Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 1:37:25



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 41  Další
 Viróza 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
virens píše:
https://m.abecedazahrady.dama.cz/clanek/orchideje-v-plnem-kvetu-muzete-videt-v-praze-i-v-brne Třeba toto je docela pěknej snímek. :roll:

Typická virózní kytka...Je tam dole reklama na ANSILVER PROFI. Má to být náhrada za přípravek BIOSTAT, který se pro obsah aktivního stříbra s úspěchem používal na místa u orchidejí napadená hnilobou. Chtěl jsem si ho objednat, ale přišel mi ANSILVER PROFI NOVÝ, který již stříbro neobsahuje. Takže jsem vyhodíl tři stovky. Po mailu výrobci mi tento menší množství ANSILVER PROFI (starý) zašle.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 08. říj 2017 6:35:26
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 01. říj 2009 9:05:28
Příspěvky: 1485
Bydliště: Liberec
Příspěvek Re: Viróza
Galerie fotek by byla super! I když každý má fleky asi trochu jiné, pomohlo by to při rozhodování.
Jenkinsii dám pryč. Za to otravování to nestojí. Budu ještě vyhazovat - nerada - jednu voskovku - multiflora tuším. Ta má také pořád listy se skvrnami, zůstanou jí vždy jen na chocholce, ostatní opadají. Takže něco je tam špatně.
Jinak jsem se koukala ještě na ta Hippeastra, a asi to bude červená spála - ta dělá červené skvrny. Květy byly vždy bez problémů, tak nevím, jestli se to dá také vyléčit, nebo ne. Na nějakém fóru to snad úplně nevyhazovali. Tak nevím, jestli když to vydesinfikuji, tak se ztratí.


Karlos píše:
Teta: jenkinsii na venčení moc není, jakkoliv může někdo namítnout, že ho dává ven a je bez problémů, tak pokud si přečtete kde roste, tak ani naše letní teploty pro něj moc nejsou. Jenkinsii udělá za oknem i tři pahlízky ročně. Při venčení rozhodně méně.
Jinak myslím že pokud je rostlina dlouhodobě divná a má načervenalé zbarvení, nemá smysl se s ní trápit. Nový pokusný materiál se dá sehnat snadno a levně, jak tvrdí Paphio:-) Měl jsem x let dozadu jednoznačně virózní D. harveyanum a již mladé listy byly podivně flekaté a starší červenavé. Vyhodil jsem ho a nelituji.
Někdy mohou za fleky svilušky, nebo červení roztoči, které pěstitelé přehlíží. Většinou je ani nenapadne, že by to mohli být oni. Konkrétně virózní phalaenopsis, nebo solidně posátý od roztoče, mohou vypadat v určitých případech hodně podobně. Věřím že dost fleků může být i z přehnojení. U viróz bývá často taková zajímavost, že mladé listy jsou jakoby zdravé, ale lze na nich vidět slabá, světlá kresba, což se obtížně zachycuje fotoaparátem, někdy lze vidět proti světlu. Podobné fleky mohou samozřejmě způsobit i škůdci, schovaní mezi rostoucími listy, nebo přehnojení, ale ty mají většinou jiný tvar.
Někdy si dám tu práci a vytvořím zde galerii virózních listů. Fotek mám opravdu dost:-)


ned 15. říj 2017 9:08:35
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Viróza
Teta: Hoyu zkus přesadit a seříznout. Nechce tolik světla jako většina voskovek Jinak ale kdybys chtěla, mám zdravou kytku co dobře roste i kvete, na jaře můžu poslat řízek.


ned 15. říj 2017 9:14:59
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Viróza
Příloha:
P1330694.JPG
P1330694.JPG [ 115.46 KiB | Zobrazeno 4214 krát ]
Příloha:
P1330697.JPG
P1330697.JPG [ 95.08 KiB | Zobrazeno 4214 krát ]
Příloha:
P1330698.JPG
P1330698.JPG [ 100.31 KiB | Zobrazeno 4214 krát ]
Musím se přiznat že docela obdivuji lidi kteří dokáží alespoň částečně rozeznat virózy od ostatních fyziologických onemocnění či poškození škůdci které již někdo jiný vyhubil.
Na podzim mi přišlo Trichocentrum tigrinum od O&M ve velmi špatném stavu. Chvíli jsem uvažoval jestli ho reklamovat nebo vyhodit. Listy byly čisté bez škůdců ale vypadaly jako když v nich řádí všechny virózy světa. Proláklé běložluté nepravidelné skvrny všude kam jsem kouknul- prostě tragedie. Přesto jsem nakonec kytku přilepil na korek. Do jara se nic nedělo a vypadalo to, že mi poslali největšího chcípáka co našli :lol: . Na jaře mu začaly rašit nové listy a jsou skvostně čisté.
Vím že se tu téma viróz v minulosti dosti diskutovalo. Docela by mne zajímalo, kdo by při zhlédnutí původních flekatých listů napsal příspěvek typu: Nechat ve sbírce, možná to nic není a kytka dále poroste a bude v pořádku :)
Píši to jenom na zamyšlení nad tím, jestli každá takhle vypadající kytka patří hned na kompost. Já totiž ty virózy nějak nepoznám.


ned 16. čer 2019 16:32:16
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Záleží na podmínkách. Když nemáte sbírku přecpanou, bez savých škůdců, rostliny nedostávají tutéž vodu (myslím třeba stéká z těch nad nimi) a desinfikujete nástroje, tak je riziko přenosu z latentně nemocné rostliny malé. Velmi agresívní a infekční jsou virózy na hybridních Phalaenopsis, tam bych podezřelou rostlinu eliminoval. Jistě také záleží na ceně a dostupnosti rostliny, jak se rozhodnete. A nejen u viróz, ale i u mnoha dalších nemocí je pravděpodobná možnost recidivy při pěstitelské chybě s rizikem rozšíření nákazy.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 16. čer 2019 20:18:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Viróza
Zaruba: u mě to bylo jinak. Toto trichocentrum mi rostlo x let na okně naprosto parádně a pravidelně kvetlo, než dostalo virózu. Pak se typické fleky objevily i na mladých listech a musel jsem to vyhodit. Virové skvrny mají dost typický tvar. Nicméně ani uspokojivý vývoj nových listů neznamená, že je kytka čistá. Někdy virové příznaky nastartuje stres a je to hrůza, přitom v optimu může i virózní kytka vypadat zdravě. To ovšem záleží na druhu, klonu viru, či konkrétní rostliny. Letos jsem si jej koupil zas, tak uvidíme....


ned 23. čer 2019 12:39:11
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Nejmenovaný špičkový odborník tvrdí, že u orchidejí stačí pěstovat je tepleji a viróza se vyléčí. No, spíš bych použil termín zaléčí, kytka zůstane infekční. Jeho orchideje mají občas nějaký ten flek, ale vypadají a kvetou celkem dobře. Někdo prostě na viry nevěří. Už jsem psal, viděl jsem před časem sbírku s asi 10 kvetoucími C. a L., které byly ze 2/3 s příznaky pestrokvětosti. Rostliny vypadaly jinak zdravě.
Typická je situace u Phalaenopsis. V tisících vyráběné kytky při vyšší teplotě jsou zcela bez příznaku virů. Jakmile se ocitnou chladněji v pokojových teplotách, je zle.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 23. čer 2019 12:46:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Viróza
Paphio píše: Někdo prostě na viry nevěří.
Já na ně věřím, ale nedokáži je rozeznat od jiných poškození škůdci, podmínkami nebo houbami. Vyhazovat kytky kvůli každému podezřelému fleku se mi nechce. Všelijaké žlutozelené proláklé skvrny nakonec zůstanou i po svilušce nebo třeba částečném přeslunění.


ned 23. čer 2019 18:53:48
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Virózní Laelia perrini. Několik let kvetla bez příznaků. Onemocnění se projeví při nějakém stresu či pěstitelské chybě a je nakažlivé.


Přílohy:
0.jpg
0.jpg [ 193.95 KiB | Zobrazeno 3864 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
ned 15. zář 2019 8:26:28
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Viróza
Paphio píše:
Virózní Laelia perrini. Několik let kvetla bez příznaků. Onemocnění se projeví při nějakém stresu či pěstitelské chybě a je nakažlivé.

A musí to být na 100% viroza? Nemůže to být pouze nějaká porucha nebo anomálie právě z toho stresu nebo něco takového? Podle toho co píšete tak mi přijde že právě u pěstitelů kde kytky nestrádají by se virózní rostliny ani nedaly poznat, nebo až po letech, kdy vinou hmyzu by se od nich nakazily i další rostliny. Tak by paradoxně hezká sbírka mohla být nejzamořenější. Ty virozy takhle útočí hlavně na orchideje? Jako kaktusáři jsme nikdy nic takového neřešili.


ned 15. zář 2019 18:42:52
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 41  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: