Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 12:50:57



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 41  Další
 Viróza 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
zaruba píše:
Paphio píše:
To fialové zbarvení může být špatná výživa. Ve spojení s chlorózou málo Mg, nebo málo P..nevím.

Možné je všechno. Proč ale podobná "poškození" nemají desítky dalších druhů které mám na kůrách a které pěstuji a hnojím úplně stejně? Je to pouze u Cattlejí a Laelií a to pouze na nějakém listu a týká se to pouze koncových částí? Trochu mi připadá, že se ty rostliny nějak chrání tou fialovou barvou proti popálení sluncem. A to zejména v době, kdy je několik dní zataženo a pak najednou jasno. Jsou to z mé strany ale pouze doměnky :cry:

Fialové zbarvení nebo jen fialové skvrny jsou opravdu většinou ze slunce. Odolnost ke spálení je různá, stejně tak jako nároky rostlin na hnojivo (přesněji jednotlivé prvky)

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 15. zář 2017 10:09:17
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Viróza
Příloha:
P1260462a.jpg
P1260462a.jpg [ 67.98 KiB | Zobrazeno 5216 krát ]
Paphio píše:
zaruba píše:
Paphio píše:
To fialové zbarvení může být špatná výživa. Ve spojení s chlorózou málo Mg, nebo málo P..nevím.

Možné je všechno. Proč ale podobná "poškození" nemají desítky dalších druhů které mám na kůrách a které pěstuji a hnojím úplně stejně? Je to pouze u Cattlejí a Laelií a to pouze na nějakém listu a týká se to pouze koncových částí? Trochu mi připadá, že se ty rostliny nějak chrání tou fialovou barvou proti popálení sluncem. A to zejména v době, kdy je několik dní zataženo a pak najednou jasno. Jsou to z mé strany ale pouze doměnky :cry:

Fialové zbarvení nebo jen fialové skvrny jsou opravdu většinou ze slunce. Odolnost ke spálení je různá, stejně tak jako nároky rostlin na hnojivo (přesněji jednotlivé prvky)

Tomu věřím. Ale jak je možné, že v přírodě na dubu si rostlina dokáže většinou obstarat co potřebuje a v kultuře kde je navíc hnojená plným hnojivem s mikroprvky strádá některým prvkem? Představoval jsem si to tak, že ty kořeny si berou s vodou pouze takové složení prvků, které rostlina potřebuje. Když je v hnojivu všechno tak jí přece nemůže nic chybět- tedy snad :)

Ještě když už jsme byli u těch viróz tak dávám detailní snímek květu té mé možná virózní Cattleye. Anomálie na květech se ale objevila pouze v barevnosti. Jinak nejsou květy nijak tvarově poškozené. Ani v pletivu se neobjevují žádné nekrotické skvrny či jiné anomálie. Ani rostlina nevykazuje žádné viditelné poškození. Někdy je rostlina už od pohledu chcípák, ale tahle nic. No budu zvědavý jestli mi vyrostou ty Durmany tak zkusím několik adeptů otestovat :)


pát 15. zář 2017 15:47:08
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Tuhle vidím virózní tak na 90%. U té bych testování neřešil. Ostatně i výsledky testu jsou s určitou pravděpodobností. Mohlo by se stát že test na durmanu vyjde negativní a přesto je rostlina nakažená.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 16. zář 2017 8:11:00
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 01. říj 2009 9:05:28
Příspěvky: 1485
Bydliště: Liberec
Příspěvek Re: Viróza
Zdravím po delší době všechny! Potřebovala bych poradit - na cattleyi, kterou jsem měla přes léto venku, mám takovéto fleky. Nevybavím si, jestli tam byly už před létem.
Myslíte si, že je to viróza? Kvetla - nestihla jsem vyfotit. Jeden květ byl jakoby srostlé 2 dohromady, další 2 květy byly bez vady, barevné skvrny na žádném nebyly.

A dál mám dotaz - může být viróza i na hippeastru? Na jednom jsem měla bíle pruhované listy - bohužel jsem nevyfotila - sice to vypadalo hezky, ale.... pruhy byly podélné... a na některých zase malé červené čárečky po možná celém listu. Tak nevím, jestli to mám radši vyhodit, nebo to nic není.
Díky moc za odpověď.


Přílohy:
IMG_6217.JPG
IMG_6217.JPG [ 135.9 KiB | Zobrazeno 5145 krát ]
IMG_6218.JPG
IMG_6218.JPG [ 95.04 KiB | Zobrazeno 5145 krát ]
pát 06. říj 2017 7:23:03
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Viróza
Zkusím odpovědět jak to vidím já. Ta světlá poškozená místa vidím jako popálení sluncem kdy se rostlina neubránila. Ty červené fleky jako obranu před přemírou slunce kdy se rostlina ubránila. Ty hnědé fleky jsou poškozená pletiva napadená sekundárně nějakou hnilobou. Ty světlé malé fleky nevím jestli jsou poškození škůdci, nebo jiného původu. Možná i něco virového, když píšete o těch srostlých květech. To nějak nedokáži identifikovat. Každopádně celkově rostlina není v dobré kondici :cry: Co s ní uděláte je jen na Vás. To ostatní co nevidím na snímcích zodpovědět nedokáži :cry:
Berte to ale s rezervou, protože ani nevím v jakých podmínkách rostlina byla letněna.


pát 06. říj 2017 19:22:07
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Taky to nepoznám. Deformace květů jsou u orchidejí celkem časté, zvláště když je rostlina oslabená nebo kvete poprvé. Je to otázka citovosti pěstitele, takovéto kytky pokud nejde o vzácnost vyhazuji nebo nějakému začátečníkovi dám zdarma.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 07. říj 2017 4:14:25
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Viróza
Můj názor je, že to viróza skutečně být může. Jsou tam i ta propadlá místa, podivná, načervenalá barva, extrémní fleky, které ani nevypadají, že by šlo o popálení, na druhou stranu s jistotou se to samo tvrdit nedá.
Na jedné katleji jsem měl malou hnědou podezřelou propadlinu která se mi nelíbila. Po testu prokázán čárkovitý virus....


sob 07. říj 2017 8:27:33
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Viróza
https://m.abecedazahrady.dama.cz/clanek ... e-i-v-brne Třeba toto je docela pěknej snímek. :roll:


sob 07. říj 2017 19:08:00
Profil

Registrován: čtv 01. říj 2009 9:05:28
Příspěvky: 1485
Bydliště: Liberec
Příspěvek Re: Viróza
Díky za odpověď. Něco asi je od slunce, to je pravda. Má jinak poměrně mohutné kořeny.
Nicméně není to, co měla být, tak jí asi radši dám pryč. Totéž asi udělám s Dendrobiem jenkinsii.
Sice mi kvetlo 2x, ale lístky mají taky barvu někde s červenou, občas odpadnou.
Bylo venku, jestli se zlepší, ale nelíbí se mi stále. Tak je rozhodnuto.


sob 07. říj 2017 19:32:31
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Viróza
Teta: jenkinsii na venčení moc není, jakkoliv může někdo namítnout, že ho dává ven a je bez problémů, tak pokud si přečtete kde roste, tak ani naše letní teploty pro něj moc nejsou. Jenkinsii udělá za oknem i tři pahlízky ročně. Při venčení rozhodně méně.
Jinak myslím že pokud je rostlina dlouhodobě divná a má načervenalé zbarvení, nemá smysl se s ní trápit. Nový pokusný materiál se dá sehnat snadno a levně, jak tvrdí Paphio:-) Měl jsem x let dozadu jednoznačně virózní D. harveyanum a již mladé listy byly podivně flekaté a starší červenavé. Vyhodil jsem ho a nelituji.
Někdy mohou za fleky svilušky, nebo červení roztoči, které pěstitelé přehlíží. Většinou je ani nenapadne, že by to mohli být oni. Konkrétně virózní phalaenopsis, nebo solidně posátý od roztoče, mohou vypadat v určitých případech hodně podobně. Věřím že dost fleků může být i z přehnojení. U viróz bývá často taková zajímavost, že mladé listy jsou jakoby zdravé, ale lze na nich vidět slabá, světlá kresba, což se obtížně zachycuje fotoaparátem, někdy lze vidět proti světlu. Podobné fleky mohou samozřejmě způsobit i škůdci, schovaní mezi rostoucími listy, nebo přehnojení, ale ty mají většinou jiný tvar.
Někdy si dám tu práci a vytvořím zde galerii virózních listů. Fotek mám opravdu dost:-)


ned 08. říj 2017 4:25:15
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 41  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: