Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 15:54:44



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Phalenopsis - opadávání poupat 
Autor Zpráva

Registrován: ned 30. pro 2012 19:47:13
Příspěvky: 18
Příspěvek Phalenopsis - opadávání poupat
Dobrý den, na phalenopsis se mi stalo, že mi zežloutla polovina nerozkvetlých poupat (jěště docela malých) a následně opadala. Orchidej mám umístěnou na okenním parapetu. Nejprve jsem si myslela, že se mi dotkla okna a nějak se ,,nachladila" nebo namrzla. Teď se mi to ale stalo i u poupat na druhé straně stonku od okna, dokonce i úplně malinkatá poupata už chytají žlutou barvu. Nemáme s tímto někdo zkušenosti? Děkuji za odpověď


ned 13. led 2013 17:58:41
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Phalenopsis - opadávání poupat
Zase to může být celá řada příčin. Ta nejobvyklejší je nedostatek světla v tuto roční dobu, nebo kytka chytla průvan při větrání. Je možné, že jí odešly kořeny a aby si uchovala dostatek energie pro přežití, zbaví se poupat.


ned 13. led 2013 18:01:52
Profil

Registrován: ned 30. pro 2012 19:47:13
Příspěvky: 18
Příspěvek Re: Phalenopsis - opadávání poupat
Kořeny jsou v pořádku, krásně zelené a je jich plný květináč. Možná to bude ten nedostatek světla, protože když vykvetlo první popě, tak jsem ji dala pryč z parapetu (potřebobala jsem uvolnit místo), poté poupata začala žloutnou, ale nezastavilo se to ani po vrácení na parapet...jsem začátečník, ale už mám několik orchidejí, zatím phalenopsis a jeden střevičník, tak snad se mi bude dařit časem lépe :)


ned 13. led 2013 18:14:06
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Phalenopsis - opadávání poupat
Tohle téma se tu nedávno řešilo. Stačí si to vyhledat a přečíst: viewtopic.php?f=18&t=92&start=90

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 13. led 2013 18:56:24
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 08. bře 2013 17:56:02
Příspěvky: 36
Příspěvek Opadávají mi květy u Phal....
Prosím,je to normální,usychají a postupně od spoda mi odpadávají květy u Phal,kořeny snad v pohodě,prosím o radu,dělám něco špatně? :o


Přílohy:
CIMG3498.JPG
CIMG3498.JPG [ 114.98 KiB | Zobrazeno 10296 krát ]
CIMG3505.JPG
CIMG3505.JPG [ 137.22 KiB | Zobrazeno 10296 krát ]
CIMG3506.JPG
CIMG3506.JPG [ 157.16 KiB | Zobrazeno 10296 krát ]
stř 03. dub 2013 17:35:24
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Opadávají mi květy u Phal....
viewforum.php?f=22
Odpověď najdete nejspíš tady někde. Doufám, že admin tenhle dotaz přesune, abychom odpovídali ve správném vlákně. Každopádně si připravte víc informací, hlavně jak dlouho kytku máte a jak dlouho už kvete.


stř 03. dub 2013 17:49:52
Profil

Registrován: pát 08. bře 2013 17:56:02
Příspěvky: 36
Příspěvek Re: Opadávají mi květy u Phal....
Zdenka píše:
http://forum.orchidej.net/viewforum.php?f=22
Odpověď najdete nejspíš tady někde. Doufám, že admin tenhle dotaz přesune, abychom odpovídali ve správném vlákně. Každopádně si připravte víc informací, hlavně jak dlouho kytku máte a jak dlouho už kvete.

Mám jí přesně měsíc,ale bohuže,jak byla dlouho v obchodě Baumax nevím :roll:


stř 03. dub 2013 17:56:38
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Phalenopsis - opadávání poupat
Těch důvodu k opadu může být několik. 1. kytka odkvetla. Nevíte jak dlouho kvetla, takže to může být čistě fyziologické a nic se neděje, prostě odkvetla.
2. Větrala jste a na rostlinu foukl studený vzduch. U phalů se to stane.
3. Prohlídněte rostlinu a hledejte škůdce. Může být sviluška, mšice, červec.


stř 03. dub 2013 18:07:49
Profil

Registrován: pát 08. bře 2013 17:56:02
Příspěvky: 36
Příspěvek Re: Phalenopsis - opadávání poupat
Zdenka píše:
Těch důvodu k opadu může být několik. 1. kytka odkvetla. Nevíte jak dlouho kvetla, takže to může být čistě fyziologické a nic se neděje, prostě odkvetla.
2. Větrala jste a na rostlinu foukl studený vzduch. U phalů se to stane.
3. Prohlídněte rostlinu a hledejte škůdce. Může být sviluška, mšice, červec.

Děkuji Vám Zdeničko a jiným za cenné rady,jdu prohlížet,na Phal jsem nevětrala,je mimo,ale máme také dost vysoké a proměnlivé teploty,topíme v baráku uhlím,čili nestabilní teplota,ale teplota není nižší než 19 stupňů.Jinak nejvyšší je 26 stupňů. :o


čtv 04. dub 2013 8:12:45
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Phalenopsis - opadávání poupat
Dobrý den všem pěstitelům orchidejí :)

Abych nezakládal nový dotaz, vyhledal jsem si stejné téma a s dovolením i já mám dotaz na opadávání (uvadnutí a odpadnutí) poupat.

Vůbec netuším, proč to moje Phalaenopsis dělají, neboť mají opravdu jen ty nejlepší podmínky a navíc jsou již velmi dlouhou dobu stabilně na stejném místě, jedná se o mnohaleté rostliny. Kořenový systém a vzdušné kořeny v pořádku ve velkém počtu, listů rovněž mnoho a všechny jsou vitální, tuhé a sytě zelené. Hnojení pomocí Growth Technology - Orchid focus - BLOOM v období kvetení, čehož se i dotaz týká, jinak v období růstu Orchid Focus - GROW. Stručně řečeno, podmínky nejlepší, jaké jen mohu zajistit a opravdu je o ně dobře postaráno.

Jen odbočím, že když si koupím nějaké Phalaenopsis, které zrovna kvetou, odpadávání koncových poupat (většinou 1-3) je většinou normální a jsem s tím smířen, neboť to je určitě způsobeno změnou prostředí, šokem z převozu během dopravců a poté ze samotného obchodu, takže rostlina raději ty malinká poupata o rozměrech hrášku vždy shodí, což je samozřejmé.

U mě je to ale jiný případ - rostliny jsou stabilně na svém místě již několik let, jsou tedy již dávno adaptovány a navíc samy ochotně kvetou velmi dlouhými a širokými květními stvoly.
Můj dotaz tedy zní, proč moje Phalaenopsis sice nádherně kvetou a ochotně vypustily nyní opravdu bohaté, robustní a dlouhé květní stvoly, avšak ta závěrečná (poslední) teprve vyvíjící se poupata o velikosti hrášku nejprve jakoby začnou žloutnout, vadnout a poté odpadnou. Přitom by jistě určitě pokračovaly ve vývinu a určitě by následovaly na konci ještě další přírůstky poupat, ovšem tímto se vlastně vývin dalších poupat zastaví. Případně je možné, že to byla samotná poslední poupata, ale i přesto nechápu, proč mají tendenci se nevyvinout a odpadnou?

Průvan na ně rozhodně nefouká, světla mají dostatek a rozhodně ne přebytek (proti přímému slunci jsou dostatečně chráněné a žaluzie jsou nastaveny tak, aby na ně přímé slunce rozhodně nesvítilo). Víceméně všechny tyto podmínky už mám dalo by se říci "v hrsti", proto mě tak překvapuje, že neznám příčinu opadu těchto posledních vyvíjejících se poupat. Může mi někdo, prosím, poradit, čím to je?
Přikládám pár fotek u mých dvou Phalaenopsisů, kterých se to týká. Nádherně kvetou, ale jinak mě to znepokojuje.

Děkuji Vám


Přílohy:
Poznámka: Poslední vyvíjející se poupě odpadne
IMG_8861-1.jpg
IMG_8861-1.jpg [ 105.41 KiB | Zobrazeno 3271 krát ]
Poznámka: Kvetoucí stvol s označeným konečným poupětem, který odpadne
IMG_8862-1.jpg
IMG_8862-1.jpg [ 181.3 KiB | Zobrazeno 3271 krát ]
Poznámka: Druhá orchidej Phalaenopsis
IMG_8830-1.jpg
IMG_8830-1.jpg [ 122.36 KiB | Zobrazeno 3271 krát ]
úte 06. črc 2021 14:13:36
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: