Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 18:05:54



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 24, 25, 26, 27, 28
 Množení semeny (in-vitro) 
Autor Zpráva

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
virens píše:
Tvary semen s jádry

Mám celú PDF publikáciu ;)


ned 03. kvě 2020 11:56:41
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
cheron,
bohužel nevím co s tím. Já s tím nemám problém. Takřka vše klíčí a kontaminace z 50ks flašek co udělám 2-3 ks po výsevu .
Někdy mám potíž s růstem ale pokud vyměním víčko s ucpávkou a dám novou lehčí ucpávku tak se to obyčejně zlepší.
Fotky jsou tady na fóru.


ned 03. kvě 2020 12:37:06
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Nevadí ... Každopádne ďakujem za ochotu a snahu !

Orchimaxu dám ešte šancu - predsa ho nevyhodím, keď už som musel na neho čakať 3 mesiace po objednaní :lol:
Čakám, až mi dozrie jeden semenník (malo by to byť odhadom v priebehu mesiaca) a potom spravím výsev - jak na Orchimax v plnej dávke podľa návodu, tak na vlastné médium a uvidíme, ako to dopadne. Možno sa tentokrát zadarí a orchimax prekvapí ... ;)


ned 03. kvě 2020 21:11:05
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Po dvou měsících vyrostla ve výsevu taková krásná plíseň. Vytáhl jsem ji z flašky ale věděl jsem , že je to marné. Už prorostla celým agarem. Ani vybrání jednotlivých protokormů se asi nepodaří. Opláchl a přendal jsem jich pár do nové flašky a uvidím. Myslím si, že to není sekundární plíseň ale nějaká nezničitelná při sterilizaci semen.


Přílohy:
IMG_0086   krásná plíseň.jpg
IMG_0086 krásná plíseň.jpg [ 156.63 KiB | Zobrazeno 9450 krát ]
ned 02. srp 2020 19:11:16
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Protokormy sa mi podarilo zachrániť ex-vitro na vermikulite. Ale bolo to náročné - nie všetko prežilo. Väčšiu šancu majú tie s lístkami.

Inak 9.5. som robil výsev na orchimax a dom. médium - po 3 mesiacoch z toho nevzišlo naprosto nič. Domáce médium som trochu viac "prisolil" - vodivosť bola okolo 2000 uS. Z toho mi teda vyplýva, že vysoká vodivosť je nežiadúca :? Kontaminácia nulová ...


úte 04. srp 2020 19:57:51
Profil

Registrován: stř 24. bře 2021 15:49:02
Příspěvky: 1
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Pořídil jsem si základní vybavení pro práci s in vitro kulturami. Kdyby měl někdo zájem o množení semeny, rád bych to zkusil.


stř 24. bře 2021 15:52:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
virens píše:
Po dvou měsících vyrostla ve výsevu taková krásná plíseň. Vytáhl jsem ji z flašky ale věděl jsem , že je to marné. Už prorostla celým agarem. Ani vybrání jednotlivých protokormů se asi nepodaří. Opláchl a přendal jsem jich pár do nové flašky a uvidím. Myslím si, že to není sekundární plíseň ale nějaká nezničitelná při sterilizaci semen.

Kdysi se mi z tohoto podařilo dopěstovat rostliny na jemném substrátu. To, že semenáče plíseň nezahubila, dává určitou naději.. Tada tak10%.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 24. bře 2021 18:22:28
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Zkušenosti z desinfekce semen.
Už mnoho let používám 20x ředěné Savo originál. Naředím Savo vodovodní vodou, nasypu do nesterilní střílačky semena vypadaná z několik dní sušeného žlutého či prasklého semeníku na přeloženém papíru. Nasaju ředěné Savo a za občasného protřepání nechám působit 20-30 minut. Odstříknu nadbytek roztoku, semena jsou usazená buď na dně (lepší) nebo nahoře. Nasaju sterilní vodu z jogurtové skleničky, nechám usadit, odstříknu vodu a opakuju promytí. K usazeným semenům nasaju sterilní vodu v množství odpovídajícím kvantu semen a nakapu na 1/2 ředěné MS medium v jogurtových lahvích s vatou ve víku. Pozor, Paphia chtějí 5x až 7x ředěné MS a klíčí potmě dlouho, půl roku až rok. Dělám to ne v boxu, ale v koupelně nad Savem otřenou výlevkou, infekcí je minimálně. Přesazování chce ovšem box a dobře Savem otřené lahve se semenáčky. Rozhodující je správné pH výsevového media po sterilizaci, nejlíp rostou semenáčky které mají při přesazování pH 5.3. Ph se ovšem časem mění vlivem CO2 a spotřeby živin, medium po sterilizaci nastavuju na 5,4 až 5,6. Kdysi jsem zkoušel i jiné desinfekce, ale Savo čili chlornan sodný je bezkonkurenčně nejlepší.


ned 05. úno 2023 13:46:32
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Množení semeny (in-vitro)
Drobné triky k výsevům.

Vysévám do 1/2 MS do skleniček od jogurtu, víčko proražené průbojníkem a díra vycpaná vatou nebo molitanem. Desinfekce semen v injekční stříkačce 10-20 x řed. Savem originál, na 2 dcl kapka Jaru, 20-30 minut. Promytí semen vodou po Savu 2x. Umyvadlo otřené toaleťákem s tímtéž, ruce po lokty také. Ve staré čerstvě vyprané nebo vyžehlené košili (Savo ničí barvy) s krátkým rukávem. Jako přídavky k mediu se osvědčily pouze 20 ml/l směs aminokyselin pro umělou výživu pacientů a 2 ml kokosové vody /l, vyšší dávky jsem nezkoušel. Přídavky zrychlí růst. Aminokyseliny snižují změnu pH po klávování media, pokud máte možnost je také vhodný 1g/l MES nebo alespoň 0,5g/l citrinové kyseliny, úprava pH KOH , pH musí být 5-6 po klávování.


čtv 04. kvě 2023 15:29:10
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 24, 25, 26, 27, 28

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: