahuje několik milionů a je to defakto prach.

Jen bych si dovolil tuto informaci trošičku upřesnit. Počet semen v jednom semeníku bývá u orchidejí obvykle v rozmezí od několika set po cca 3 miliony. 100 semen vidět sice je, ale pravdou zůstává, že díru do světa s tím nikdo neudělá. S největší pravděpodobností dojde k jejich ztrátě při manipulaci (sterilizaci).
Za ty léta co s výsevy začínám mám se sháněním semen trochu zkušeností. Ze začátku, jsem zkoušel opýlit cokoliv čímkoliv (v rámci rodu samozřejmě) a výsledky s tvorbou semeníků a semen byly nevalné nebo spíš nulové. Celkem rychle mi došlo, že smysl má především primární křížení a botanika. Tu jsem ale neměl k dispozici a než člověk vybuduje trošku slušnou sbírku se silnými a tedy opylováníhodnými rostlinami nějakou dobu trvá. Takže jsem vlastně nikam nepokročil :( Resumé z toho všeho je asi takovéto: pokud se někomu náhodou udělá samovolně semeník bývá často sterilní, smalým obsahem semen nebo s velice slabou klíčivostí (např. Chysis) a pokud někdo vysévá a dělá vlastní křížení, tak se stěží bude chtít o semena dělit, protože přece nenechá slíznout smetanu za plody svojí usilovné práce někoho jiného a těch lidí co vysévá je v naší malé zemi jen opravdu málo. Nezbývá tedy, než najít někoho s dostatečně starou a kvalitní sbírkou a požádat ho, zda-li by nebyl ochoten nějaký semeník na pokusy udělat. A konečně klíčivost semen tropických orchidejí je za pokojových podmínek jen velice omezená (řádově 2 měsíce), takže uchovávat semena po delší dobu také nemá smysl. Dají se sice nějakou dobu uchovávat v ledničce, ale mně osobně se do toho nikdy nechtělo.
Jinak o výsevech je toho víc než dost na viewtopic.php?f=23&t=41&start=0 , tj. včetně odkazů na postupy ;) .
Hezký den
Pavel


pát 09. bře 2012 9:53:37
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Poptavka semen
berunka píše:
Já jsem z příspěvku Oldow získala spíš dojem, že mu jde o dobrodružství "vlastní výroby", než o vytvoření nové super kytky, kterou může zaregistrovat. Úplně ho chápu, já nemít strach, že to nezvládnu, jdu do toho s nadšením taky ;) . Aspoň mě tohle téma popostrčilo k tomu, že se o víkendu pokusím opylovat pár botanických Phalů, které kvetou. Kdyby se mi to náááhodou podařilo dotáhnout do zdárného konce, určitě semeníky někomu dám 8-) ...

To ano, také mu fandím. Zkusit to má každý. Většinou začátečníci tu euforii mají. V době, když jsem začínal jsem tuto mánii měl také ale bylo to v době, kdy tady kříženci nebyly k dostání a pokoutně se dovážely ze zahraničí. V té době to tady dělalo hodně lidí. Také se mi to povedlo ale jak píše Pavel Heger nechce se člověku, aby smetanu slízl někdo jiný. Navíc to opravdu znamená mít mraky místa aby vyseté rostliny dorostly a vykvetly. Potom vybrat ty podařené a zbytek prodat pokud o to někdo stojí nebo skončí v kompostu jako u mně. Je to otázka pomalu 7 let a obrovského prostoru. Proto se to dnes už nevyplatí ale jako zkušenost to je dobré, jen co s tím potom? Prodávat malé rostliny? A co když si prodáte právě ty nejlepší křížence a plívy Vám zůstanou?


pát 09. bře 2012 10:19:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Poptavka semen
pokud to chce Oldow zkusit, možná by pro začátek bylo vhodnější koupit si třeba od Rölkeho kelímek se semenáči na agaru a zkusit si to od vylahvování. I to je dobrá zkušenost a 5-10 semenáčků se vždycky někam vejde.


pát 09. bře 2012 10:38:10
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Poptavka semen
Většinou každý začátečník má dojem , že namnožit a prodat rostliny je snadná záležitost a náklady se vrátí a ještě něco zůstane. Ti starší potvrdí, že toto hobby je velice nákladné a v poslední době i neúnosné. V době kdy stál m3 plynu 1kč-2kč jsou na hony vzdáleny. při cenách 16 kč za 1m3 je pěstování orchidejí mimo byt velice prodělečná záležitost. Přežívají jen překupníci kteří na jaře objednají a do zimy prodají. Zbohatnout se na tom nedá ale prodělat ano.


pát 09. bře 2012 11:51:11
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Poptavka semen
Nebo to člověk musí mít rád. Ono to opravdu něco stojí jak říká Virens. To topení je děs.


pát 09. bře 2012 14:11:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron