Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 10:54:43



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 41  Další
 Viróza 
Autor Zpráva

Registrován: stř 17. úno 2016 14:23:52
Příspěvky: 9
Příspěvek Re: Viróza
Už jsou v kotli... :cry:


pát 19. úno 2016 15:30:40
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Viróza
Jak jsem slíbil tady je pár snímků virózní cattleje. Už kvetla a je na 100% virózní. Nevyhodil jsem ji jen proto, že tchýni se líbila a je od skleníku tedy v bezpečné 7km vzdálenosti a nemůže dojít k přenosu viru :D Nicméně jsem přesvědčený, že její konec se nezvratně blíží. Jednak substrát je skleníkový a tím do bytu nevhodný a taky už rostlina netvoří nové kořeny. Žije už z podstaty.
Nedá se ani říct jestli ještě vykvete. Pokud vykvete udělám foto virózního květu.
Problém ale může být u bílé Cattleje. U bílé se nezobrazují na listech žádné fleky a i na květu jsou zcela nepatrné fleky a deformace. Jen zkušené oko pozná na bílém květu virózu.


Přílohy:
IMG_0877  viróza.jpg
IMG_0877 viróza.jpg [ 160.5 KiB | Zobrazeno 3763 krát ]
IMG_0881   viróza.jpg
IMG_0881 viróza.jpg [ 130.7 KiB | Zobrazeno 3763 krát ]
IMG_0890   viróza.jpg
IMG_0890 viróza.jpg [ 135.19 KiB | Zobrazeno 3763 krát ]
IMG_0886    viróza.jpg
IMG_0886 viróza.jpg [ 135.26 KiB | Zobrazeno 3763 krát ]
sob 09. zář 2017 19:28:38
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Viróza
Takových já viděl. Škoda mluvit.


ned 10. zář 2017 4:45:50
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Bohužel je dost lidí, kteří podléhají iluzorní představě že se rostlina vyléčí, a tím přispívají k rozšíření viróz ve vlastní i cizích sbírkách. Mám jen jednu mizernou fotografii virózy na katleji:


Přílohy:
IMG_1619.JPG
IMG_1619.JPG [ 15.07 KiB | Zobrazeno 3750 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
ned 10. zář 2017 6:17:11
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Viróza
virens: Díky za snímky. Ta Cattleya nevypadá opravdu dobře. Takovou kytku bych také vyhodil. Sešlo se na ní hodně projevů a poškození, která nejsou evidentně od škůdců a nevypadají ani jako od špatných podmínek.
Smekám ale přede všemi co pouhým pohledem rozeznají virózy od ostatních "nemocí". Takové ty některé flíčky co tam jsou nafocené bych možná našel u třetiny svých orchidejí. Pevně ale věřím, že to snad nejsou všechno virózy.
Přeci jenom jsem začátečník a v této problematice se moc nevyznám.
Mohu se na něco zeptat? Myslím, že viróz je hodně druhů. Je možné také to, že rostlina má virózu s kterou bude žít mnoho roků a třeba se i sama vyléčí? Podobně jako někdo překoná rakovinu třeba i bez léčby? Nebo když se bude mít dobře tak zmizí i ty projevy a rostlina si bude žít stále dobře i jako infikovaná? Prostě rostlina sama tu nemoc porazí nebo jaksi zakonzervuje podobně jako to je možné při Borelioze u lidí?
Paphio: Bohužel ta fotka je fakt moc malá :cry:


ned 10. zář 2017 13:40:10
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Viróza
zaruba, znal jsem pěstitele (lékaře) který zkoušel léčit virózy. Nevzpomínám si že by nějakou vyléčil. Jeho pokusy trvaly roky a nic. Já tolik času nemám tak to beru zkratkou a léčím je teplem. Hodím na oheň a je to vyřešeno :) Vyfotografovaná rostlina měla štěstí že si ji všimla tchýně vyhozenou kvetoucí před skleníkem . Jinak by už byla vyléčená. :lol: Ve světě je takový přebytek rostlin, že se s tím nikdo nehodlá zabývat. Aspoň jsem o tom neslyšel ani nečetl.


ned 10. zář 2017 17:37:40
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Viróza
virens: Léčba ohněm je možná dobrá, ale pouze pro nějakého znalce, který dokáže virózy úspěšně poznat. Také je to možná dobré řešení prodejce který pouze pěstuje a prodává a každá rostlina je pro něj pouze bankovka nějaké hodnoty. Holt bude o něco menší zisk :cry: . Pokud ale máte vyhodit rostlinu ze sbírky, třeba nějaký import o který jste třeba i bojoval, tak je to s tím ohněm složitější. A když navíc virózy nerozpoznáte tak to už vůbec nejde. Jen kvůli tomu, že na netu jsem zadal téma virózy a nějaká rostlina co se mi tam objevila má podobné postižení jako moje, tak s ní šup do kotle? To už mi připadá hodně ujeté a navíc i nesmyslné :). Někdo by takhle mohl třeba vyhodit i celou sbírku prostou viróz :lol: :lol:
Já ale nemyslel ani tak léčení viróz jako třeba případy kdy se vyléčí rostlina sama. Prostě dobré podmínky a péče a rostlina se s nákazou vypořádá jako zdravý člověk s chřipkou :lol: To ale asi bude z říše fantazie :)
Rostlin je na světě jako hnoje, ale srdečních záležitostí mám poměrně málo. Navíc některé si pěstuji i více jak 10 roků.


ned 10. zář 2017 18:51:12
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
To je pořád dokola. S určitou pravděpodobností se viróza pozná. Opakuji že návštěva u pěstitele s většinou virózních rostlin byl pro mě otřesný zážitek. Komu není rady, tomu není pomoci...

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 11. zář 2017 6:07:34
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: Viróza
Prostě rostlina sama tu nemoc porazí nebo jaksi zakonzervuje podobně jako to je možné při Borelioze u lidí? :?:

Tohle je asi nějaký omyl. Jednak borelióza není choroba virová, takže v této souvislosti se na ni odvolávat je trochu nepřesné. A hlavně, o nějakém zakonzervování, kdy choroba již dále neškodí, nelze u boreliózy vůbec uvažovat. I když první fáze boreliózy, charakterizovaná rudou skvrnou na pokožce, časem sama odezní, tělo si s infekcí neporadí a další fáze neléčené a zanedbané nemoci jsou mnohem horší. Orchidejáři, kteří se často pohybují v přírodě, toto musí mít neustále na paměti!
Lukáš Křesina


pon 11. zář 2017 7:38:03
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Viróza
Pokud by se na tom Durmanu metel ověřila viróza aspoň na 50% byla by to určité výhra. Jsem sice skeptický co se týče celého spektra virů ale na ty snad nejběžnější byla by to pomoc. Začnu taky mírně zkoušet a uvidím. Mám jednu bílou Cattleju v karanténě už asi 5 let a nejsem si jist. Buď nekvete (což je podezřelé) nebo na ní nic nezjistím. Ale pochybnosti jsou . Materiál tedy mám :lol: .


pon 11. zář 2017 7:41:11
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 41  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: