Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 23:30:29



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 41  Další
 Viróza 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
tommy píše:
(i když možná by to vyřešil pH metr :mrgreen: ).

To TOMMY-Tvůj :mrgreen: znamená -doufám(kdyžtak omluva) ,že nezastáváš názor na význam pH.
Tommy když se podíváš tu do diskuse jsou tu rozdílný názory. Na virozu se mě nejvíc líbí to od Virense-pěkně vymyšleno.
Ale k tomu pH. Když jsem byla v botanický zahradě u ředitele Jiřího R.Haagera o pH byla řeč .A shoda!!! Seděla jsem v kanceláři a poslouchala jak si Míra s ředitelem Haagerem o pH notovali-že je to důležité. Otázka je čemu má teď člověk věřit. Mě ty fleky zrovna teď netrápí ale téma je to zajímavé. No ;)


pát 10. srp 2012 11:27:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: Viróza
Ale vůbec ne, pH význam má, a velký. Ale ne v takových souvislostech, jak je to tu podáváno. A já už nemám chuť ani čas se pouštět do diskuse, která nikam nepovede.
T.


pát 10. srp 2012 11:40:28
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Mnohem důležitější je kontrola vodivosti zálivkové vody. Pokud substrát nezasolíme nadměrným množstvím nevhodného hnojiva nebo vodovodní vodou a je dobře namíchán, netřeba se kritických změn pH obávat. Moje rostliny jsou toho důkazem.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 10. srp 2012 17:34:22
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: Viróza
Nějak si myslím, že reakce na moje příspěvky se mne snaží dost zesměšňovat a jaksi jim občas chybí i trochu slušnosti. Nikomu a nikdy jsem neříkal, že virozu budu léčit PH. Jen jsem uvedl, že symptomy mohou na listech být podobné. Stále tu koluje názor, že je viroza neléčitelná. Problém je v tom, že ti, co se posmívají nemohou dokázat opak. Karlosi k Vašim připomínkám. Slivoň je strom, který ovlivňuje příroda a může negovat snahu člověka ale orchidea je rostlina kterou příroda neovládá, protože ji mám doma a mohu jí naordinovat vše od a do z to znamená veškeré podmínky, které mohu měnit jak chci. U švestky sotva. To, že je něco napsáno neznamená to, že to je axiom. Kdysi se země také považovala za placatou a všichni tehdejší vědátoři tomu věřili a ten kdo odporoval byl upálen. Nedávná doba také neuznávala lidové léčitelství, protože odborníci tvrdili, že je to nesmysl. Problém byl v tom, že když Husákovi teklo do bot, tak přifrčela do Svratouchu Tatra 613 a pan Paseka (jinak obyčejný kotlář) musel nechat plnou garáž obyčejných lidí a frčet do Prahy ke konzultaci. Není tak daleká doba a to ještě po revoluci, kdy homeopatie byla také považována za nesmysl. A co dnes? Tvrdíte, že rostliny nebojují? Ale ano, jen se musí k tomu vhodně vybudit a věřte, že vyhrávají. Nikdo ale nemůže říci, že na sto procent. Jen tak mimochodem v roce 1898 významný ruský oftalmolog profesor S.S. Golovin napsal stať o slepotě v Rusku. Na každých 10 000 lidí připadalo 30-40 slepců. Několik desetiletí se hledalo řešení v transplantacích, které stále nebyly úspěšné. Posléze se tím zabýval oftalmolog V.P. Filatov, kterému svitla naděje díky francouzskému chirurgovi Mažitovi , který měl operovat oční rohovku a pro nával práce byla operace odložena a připravené oko ( z embryona) pro transplantaci rohovky bylo uloženo do chladícího zařízení a operace se měla provádět až za několik dní. Tehdy se stal zázrak století jak to bylo lékaři nazváno. Rohovka neztratila svoji průzračnost a pacient získal znovu zrak. Tento "zázrak vysvětlil právě Filatov a došel k závěru, že buňky tkáně v průběhu boje o život v podmínkách nízkých teplot se dostanou do kritického stavu a začnou tvořit záchranné látky, které nazval poslední rezervy pohasínajícího života. Jsou to nové látky - biogenní stimulátory, které přes veškerou snahu nebyly analyzovány. A to je ten zázrak v léčbě i rostlin. U člověka je doba krátká, u rostliny se musí tento stav vyvolat a rostlina bojuje 2-4 roky.


pát 10. srp 2012 23:10:34
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Viróza
Myslím,že nikdo netvrdí,že rostliny s nákazami nebojují.Příroda má své mechanismy a dobré důvody proč nákazy vznikají-a časem zase zanikají.Napadené organismy se naučí s nákazou bojovat pomocí aktivní imunizace,začnou vytvářet protilátky.
Problém je v tom,že se nákaza šíří napříč naší sbírkou orchidejí bez jakýchkoli námi zaznamenatelných symptomů.Až se vytvoří patologické změny,je pozdě.
A izolace je diskutabilní díky přenosu pomocí vektorů,kde jsou k dispozici doposud jen velmi chabé informace (kontakt,škůdci atd.).
Já myslím,že je to věc každého z nás,jaký model zvolí,riziko neseme sami.
A k tomu pH-pro mne,jako začátečníka je to velmi důležité,zjistit si pH ve kterém dotyčné orchideje žijí a znát pH komponent,ze kterých míchám substrát.PH metr byla první věc-zároveň s konduktometrem-kterou jsem koupil... 8-)
Pro zkušené vlčáky,jako je Paphio,to už bude ztráta času.
Opět je třeba dívat se na to nedogmaticky... :mrgreen:
P.S...termoterapii známe všichni - je to docela obyčejná horečka,kterou se organismus brání při nákaze proti všem možným patogenům ,a kterou se lidé naučili potlačovat,aby mohli nemoc léčit sami pomocí tabletek a prášků... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


sob 11. srp 2012 6:41:05
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: Viróza
marťan píše:
Myslím,že nikdo netvrdí,že rostliny s nákazami nebojují.Příroda má své mechanismy a dobré důvody proč nákazy vznikají-a časem zase zanikají.Napadené organismy se naučí s nákazou bojovat pomocí aktivní imunizace,začnou vytvářet protilátky.
Problém je v tom,že se nákaza šíří napříč naší sbírkou orchidejí bez jakýchkoli námi zaznamenatelných symptomů.Až se vytvoří patologické změny,je pozdě.
A izolace je diskutabilní díky přenosu pomocí vektorů,kde jsou k dispozici doposud jen velmi chabé informace (kontakt,škůdci atd.).
Já myslím,že je to věc každého z nás,jaký model zvolí,riziko neseme sami.
A k tomu pH-pro mne,jako začátečníka je to velmi důležité,zjistit si pH ve kterém dotyčné orchideje žijí a znát pH komponent,ze kterých míchám substrát.PH metr byla první věc-zároveň s konduktometrem-kterou jsem koupil... 8-)
Pro zkušené vlčáky,jako je Paphio,to už bude ztráta času.
Opět je třeba dívat se na to nedogmaticky... :mrgreen:
P.S...termoterapii známe všichni - je to docela obyčejná horečka,kterou se organismus brání při nákaze proti všem možným patogenům ,a kterou se lidé naučili potlačovat,aby mohli nemoc léčit sami pomocí tabletek a prášků... 8-)


Tady naprostý souhlas se vším co píšete. Také nikomu nevnucuji, co s rostlinami udělá. Je to opravdu každého věc. Vše jsem myslel jen jako námět k zamyšlení toť vše.


sob 11. srp 2012 6:49:20
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Viróza
Zdravím. Každopádně je třeba zdůraznit, že u kytek není třeba jakýsi vnitřní boj s viry zmiňovat a zacházet tak mimo problematiku viróz, poněvadž viru se rostlina nezbaví, to je největší průžvih. Není potřeba zde zmiňovat něco, co souvisí s chorobami rostlin jen vzdáleně, a polemizovat o matičce přírodě jak se vyrovná, či nevyrovná se škůdci. To bychom mohli zajít až k dinosaurům.
Termoterapie samozřejmě není jen to, že se kytka namočí do horké vody, jak si někdo může myslet, ale pěstování při vyšších teplotách, kdy se vir přestane množit ve vegetačním vrcholu. Ten se pak odebere a dále kultivuje. Většinou je ale tak malý, že je potřeba agarových půd abychom jej zachránili, což je zdlouhavý proces podobný pěstování od semene.........
Vinaři ale např. pouze zahřívali sazenice v saunovém skleníku a pak zakořenili vrcholky.....
Pokud jde o pH, tak opět nemá cenu zacházet do zbytečných detailů z oblasti výživy rostlin, nebo pedologie, jakkoliv jsou zajímavé, vyučované na zemědělských univerzitách, protože komponenty orchidejových substrátů většinou zaručují jakési optimum a malé odchylky na pěstování nemají extra vliv. Spíše má pravdu paphio, že se dá správně hnojit a pH tím neměnit. Pokud se někdo chce bavit o pH, tak si myslím že to má smysl jen v souvislosti s jeho úpravou.....(K čemu je měření pH, bez jeho úmyslné úpravy?)
Pokud je substrát starý, znehodnocený a vykazuje vysoké pH, je to až podružný důvod k přesazení kytky přeci.
Obecně zahradnické substráty mají mít pro většinu kytek 5,5 - 6,5 a u vápnomilných to může být vyšší hodnota. Uvádí se že kůra samotná může být příliš kyselá a proto se částečně kompostuje pro odstranění fenolických látek a může se obohatit o mletý vápenec a třeba močovinu, ale vícesložkové substráty používané amatéry většinou nejsou jen z kůry a díky tomu tam pH ani nemá moc smysl řešit, nehledě na fakt že substráty pro orchideje jsou vzdušné a propustné, spíše mají stabilizační charakter..... takže je důležitější intenzita světla, kvalitní voda a optimální výživa a zálivka.
To jaké spojitosti mohou mít fleky a příliš nízké, či vysoké pH nezjistíme, protože těch faktorů je mnohem více a to už by byla práce pro nějakou laboratoř a ti řeší problémy zemědělských kultur, které se zaplatí........
pH metr se vyplatí spíše akvaristům.
Asi před dvěma měsíci jsem si všiml na D. amabile jednoho flíčku. Když jsem ho uviděl v duchu jsem zaklel. Ta kytku mám od osmnácti a celou dobu rostla bez jediného fleku! Nyní skvrn přibývá a rozšiřují se, několik listů už opadlo. Jasné příznaky CymMV. K čemu mi teď jsou znalosti o pH? Buď to nechám dožít a budu se dívat jak kytka jde k čertu, nebo to rovnou vyhodím a koupím si novou ale zdravou a nebudu o šířit na další. Orchideje jsou ve finále stejně o penězích a nákupu hotových kytek. Jen málo borců zde na foru(Paphio, Radzak, Míra, Pavel, Karel T) to umí od semene........


sob 11. srp 2012 13:35:45
Profil ICQ

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Viróza
to Karlos- v podstatě souhlas,až na to ,že termoterapie není o uštipování oddenků,ale o možnosti dosáhnout takové teploty ,která škodí patogenům a zároveň ji ustojí hostitel.Příroda tenhle model zná a používá,takhle například zničí včely agresivní vosu,která po vlétnutí do jejich úlu zkoumá,co by se dalo zlikvidovat... :twisted:
Než svou informaci předá kamarádkám,včely ji "oblepí" a "přehřejí" ji tak, že uhyne díky vysoké teplotě a už nic nikomu nevykecá..... :P
P.S....rozdíl mezi tím,co přežije vosa,a co včela,je jenom několik desetin stupňů celsia,přesto to spolehlivě stačí... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


sob 11. srp 2012 13:48:22
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Viróza
Ještě dovětek-
...do substrátu dejte starý listí, mech a kůru,ve formě humusu,pořádně ho zalévejte,ať to může správně tlít,na to ale pusťte vichr- v zimě zleva,v létě zprava,ať to profučí i povrch substráu.Vlhkost musí být 80% RV non stop.... 8-) Některým sviťte,violascens nee... :lol:
A běda vám podporovat špejlema květy-ať se v tom mlátí,jako v tropech.Utuží si pletiva a budou sexy na focení.... :mrgreen:
Pěkný sny... :P

_________________
www.orchids.webnode.cz


sob 11. srp 2012 15:16:17
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
No, už jsem to myslím psal- v produkční kultuře pěstuji Phalaenopsis při vyšších teplotách a viry jsou zahnány do latence. Pokud teplotu snížíme, viry se z jediné kytky dokáží explozívně rozšířit po celé sbírce. Někdy si ovšem zařádí i v teplém skleníku...

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 11. srp 2012 15:22:44
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 41  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: